Češi si zahrají o bronz, jediný gól v síti Kanady neplatil

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu.
Pro fanoušky, jichž se ve vyprodaných ochozech O2 areny sešlo opět 17 383, to bylo velké zklamání.
Smutní byli i čeští hráči, kteří podobně jako loni v Minsku v semifinále nedali jedinou branku.
Jaromír Jágr jen s potížemi ukrýval svoje dojetí.
Kapitán Jakub Voráček ví, že finále bylo na dosah.
16. 5. 2015 17:22
Česká hokejová reprezentace podlehla v semifinále mistrovství světa Kanadě 0:2.

Praha - Jen o bronzové medaile si na domácím světovém šampionátu zahrají čeští hokejisté. V sobotním semifinále podlehli favorizované Kanadě 0:2.

Druhým finalistou se stalo Rusko, které porazilo Američany 4:0 (více zde). Hokejisté USA tedy budou v neděli od 16:15 soupeřem Česka v souboji o bronz, finále je na programu od 20:45.

"Kanada má vynikající tým, což předvedli brejcích. Měli jsme na začátku prázdnou branku, tam kdybychom dali gól, vyvíjel by se zápas jinak. Bohužel se nestalo a Pavelec nás podržel tak, že jsme alespoň zůstali v zápase až do konce, kdyby takhle nechytal, dostali jsme desítku," zhodnotil utkání pro Českou televizi asistent trenéra českého výběru Jaroslav Špaček.

Jediný český gól v zápase vstřelil v závěru druhé třetiny Michal Jordán, ovšem pro hraniční postavení Petra Koukala v brankovišti Mikea Smithe nebyl rozhodčími uznán. Utkání jsme sledovali živě zde.

Kanada byla v prvních minutách pod tlakem

Češi na Kanadu vlétli podobně jako ve vzájemném duelu v základní skupině. V prvních minutách ovšem postupně neuspěli Klepiš, Červenka ani Čáslava s Eratem. Když se neujala ani rána Plekance začala se osmělovat také Kanada. Hall v 6. minutě ještě orazítkoval tyč, ale o chvíli později už se radoval z vedoucí trefy, když mu v brejku přihrál před odkrytou klec Eberle.

Na jeho branku se podívejte zde:

Tím jako by se Javorové listy nastartovaly a za Pavelcem se dokonce dvakrát rozezněla opět branková konstrukce. Český tlak do kanadské brány zeslábl a favorit utkání si pohlídal těsné vedení do přestávky.

Na začátku druhé části byl vyloučen Čáslava a Kanada měla velké šance, při který dobře zasáhl Pavelec, či před odkrytou bránou Novotný. Eakin navíc znovu trefil tyč.

Kritickou situaci Češi sice zvládli, ale přesně v polovině zápasu stejně prohrávali o dva góly, když se střelou přes obránce prosadil nejproduktivnější hráč Kanady Spezza. Domácí hokejisté pak mohli reagovat v přesilové hře, ale ta jim vůbec nevyšla.

Špaček: Sudí nás poškodili

Hodně českým týmem otřásla situace v závěru druhé části, když Jordánova střela od modré propadla Smithovi do sítě, ale sudí ji neuznal kvůli hraničnímu postavení Koukala v brankovišti.

"Gól? Ten by podle mě měl být uznaný. Jsem překvapený, že to rozhodčí Bulanov, který to nemohl z druhé strany moc vidět, neuznal. Tam nás sudí poškodil," řekl Špaček.

"Já nevím, co se tady píská. Já jsem zvyklý na NHL pravidla, kde by samozřejmě gól platil," prohlásil po zápase Jaromír Jágr (více čtěte zde).

Na celou situaci se podívejte zde:

Power play nic nezměnila

V závěrečné části Češi nadále marně dobývali kanadskou defenzivu, McLellanovi svěřenci se více stáhli do obrany a nadále ohrožovali Pavelce z brejků. Smith si pokryl prostor u tyče po Voráčkově objetí branky, další šance Kanaďané domácímu týmu nepovolili.

Definitivní pojistku měl na holi v 58. minutě po přečíslení Couturier, Pavelec ale skvěle zasáhl. Ani 72 vteřin trvající power play už stav nezměnila. Kanada tak bude útočit v neděli od 20:45 na první zlato z MS od roku 2007. Slavila také před 11 lety na minulém turnaji v Praze.

"Hrálo se dobře, škoda, že jsme hned na začátku nedali góla. Kanada se pak dostala do vedení a pak už bylo těžké to otáčet," dodal Plekanec, který odehrál první zápas po návratu z NHL.

Mistrovství světa v hokeji - semifinále (Praha):

ČR - Kanada 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
8. Hall (Eberle, Crosby), 30. Spezza (Duchene, Hamhuis). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Bulanov (Rus.) - Carnathan, McIntyre (oba USA). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava - Voráček, Sobotka, Klepiš - Jágr, Plekanec, Červenka - Erat, Jan Kovář, Vondrka - Koukal, Novotný, Zaťovič - Simon. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Kanada: M. Smith - Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Wiercioch, Ekblad, Savard - Seguin, Giroux, O'Reilly - Eberle, Crosby, Hall - Spezza, Duchene, MacKinnon - Toffoli, Couturier, Eakin - Ennis. Trenéři: Todd McLellan, Peter DeBoer, Bill Peters a Jay Woodcroft.