Brity ženou vášniví fanoušci. Budeme kousat, slíbil kapitán po trpkém konci pohádky

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2022 18:36
Na odpočinek měli půl dne, pak se britští hokejisté na mistrovství světa v Tampere po prohře s Čechy (1:5) pustili do důležité bitvy proti Norsku. Zápas, který směřoval k poklidné výhře Seveřanů, se v závěru pořádně zdramatizoval. Šťávu mu dodali vytrvalí fanoušci Velké Británie a trojice nečekaných slepených gólů.
Britští fanoušci se starají na hokejovém MS v Tampere o příjemnou atmosféru.
Britští fanoušci se starají na hokejovém MS v Tampere o příjemnou atmosféru. | Foto: IIHF

Tampere (od našeho zpravodaje) - Norové měli polední souboj s Brity, který sami brali jako nejdůležitější utkání o záchranu, skvěle rozehraný. Po dvou trefách Mathise Olimba vedli po dvou třetinách už 3:0.

"Chtěli jsme začít jako včera proti Česku, ale vůbec jsme se nedostávali ke střelám," litoval kapitán Britů Jonathan Phillips. Za prvních dvacet minut vyslal ostrovní tým na norskou bránu jediný pokus.

"Naštěstí Norové v první třetině ten zápas úplně nezabili. A i když jsme pak dostali další dva góly, hru jsme vyrovnali," pokračoval Phillips. "Ve třetí třetině jsme ukázali charakter, vrátili jsme se zpátky do hry a najednou jsme měli spoustu energie," popisoval.

Brett Perlini sice na startu třetího dějství neproměnil trestné střílení, ale o necelých deset minut později rozjeli Britové stíhací jízdu. Škvíru mezi betony Henrika Haukelanda našel nejdříve Robert Dowd.

Za 38 sekund přidal druhý gól právě Perlini a za další dvě a půl minuty Mark Richardson srovnal na 3:3. Rázem bylo v Nokia Areně v Tampere pořádně živo.

Britští fanoušci přispívali k příjemné atmosféře výrazným dílem už včera v zápase s Čechy. Zpočátku dokonce roztroušené skupinky příznivců z Česka dokázali překřičet. Také dnes obsadili převážně tři sektory za brankou a sešikovali se k vytrvalému skandování.

"Barmy Army, hey hey! Barmy Army, hey hey" nebo "Let's go, GB". Tyto dva pokřiky se nejčastěji opakují, desítky britských fanoušků všech věkových kategorií však křičí s pořád stejnou vervou.

Barmy Army je sdružení, které organizuje britské fanoušky, původně cestující za kriketem, dnes napříč sporty. V Tampere je k vidění mnoho britských vlajek, union jacků, s nápisy různých měst. Z Anglie, Walesu, Skotska, zahlédnete i severoirský Belfast.

Všichni společně ženou tým, ve kterém jsou vedle Angličanů a Velšanů i zámořští rodáci se vztahem k Velké Británii. A který vede skotský kouč.

"Ta podpora je fantastická," vydechl Phillips. "Každý rok se čísla fanoušků ledního hokeje v Británii zvedají. Je třeba poděkovat našim příznivcům za to, v jakém počtu dorazili a s jakým nadšením povzbuzují," dodal.

Neutichající podpora přišla v honičce proti Norsku vhod. "Stoprocentně. Fanoušky na ledě vnímáme a slyšíme. Hlavně v momentech, kdy jste se silami na hraně, vám to přidá extra energii," říkal rodák z Cardiffu.

V prodloužení proti Norsku podržel Brity trenčínský brankář Ben Bowns, ale v nájezdech se nakonec z vítězství 4:3 radovali Seveřané. Rozepsaná britská pohádka s vymazáním třígólového manka nedošla do šťastného konce.

"Je to škoda, ale i tak jsme v zápasech s Čechy a Nory nabrali dávku sebevědomí. Je vidět, že se každým rokem v elitní skupině zlepšujeme. Přijeli jsme se zachránit a budeme ještě kousat," slíbil devětatřicetiletý veterán Phillips.

Bod proti Norům, kteří jen marně vzpomínají na dřívější postupy ze skupiny a vyhlížejí generaci nových osobností, jakými byli Patrick Thoresen nebo Jonas Hölos, se v konečném účtování může hodit.

I po třech letech od přestavení v Bratislavě, kdy hrála Velká Británie na MS po dlouhých 25 letech. I bez Liama Kirka, nejlepšího střelce loňského šampionátu. I tak platí Britové stále za oživení turnaje, také díky svým vášnivým fanouškům.