Jágrův malíček, Vokounova odveta a zkrat dřevorubce. Taková byla potřetí zlatá Vídeň

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2020 15:03
Před patnácti lety čeští hokejisté porazili ve finále mistrovství světa Kanadu 3:0 a přivezli zlato z turnaje, který byl díky výluce NHL nabitý největšími hvězdami. Vídeň byla pro český, potažmo československý hokej potřetí v historii vítězná. Připomeňte si s námi památné momenty šampionátu.
Václav Prospal slaví gól na MS 2005.
Václav Prospal slaví gól na MS 2005. | Foto: ČTK

Jasná finálová záležitost

Bitvu o zlato proti Kanadě proměnili Češi v jednoznačnou záležitost. Prospal v páté minutě doklepl do branky odraženou Ručinského střelu a náskok vydržel bezmála 40 minut. Brankář Martin Brodeur držel šance úřadujících šampionů nad vodou, naopak Vokoun na druhé straně tolik práce neměl.

Na startu třetí části uvolnil Jágr rozjetého Ručinského, a ten prudkou ranou propálil Brodeura podruhé. Češi směřovali za titulem a Kanadě se po triumfech na MS 2003 a 2004 rozplýval sen o zlatém hattricku.

Mužstvo s osobnostmi jako Brodeur, Ed Jovanovski, Shane Doan, Kris Draper, Rick Nash, Joe Thornton nebo Dany Heatley bylo zlomené. Ani závěrečná hra bez gólmana javorovým listům nepomohla.