Kanada nadělila Švýcarům deset branek, šesti body zazářil Byfield

30. 12. 2020 9:18
Kanadská hokejová dvacítka deklasovala na domácím mistrovství světa v Edmontonu Švýcarsko 10:0 a i po třetím utkání mají obhájci titulu ve skupině A plný počet bodů.
Radost kanadských hokejistů.
Radost kanadských hokejistů. | Foto: ČTK

Dvěma góly a čtyřmi asistencemi se na kanonádě favorita podílel útočník Quinton Byfield. V "béčku" Rusko po pondělní prohře s Českem (0:2) vyhrálo nad rakouským nováčkem 7:1 a zajistilo si, stejně jako Švédsko a USA, postup do čtvrtfinále.

Kanaďané budou bojovat od silvestrovské půlnoci SEČ o prvenství ve skupině s také zatím suverénním Finskem, které nastoupí ještě dnes ve 20:00 SEČ proti Slovensku. Může z toho teoreticky vzejít případný čtvrtfinálový soupeř pro české juniory, kteří jsou před závěrečným duelem o postup s Rakouskem čtvrtí a mohou se jen teoreticky posunout i na třetí pozici.

Švýcaři s Kanadou poprvé inkasovali po 90 sekundách po brance Phillipa Tomasina a potom odolávali až do času 21:40, kdy využil přesilovou hru Dylan Cozens. Ve druhé části se prosadili ještě Jakob Pelletier, v další početní výhodě Ryan Suzuki a Connor McMichael. V závěrečném dějství přidali Kanaďané ještě pět gólů.

Osmnáctiletý Byfield, jehož si letos vybralo Los Angeles jako dvojku draftu, měl dosud na kontě ze dvou utkání jednu asistenci a díky úternímu výkonu se vyšplhal na třetí místo turnajové produktivity za Američana Trevora Zegrase a Cozense. Zegras má ze tří zápasů 10 bodů (5+5), Cozens 9 (4+5).

Rusové mezi pátou a 17. minutou získali čtyřbrankový náskok. Nejdříve proměnil trestné střílení Rodion Amirov, potom se zapsal mezi střelce dvakrát Vasilij Podkolzin a následně se prosadil Marat Chusnutdinov.

Ve 28. minutě sebral Arturu Achťamovovi čisté konto Senna Peeters. Byl to pro Rakušany, kteří se mezi elitu vrátili poprvé od roku 2010, první gól na turnaji. Jejich porážku ale v poslední třetině zvýraznili ještě proměněnou přesilovkou Artěmij Kňazev, Jegor Afanasjev a Arsenij Gricjuk.

Skupina A:

Kanada - Švýcarsko 10:0 (1:0, 4:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 2. Tomasino (Byfield, Quinn), 22. Cozens (Perfetti, McMichael), 29. Pelletier (Zary, Byfield), 34. Suzuki (Byfield, Newhook), 38. McMichael (Cozens), 46. Byfield (Drysdale, Suzuki), 49. Byfield (Quinn, Pelletier), 50. Perfetti (Krebs, Newhook), 54. Guhle (Korczak, Krebs), 56. Pelletier (Byfield). Rozhodčí: Garon, Lawrence - Mackey, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 6:6, navíc Salzgeber (Švýc.) 10 min. Využití: 3:0. Bez diváků.

Rakousko - Rusko 1:7 (0:4, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 28. Peeters (Kasper) - 5. Amirov z trestného střílení, 7. Podkolzin (Byčkov, Čisťakov), 14. Podkolzin (Kňazev), 17. Chusnutdinov (Podkolzin, Byčkov), 42. Kňazev (Afanasjev, Chusnutdinov), 58. Afanasjev (Abramov, Gricjuk), 59. Gricjuk (Afanasjev, Byčkov). Rozhodčí: Bloski, Pearce - Deschamps, Foster (všichni Kan.). Vyloučení: 2:2, navíc Safonov (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Bez diváků.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 11:1 6
2. Rusko 3 2 0 0 1 12:6 6
3. USA 3 2 0 0 1 21:5 6
4. ČR 3 1 0 0 2 3:14 3
5. Rakousko 3 0 0 0 3 1:22 0