Červenka: Rusko? Znám lepší místa pro mistrovství světa

Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 5. 2016 6:05
Přestože v ruské KHL prožíval úspěšná léta, časem přestal být šťastný, osobně i hokejově. Proto si po letošní zastávce v Chomutově naplánoval budoucnost ve Švýcarsku. Ještě předtím však Roman Červenka odehraje mistrovství světa, už za pár dní odletí s reprezentací do Ruska, odkud před rokem prchl. "Není to tak, že bych se na to místo těšil," podotýká.
Na loňském MS hrál Červenka proti Kanadě dvakrát, teď ho v O2 areně čeká další souboj se zámořskou velmocí.
Na loňském MS hrál Červenka proti Kanadě dvakrát, teď ho v O2 areně čeká další souboj se zámořskou velmocí. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Přestože v ruské KHL prožíval úspěšná léta, časem přestal být šťastný, osobně i hokejově. Proto si po letošní zastávce v Chomutově naplánoval budoucnost ve Švýcarsku. Ještě předtím však Roman Červenka odehraje mistrovství světa, už za pár dní odletí s reprezentací do Ruska, odkud před rokem prchl.

"Není to tak, že bych se na to místo těšil," podotýká. "Moskva je specifická, nikde se nedá moc chodit, všude jsou zácpy. Znám lepší místa, kde by se mohlo hrát mistrovství světa, ale všechno má něco. Rusáci jsou hokejový národ. Začínáme s nimi v pátek večer, takže doufám, že to bude nádherný zážitek."

Zároveň nejspíš půjde o vyčerpávající bitvu, vždyť sborná nastoupí s devíti posilami ze zámořské NHL. Nikdo na šampionátu jich nemá víc, Češi jsou na čísle čtyři.

Přeruší Češi smutnou sérii?

Jak dobře je papírově slabší výběr připravený, prověří generálka proti Kanaďanům. Když s nimi český tým hrál v O2 areně naposledy, nesvedl vstřelit jedinou branku. Proto hrál na domácím mistrovství světa "jen" o bronz. A neúspěšně, neboť znovu neskóroval. V pražské hale se mu nepovedlo vymyslet gólovou kombinaci ani v přípravě proti Finům. To dělá už tři zápasy bez přesné trefy.

"Je to spíš náhoda, nedá se říkat, že bychom tady nemohli dát gól," má jasno Červenka.

Střelecký zmar reprezentace v současném domově Sparty by ale rád utnul, což proti Kanadě nebude snadné. Zámořská velmoc sice neletí do Ruska obhajovat titul s extrémně nabitým kádrem, ale má co nabídnout. Třeba střelce Coreyho Perryho či opěvovaného Connora McDavida.

"Nejde to vzít na lehkou váhu. Zaprvé přijde sedmnáct tisíc lidí. Vlez před nimi na hřiště a vypusť to, to nejde. Druhá věc je, že s Kanadou nás to donutí hrát naplno, jinak by to bylo špatné," hovoří o úterním klání Červenka.

Pastrňák místo Jágra?

Není však úplně jisté, zda nastoupí, protože kouč Vladimír Vůjtek hodlá šetřit některé opory. Na druhou stranu, lajna Červenka – PlekanecPastrňák by na šampionátu mohla být hlavní zbraní Čechů a chybí jí zápasová praxe.

Zatím odehrála pouze dva duely, přičemž zářila v tom druhém, kdy načala nečekaný debakl Švédů 7:1. "Kéž by to tak pokračovalo," říká nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku extraligy.

Trenér Vůjtek už ho zkoušel na všech pozicích. "Vyplynulo to taky z toho, že přijeli další kluci, kteří hrají jenom na centru. A já jsem říkal, že mi ani jedno křídlo nevadí. Jsem rád, že můžu hrát v první lajně s takovými hráči," tvrdí Červenka, jenž má momentálně místo nalevo od Plekance.

Ti dva spolu nastupovali i na bronzovém mistrovství světa v Bratislavě (2011), po ruce tehdy měli Jaromíra Jágra. Bude mladík David Pastrňák podobně zdatným parťákem? "Když hrajete s Jardou, funguje to trošku jinak. Srovnání bych tam úplně nehledal," říká Červenka.

Češi každopádně budou potřebovat podobně produktivní útok. Jak při boji s Kanadou, tak především v průběhu ruského mistrovství světa.

 

Právě se děje

před 13 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy