Čajánek a Vlasák: Šance žije, Kanada ještě nebyla pod tlakem

ČTK Sport ČTK, Sport
16. 5. 2015 10:35
Trojnásobní hokejoví mistři světa Petr Čajánek a Tomáš Vlasák se shodují v názoru, že i na mistrovství světa dominantní Kanada je k poražení.
Samou pohodu a radost zatím v Praze prožívají Kanaďané. V semifinále ale budou poprvé pod tlakem.
Samou pohodu a radost zatím v Praze prožívají Kanaďané. V semifinále ale budou poprvé pod tlakem. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Trojnásobní hokejoví mistři světa Petr Čajánek a Tomáš Vlasák se shodují v názoru, že i na mistrovství světa dominantní Kanada je k poražení.

Oba spatřují výhodu v tom, že zámořský celek nebyl dosud na turnaji pod tlakem. Ač respektují velkou sílu Kanady a oceňují její dosavadní výkony, v dnešním pražském semifinále přisuzují českému týmu reálnou šanci na úspěch.

"Kanada to zatím pojala v exhibičním tempu, i tak ale dávala hrozně gólů a dosáhla výsledků 10:0 a 10:1. Dovednosti těch hráčů jsou parádní a je radost se na to dívat, ale může to pro nás být trošičku výhoda v tom, že těch opravdu těžkých zápasů moc neodehráli. Budu doufat, že je kluci zaskočí a budou hrát vyrovnaný zápas. Je to hokej, každý se dá porazit," řekl Čajánek, světový šampion z let 2000, 2001 a 2005, v jehož sbírce úspěchů je i olympijský bronz (2006) a extraligový titul se Zlínem.

"Ofenzivní lavinu lze zastavit"

"Tu ofenzivní lavinu lze určitě zastavit," věří Vlasák a rovněž připomíná, že Kanada ještě nebyla na tomto MS pod větším tlakem. "Takže ani nevíme, jak bude hrát, když bude třeba třetinu nebo půl zápasu prohrávat. Třeba 0:1 nebo 1:2. Když se dostaneme do vedení, tak si myslím, že ta šance na finále bude o to větší," prohlásil Vlasák, držitel zlatého hattricku z let 1999 až 2001.

Skromnější role proti vysoce favorizované Kanadě by podle něho mohla českému týmu vyhovovat. "Pamatuji, když jsme jeli do Petrohradu, nikdo nám tehdy nevěřil a vyhráli jsme celý šampionát," připomněl Vlasák rok 2000, kdy byl poprvé u titulu společně s Čajánkem. "Tady je to jiné v tom, že je to doma a lidé kluky poženou. Ten tlak je velký, ale kluci to můžou zvládnout," věří Vlasák, který si extraligové zlato vychutnal s Plzní.

Jágr ze sebe sám udělal lídra

Oba jsou ročník 1975, po uplynulé sezoně shodně ukončili kariéru. A jen těžko hledají slova pro výkony, které předvádí na MS o tři roky starší Jaromír Jágr.

"O tom ani nemá cenu se bavit. Přijel s tím, že nechce být lídr, ale těmi výkony ho ze sebe zase udělal a pak rozhodl čtvrtfinále. Uvidíme, co si schoval na další zápasy," těší se Vlasák na další Jágrovy kousky. "Je pěkné vidět, kam až člověk může ty věci posunout. To je neuvěřitelné a krásné zároveň," složil Jágrovi poklonu Čajánek.

Šampionát v Praze a Ostravě sledují. "Když se zadaří, tak se snažím. Byl jsem osobně na tom krásném zápase s Finskem, ale jsem trochu divák na baterky - když mi to vyjde, tak se dívám," smál se Čajánek. "Strašně jsem klukům fandil a jsem hrozně rád, že jsme postoupili dál. A s Kanadou si to určitě všichni užijeme," řekl.

Šampionát je prý perfektně zvládnutý

Turnaj přináší spoustu pěkných zážitků pro diváky. "Myslím, že celé MS je parádně zvládnuté, byl jsem i v Ostravě a atmosféra na obou místech je výborná, lidé si to užívají. A myslím, že i hráči. Tlak na ně sice je, ale tu podporu určitě hrozně moc vnímají," uvedl Čajánek.

Vlasák byl na dvou zápasech, viděl český tým v základní skupině s Lotyši a se Švýcary. "Vzal jsem desetiletého kluka, ten byl nadšený. Tak doufám, že dobře viděl, co musí dělat, aby se tam třeba jednou dostal. Herní projev je od začátku dobrý, s Finama to kluci potvrdili a myslím, že nejsou bez šance ani s Kanadou," uvedl Vlasák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy