Jágrův malíček, Vokounova odveta a zkrat dřevorubce. Taková byla potřetí zlatá Vídeň

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2020 15:03
Před patnácti lety čeští hokejisté porazili ve finále mistrovství světa Kanadu 3:0 a přivezli zlato z turnaje, který byl díky výluce NHL nabitý největšími hvězdami. Vídeň byla pro český, potažmo československý hokej potřetí v historii vítězná. Připomeňte si s námi památné momenty šampionátu.
Martin Ručinský na MS 2005 při nájezdu proti Ricku DiPietrovi.
Martin Ručinský na MS 2005 při nájezdu proti Ricku DiPietrovi. | Foto: ČTK

Zrcadlový zápas a kouzlo s maskou

V kruciálním utkání turnaje čekal osudový soupeř, USA. Američané vyřadili český výběr před rokem v Praze a v Česku se na okamžik zastavil život. Ve Vídni dostali Češi šanci na reparát.

Jágra bránil obrovitý zadák Hal Gill, brankář Rick DiPietro se mezi tyčemi činil a Češi se dlouho nemohli prosadit. Přitom zrovna Američané neměli na turnaji kdovíjak silný tým. Někteří z nich kvůli výluce dokonce celou sezonu nehráli.

Přesto po brankách Mika Modana a Marka Parrishe zámořský celek vedl 2:0 a tento stav platil i po dvou třetinách. Zápas měl zrcadlový průběh oproti minulému roku, kdy měli totožný náskok po 40 minutách Češi. A pak nastal obrat, stejně jako v Rakousku.

Ve třetí části Šlégr napálil brankáře DiPietra přímo do masky a americký hrdina si na chvíli musel vypůjčit helmu od náhradníka. S cizí maskou pak DiPietro inkasoval gól od Židlického a bylo sníženo…

 

Právě se děje

Další zprávy