Jágrův malíček, Vokounova odveta a zkrat dřevorubce. Taková byla potřetí zlatá Vídeň

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2020 15:03
Před patnácti lety čeští hokejisté porazili ve finále mistrovství světa Kanadu 3:0 a přivezli zlato z turnaje, který byl díky výluce NHL nabitý největšími hvězdami. Vídeň byla pro český, potažmo československý hokej potřetí v historii vítězná. Připomeňte si s námi památné momenty šampionátu.
Kanadský kapitán Ryan Smyth na hokejovém MS 2005 ve Vídni.
Ryan Smyth proti Jiřímu Fischerovi ve finále MS 2005. | Video: Youtube.com

Pominutý kanadský kapitán

53 sekund před koncem pečetil výhru 3:0 střelou do prázdné branky Josef Vašíček a Kanaďané pak zdrcující porážku zcela neunesli.

Kapitán Ryan Smyth naprosto ztratil hlavu a mimo hru před brankou Vokouna osekával přes brusle beka Jiřího Fischera. Neustále, opakovaně, jako smyslů zbavený dřevorubec. "To jsou všichni blázni," smál se Jágr v dokumentu Návrat mistrů. "Jirka by ho zazdil do ledu jako hřebík," dodal Prospal.

Fischer však udržel nervy na uzdě a celý incident přerostl v závěrečnou hromadnou strkanici. Naopak Vokoun v ní jinému soupeři Heatleymu připomněl autonehodu, při které Kanaďan zavinil smrt spoluhráče, čehož český gólman hned po zápase litoval.

Jinak se však Češi věnovali mnohem příjemnějším činnostem. Výborný přivezl před tým velký pohár, v kabině bouchalo šampaňské. Mistři se vrátili zpět na vrchol, Růžička splnil náročnou misi.

 

Právě se děje

Další zprávy