Britové drželi půl zápasu proti Američanům nerozhodný stav, pak ale padli

19. 5. 2022 18:41
Hokejisté USA porazili na mistrovství světa v Tampere 3:0 Velkou Británii a připsali si třetí vítězství na turnaji.
Hokejisté USA slaví gól v britské síti
Hokejisté USA slaví gól v britské síti | Foto: Reuters

Dvěma góly se na úspěchu Američanů podílel útočník Kieffer Bellows. Čisté konto při svém premiérovém startu udržel Jeremy Swayman. Britové prohráli i čtvrtý zápas ve skupině B a v tabulce jsou poslední, podruhé za sebou se střelecky neprosadili.

Američané vstoupili do utkání proti outsiderovi na půl plynu a hlavně nedisciplinovaně. V první třetině hráli hned čtyřikrát v oslabení, i když poslední trest pro Peekea rozhodčí udělili chybně. Britové však v početních výhodách nedokázali brankáře Bostonu Swaymana výrazněji ohrozit.

Ve druhé třetině zámořští hráči zvýšili aktivitu, překonat gólmana Whistleho se jim ale dlouho nedařilo. Bezbrankový stav se změnil až ve 29. minutě, kdy Peekeovu střelu usměrnil do branky Meyers. V nepříliš kvalitním zápase měli Američané střeleckou převahu, výraznější šance si ale nevytvářeli.

Uklidňující druhý gól přidal favorit po 58 vteřinách třetí třetiny v přesilové hře díky Bellowsovi, jenž využil zaváhání britského brankáře. Útočník NY Islanders se ve 44. minutě opět v přesilovce postaral o další americký gól a o osudu duelu bylo jasno. Další branka již nepadla, i když syn bývalého kanadského útočníka Briana Bellowse v závěru sahal po hattricku.

Jedinou ztrátou Američanů tak bylo odstoupení obránce Merrilla z Minnesoty, který hrál stejně jako Swayman na turnaji poprvé. Už po dvou střídáních zamířil se zraněním do kabiny.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina B (Tampere):

Velká Británie - USA 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 29. Meyers (Peeke, Schmidt), 41. Bellows (Gaudette, Farrell), 44. Bellows (Farrell, Schmidt). Rozhodčí: Ingram (Kan.), Stolc (Švýc.) - Merten (Něm.), Synek (SR). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. Diváci: 4506.

Velká Británie: Whistle - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Clements, Sam Jones - Lake, Dowd, Neilson - Mosey, Conway, Perlini - Myers, J. Phillips, Waller - Hook, Lachowicz, Davies - Ferrara. Trenér: Peter Russell.

USA: Swayman - Seth Jones, Merrill, Peeke, Schmidt, Megna, L. Hughes, Blankenburg - Bellows, Gaudette, Farrell - Barber, Bordeleau, Kuhlman- Hayden, Meyers, Galchenyuk - Watson, Lafferty, Lettieri. Trenér: David Quinn.