Čas na mstu za loňské rány. Češi chtějí začít velkým stylem

Adam Sušovský Adam Sušovský
1. 5. 2015 7:02
Češi hokejisté dnes rozehrají domácí mistrovství světa s neoblíbeným Švédskem. Zahajovací zápas šampionátu ještě nikdy v historii neprohráli.
Česko - Švédsko. Dnes ve 20:15 startuje Čechům mistrovství světa.
Česko - Švédsko. Dnes ve 20:15 startuje Čechům mistrovství světa. | Foto: Reuters

Praha - Den, na který se celý národ těšil, je tady. V Praze i Ostravě vypukne hokejový svátek - mistrovství světa - a do akce jde hned zkraje i český tým: Šampionát v pod strop vyprodané O2 areně Češi zahájí ve 20:15 proti proti Švédsku. 

Deník Aktuálně.cz bude zápas sledovat také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Historie má jasno a velí: Češi tenhle zápas vyhrají. Národní tým po rozdělení Československa ještě nikdy neprohrál úvodní zápas mistrovství světa, hokejisté vítězně vstoupili také do všech devíti předchozích šampionátů, které se kdy v Praze od roku 1933 hrály. A to s naprosto fantastickým skórem 82:4. Začátky v Praze prostě patří domácím...

Jenže je tady i jedno velké ALE. Proti stojí soupeř, kterého Češi rádi nemají. Se Švédskem prohráli minulou sezonu všechny tři zápasy na velkých turnajích. Na olympiádě v Soči 2:4, na mistrovství světa v Minsku nejprve 3:4 po nájezdech v základní skupině a pak 0:3 v zápase o bronz.

Domácí prostředí pomáhá i svazuje

A ani letos se Čechům s Tre kronor nedaří. V rámci Euro Hockey Tour prohráli tři ze čtyř vzájemných střetnutí. "Švédi jsou na úvod těžký soupeř, ale to budeme i my pro ně," velí trenér Vladimír Růžička a věří, že přijde teď přijde konečně čas pomsty. Kupředu Čechy požene pod strop vyprodaná O2 arena. Pro většinu hokejistů to bude možná životní zážitek, na druhou stranu je to může hodně svazovat -  budou pod drtivým tlakem a očekáváním.

"Pevně věřím, že nervozita z hráčů sleze, když vlezou na led," říká Růžička, který už na týmu napětí pozoruje. "Celý národ čeká, co tady předvedeme. Doufám, že začneme ve velkém stylu a ukážeme sílu," burcuje český tým i Tomáš Hertl a tvrdí, že je moc natěšený.

Klíč k úspěchu: Dostat Švédy pod tlak

Jasná už je také sestava, v jaké hokejisté cestu za vysněnou medailí zahájí: Češi začnou turnaj s Alexandrem Salákem v bráně, sedmi obránci a čtyřmi kompletními útoky ve stejném složení, v jakém už beze změn od pondělí trénovali. Takže takhle:

Salák – Němec, Hejda, Kolář, Nakládal, Čáslava, Krejčík, Jordán – Voráček, Sobotka, Erat – Jágr, Kovář, Klepiš – Hertl, Novotný, Červenka – Zaťovič, Koukal, Simon. 

Tým Švédska na letošním MS jsme představili ZDE

"Budeme pod tlakem, ale ten chceme vytvořit i my. Vyzkoušeli jsme si, že oni pod tlakem dělají hodně chyb. Mají hodně hráčů z NHL, ale i těm budou chtít trenéři vštípit typicky švédskou hru," tuší Růžička a nabádá, že Češi musejí hrát hlavně z pozorné obrany a nedělat chyby ve středním pásmu.

Švédové přivezli 12 hráčů z NHL

Švédové před dvěma lety dokázali to, o co se teď budou pokoušet Češi - ve Stockholmu vyhráli domácí šampionát. Předtím se to sedmadvacet let nikomu nepovedlo, tak obtížné je srovnat se s tlakem domácích fanoušků. 

"Tenkrát jsme byli pod velkým tlakem a jsem si jistý, že Češi to momentálně mají hodně podobné, protože místní diváci určitě chtějí zlatou medaili,“ cituje hokej.cz útočníka Tre kronor Niklase Danielssona. „Je sice mnohem zábavnější hrát doma před vlastními fanoušky, ale také je to těžší.“

U stockholmského titulu bylo osm hráčů současného týmu Švédska a tři z nich loni u stříbrných medailí z olympiády v Soči.

Švédové na domácí zlato loni navázali bronzovou medailí a letos by medailovou sbírkou prodloužili. Do Prahy opět přivezli silný tým, trenér  Pär Marts přivezl na šampionát hned dvanáct hráčů z NHL, do brány se dnes postaví gólman Dallasu Johnas Enroth. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU

Zdroj: ČTK
Další zprávy