Češi mají i po trápení s Dány postup ve svých rukách. Co musí uhrát proti Slovákům?

Dominik Kubalík slaví vyrovnávací gól v zápase proti Dánsku.
Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa v Rize Dánsko 2:1 po samostatných nájezdech. Díky večerní prohře týmu Švédska s Rusy také na nájezdy tento výsledek pečetil postup české representace do čtvrtfinále.
Dánové vedli od 4. minuty díky přesilovkové trefě kanonýra Nicklase Jensena.
Jan Kovář a Alexander True v zápase Česko - Dánsko na MS 2021
Rozhodnout tak museli nájezdy. V páté sérii se místo Šimona Hrubce do branky postavil Roman Willl a byl bezchybný.
Foto: Reuters
Sport Sport
31. 5. 2021 10:54
Češi byli na hokejovém mistrovství světa v Rize necelých patnáct minut od vyřazení. Ale v zápase s Dánskem zachránili v základní hrací době nerozhodný výsledek a v nájezdech pak strhli výhru 2:1 na svou stranu.

Svěřenci Filipa Pešána nyní mají v tabulce skupiny A deset bodů, čímž definitivně odřízli ze hry o čtvrtfinále Dánsko.

Stoprocentní bilance střelců v samostatných nájezdech rozhodla o tom, že postup mezi nejlepší osmičku turnaje by Češi mohli oslavit už dnes večer. Pokud aktuálně pátí Švédové jakkoliv prohrají s Ruskem.

Jestliže Seveřané proti sborné v utkání od 19:15 uspějí, Češi v zítřejším derby proti Slovensku stále budou mít postup ve svých rukách. Klidně můžou získat o bod méně než Skandinávci proti sborné a půjdou dál.

Při tomto scénáři jsou zároveň nejreálnější spekulace o "domluveném" zápase bývalých federálních partnerů. Jestliže Švédové porazí sbornou za tři body, o čtvrtfinále už je obere jediný možný výsledek - česká výhra v prodloužení či na nájezdy, jež by zajistila postup Čechům i Slovákům.

Mimořádně zajímavý bude večerní zápas také právě pro Slováky, kteří doufají, že Rusové neodevzdají Švédsku všechny body. Pokud skutečně sborná neprohraje v základní hrací době, projdou Slováci po osmi letech do čtvrtfinále světového šampionátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy