Na MS bez brankářské hvězdy? NHL kosí české prosby, zbývá poslední jméno

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 5. 2019 13:48
Teprve podruhé za posledních pět let se může stát, že Češi budou na hokejovém mistrovství světa spoléhat výhradně na gólmany z Evropy. Pokud do Bratislavy přijede zámořská posila, tak jedině na poslední chvíli, nebo až v průběhu turnaje.
Petr Mrázek vypadl ze seznamu reálných adeptů na posílení brankoviště národního týmu.
Petr Mrázek vypadl ze seznamu reálných adeptů na posílení brankoviště národního týmu. | Foto: Michal Eger

Dvě ze tří známých jmen, k nimž se trenér Miloš Říha a spol. upínali, jsou reálně ze hry. Zbývá Pavel Francouz.

David Rittich, jenž chytal na loňském mistrovství, prožil v NHL životní sezonu. Jako oblíbenec fanoušků Calgary si prošlapal cestu k pozici klubové jedničky. Jenže čtvrt roku chytal se zraněným kolenem a teď potřebuje klid na léčení. Navíc je před podpisem nové smlouvy.

Petr Mrázek vzkřísil v Carolině svou uvadající kariéru a během posledních měsíců patří ke statisticky nejlepším brankářům NHL. Sérii druhého kola play off proti Islanders však kvůli zranění v dolní části těla nedochytal. Jeho tým i tak dokázal postoupit.

"Teoreticky s Petrem počítáme, ale prakticky už ne," řekl ještě před rozhodující výhrou Hurricanes trenér reprezentačních brankářů Zdeněk Orct.

Zatím není jasné, jestli Mrázek, jemuž v létě končí smlouva, bude chytat konferenční finále. "Na brankáře nemůžete tlačit," prohlásil trenér Caroliny Rod Brind'Amour. "Hráči mohou zranění do jisté míry skrývat, ale brankář ne. Musí se cítit stoprocentně, aby mohl dělat pohyby v plném rozsahu."

Poslední příležitost pro reprezentaci, jak zkvalitnit brankoviště, tak představuje Francouz z Colorada. "Šance je relativně slušná," podotýká Orct.

Francouz dohrál minulý víkend, kdy s farmou nepřešel úvodní kolo play off. Pak se ale musel přesunout do prvního týmu, kde je coby trojka pojistkou v případě zranění Philippa Grubauera či Semjona Varlamova. Dokud Colorado nevypadne (série s favorizovaným San Jose je nerozhodná 2:2), musí být český gólman připravený.

Ideální není, že Francouz by v případě postupu San Jose a odjezdu na mistrovství nechytal dva týdny. "Nemělo by to hrát roli. Myslím, že se připravuje zodpovědně a z kondice nevypadl," podotýká Orct.

Česko odjede do Bratislavy se třemi gólmany z Evropy. Na soupisku ale zpočátku zřejmě zapíše jen dva, aby drželo místo Francouzovi.

Bez omaskovaného muže, který do zámoří odcházel jako hvězda Kontinentální ligy i reprezentace a v nižší AHL patřil k nejlepším, by českou jedničkou mohl být buď Patrik Bartošák, nebo Jakub Kovář. Zbylými brankáři v týmu jsou Šimon Hrubec a Marek Langhamer.

Podle čísel jsou Češi úspěšnější s gólmanem zpoza oceánu. Dvě ze tří posledních medailí vychytali Tomáš Vokoun (zlato, 2010) a Ondřej Pavelec (bronz, 2011). Zbylý bronz (2012) společně obstarala evropská dvojice Kovář - Jakub Štěpánek.

Francouz aktuálně nemá někdejší Vokounův či Pavelcův lesk. V NHL zatím nastoupil do dvou zápasů. Na posledních dvou šampionátech vypadl ve čtvrtfinále, pokaždé ale mužstvo držel.

Oprava: V původní verzi textu jsme mylně uvedli, že Pavel Francouz nastoupil do jediného klání NHL.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy