Červenkův turnaj. Vyhrál produktivitu, je nejlepším útočníkem MS i členem All Stars

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 29. 5. 2022 22:34
Útočník Roman Červenka vyhrál jako čtvrtý český hokejista v historii produktivitu MS. Připsal si 17 bodů za pět branek a 12 asistencí. K tomu byl šestatřicetiletý kapitán zvolen nejlepším útočníkem MS a dostal se i do All Star týmu turnaje v Tampere a Helsinkách.
Romanu Červenkovi gratuluje David Pastrňák.
Romanu Červenkovi gratuluje David Pastrňák. | Foto: ČTK

Kapitán českých hokejistů Roman Červenka byl zvolen nejlepším útočníkem mistrovství světa v Tampere a Helsinkách a dostal se i do All Star týmu turnaje. Šestatřicetiletý odchovanec Slavie a hráč švýcarského celku Rapperswil-Jona pomohl svému týmu k zisku bronzu 17 body za pět branek a 12 asistencí v 10 zápasech, díky čemu ovládl produktivitu a stal se i nejlepším nahrávačem turnaje.

Zastoupení mezi nejlepšími hráči měli Češi naposledy na předminulém šampionátu v roce 2019 v Bratislavě a Košicích, kde byl zvolen nejlepším obráncem Filip Hronek a do All Star týmu se dostal Jakub Voráček.

Nejužitečnějším hráčem turnaje byl zvolen finský gólman Jussi Olkinuora, který byl i nejlepším hráčem na svém postu a nechyběl v nejlepší šestici šampionátu.

Český útočník David Pastrňák se podělil se sedmi góly o pozici nejlepšího střelce MS s Kanaďany Dylanem Cozensem a Pierrem-Lucem Duboisem.

V samostatné české reprezentaci byli nejlepšími střelci MS před Pastrňákem jen tři hráči. V roce 1997 se Vůjtek a Procházka podělili o první místo s Francouzem Rogerem Dubém a o rok později Pavel Patera se šesti góly se Švédem Peterem Forsbergem a Rusem Sergejem Berezinem.

Sedm gólů dokázal dát vedle Vůjtka, Procházky a Pastrňáka také v roce 2019 v Bratislavě Michael Frolík. Rekord z dob Československa drží s 26 góly z roku 1947 Vladimír Zábrodský.

Červenka pomohl k zisku medaile 17 body za pět branek a 12 asistencí z deseti utkání. O tři body předčil Kanaďana Drakea Bathersona, jenž rovněž v 10 duelech zaznamenal tři góly a 11 asistencí. Předčil jej i v čele nahrávačů.

Zařadil se takl po bok Vladimíra Martince, Vladimíra Vůjtka a Martina Procházky. Martinec vyhrál produktivitu v dobách Československa v roce 1976 v Katovicích, kde se podílel na zisku zlata 20 body za devět branek a 11 přihrávek v 10 zápasech.

Vůjtek s Procházkou společně kralovali kanadskému bodování v roce 1997 na šampionátu hraném také v Helsinkách, Tampere a Turku, kde nasbírali po 14 bodech za sedm gólů a stejný počet asistencí. Vůjtek to zvládl v osmi zápasech, Procházka v devíti.

Navíc Červenka vytvořil druhý nejlepší zápis českého zástupce v dějinách. Předčil trio Jiří Novák, Milan Nový a Jakub Voráček, které mělo z MS po 16 bodech shodně v 10 duelech. Novák v roce 1976 zaznamenal devět tref a sedm asistencí, Nový o rok později pomohl k obhajobě titulu ve Vídni šesti brankami a deseti přihrávkami a před třemi roky v Bratislavě stačily Voráčkovi čtyři trefy a 12 asistencí jen na 4. místo.

Individuální ocenění hokejového mistrovství světa v Tampere a Helsinkách:

Nejlepší hráči MS na jednotlivých postech (podle direktoriátu turnaje):

Brankář: Jussi Olkinuora, obránce: Mikko Lehtonen (oba Finsko), útočník: Roman Červenka (ČR).

Nejužitečnější hráč turnaje (podle akreditovaných novinářů): Jussi Olkinuora (Finsko).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů): Jussi Olkinuora - Mikko Lehtonen (oba Finsko), Seth Jones (USA) - Pierre-Luc Dubois (Kanada), Roman Červenka (ČR), Sakari Manninen (Finsko).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy