Češi slaví první medaili po 10 letech. Působivý obrat proti USA řídil Pastrňák

Trápení vystřídal gejzír radosti. Tak se český hokej dočkal vytouženého cenného kovu
Rozhodlo o tom vítězství v nedělním zápase s USA v poměru 8:4, k němuž pomohl také hattrick Davida Pastrňáka.
K vytoužené medaili dovedl český výběr finský kouč Kari Jalonen, jenž v březnu nahradil odvolaného Filipa Pešána.
Američané vedli ve 13. minutě už 2:0, když se nedlouho po sobě prosadili Karson Kuhlman a z přesilovky Adam Gaudette.
Jiří Černoch snížil, ale ještě před první přestávkou přidal v oslabení další gól Kuhlman.
29. 5. 2022 16:45
Velký půst končí. Český hokej slaví první medaili z velké akce od roku 2012. V utkání o bronz na MS ve Finsku svěřenci trenéra Kariho Jalonena porazili Spojené státy americké vysoko 8:4, přestože ještě v polovině utkání prohrávali o dvě branky. Fenomenální obrat řídil třígólový kanonýr David Pastrňák, v závěru se dvakrát trefil David Kämpf.

Čechům výrazně pomohlo střídání brankářů. Po tragické první třetině, po níž národní tým prohrával 1:3, nahradil Karla Vejmelku Marek Langhamer. A gól dostal až v samotném závěru, kdy už bylo o osudu utkání rozhodnuto.

Pozici na čele kanadského bodování turnaje si upevnil kapitán Roman Červenka klíčovým gólem na 4:3. Pastrňák se díky hattricku posunul se sedmi góly do čela tabulky pořadí střelců.

Američané vedli ve 13. minutě už 2:0, když se nedlouho po sobě prosadili Karson Kuhlman a z přesilovky Adam Gaudette. Jiří Černoch snížil, ale ještě před první přestávkou přidal v oslabení další gól Kuhlman.

Po polovině utkání vrátil národní mužstvo do hry Jiří Smejkal. V úvodu třetího dějství se během dvou minut a 46 sekund prosadili dvakrát David Pastrňák a jednou kapitán Roman Červenka. Pojistku přidal v oslabení David Kämpf, který pak ještě do prázdné branky upravil na 7:3. Po snížení Thomase Bordeleaua završil v přesilovce hattrick Pastrňák.

Český tým porazil USA po výhře ve skupině (1:0) na turnaji i podruhé a v samostatné historii slaví šestý bronz. Američané tomu hráli od roku 2013 již pošesté o třetí místo a teprve podruhé prohráli.

Souboj zklamaných ze sobotních semifinálových zápasů měl vlažný úvod. Američané alespoň pár pokusy zahřáli Vejmelku, zatímco Swayman byl dlouho bez zákroku. V sedmé minutě se obtočil kolem branky Hertl, ale nezakončil přesně. Po něm neuspěl Blümel. V 10. minutě už musel zakročit Swayman, když na něho první přesnou střelu vyslal Pastrňák.

Do vedení však šli Američané. Před polovinou třetiny nahazoval od modré čáry Peeke, puk se odrazil od dvojice Meyers, Kempný před Vejmelkovým brankovištěm a Kuhlman do odkryté branky snadno zakončil. Vzápětí pykal Černoch a Gaudette po učebnicové souhře Američanů zakončoval z prostoru mezi kruhy - 2:0. Odpovědět mohl brzy Blümel, jeho nebezpečný pokus však zastavil Swayman betonem. Bellows na druhé straně zazvonil na horní tyčku.

Krátce nato se národní tým dočkal snížení. Stránský bojoval statečně o kotouč v rohu kluziště, na pomoc mu přispěchal Flek, jenž puk také vydoloval, našel Černocha a Swayman neměl moc šancí zareagovat. Češi pak zvýšili aktivitu, vynutili si faul, jenže místo vyrovnání inkasovali potřetí. Američané se dostali do přečíslení tři na dva proti Pastrňákovi s Červenkou a s dávkou štěstí vykombinovali druhý dnešní gól pro Kuhlmana.

Od druhé třetiny nahradil Vejmelku v brance Langhamer. Zajímavých situací výrazně ubylo. Hertlův zbytečný faul znamenal přesilovku pro americké hokejisty, jistý Langhamer však udržel dvoubrankový rozdíl ve skóre. Ve 32. minutě zakončoval vedle po souhře s Blümelem Hertl. Jen o chvilku později přišla náprava, když Skleničkův pokus od modré čáry zastavil Peeke a Smejkal pohotově z dorážky korigoval na 2:3.

Zkraje třetí části přišla gólová smršť českého týmu. Nejprve nedokázal Peeke vyblokovat Pastrňákův pokus z kruhu a po 51 sekundách bylo vyrovnáno. V 43. minutě vyhrál Krejčí buly na Červenku a Češi rázem vedli. Američané sáhli k oddechovému času, ale nebylo jim to nic platné. Už o 68 sekund později se podruhé prosadil Pastrňák.

Ačkoliv pak přišla vniveč čtyřminutová přesilovka, v 55. minutě dovršil Smejkalův únik gólem Kämpf. Američané to zkusili brzy poté bez gólmana, čehož využil Kämpf k další trefě. Bordeleau sice ještě půlminutu nato snížil, ale rozdíl ve skóre zůstal nakonec čtyřbrankový - 37 sekund před koncem zužitkoval přesilovku Pastrňák a dovršil hattrick. Po závěrečné siréně tak mohla propuknout naplno česká radost.

Mistrovství světa v hokeji - utkání o 3. místo (Tampere):

ČR - USA 8:4 (1:3, 1:0, 6:1)

Branky a nahrávky: 16. Černoch (Flek, M. Stránský), 33. Smejkal (D. Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 55. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Šimek), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) - 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordeleau (Watson, Hayden). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 9737.

ČR: Vejmelka (21. Langhamer) - Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jordán - Pastrňák, Krejčí, Červenka - H. Zohorna, Hertl, Blümel - J. Vrána, Kämpf, Smejkal - M. Stránský, Černoch, Flek - od 41. navíc M. Špaček. Trenér: Kari Jalonen.

USA: Swayman - Seth Jones, L. Hughes, Peeke, Schmidt, Lafferty - Boldy, Hartman, Galchenyuk - Gaudette, Tynan, Bellows - Kuhlman, Meyers, Farrell - Watson, Lettieri, Hayden - od 21. navíc Bordeleau, od 41. navíc Barber. Trenér: David Quinn.