Na MS bez brankářské hvězdy? NHL kosí české prosby, zbývá poslední jméno

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 5. 2019 13:48
Teprve podruhé za posledních pět let se může stát, že Češi budou na hokejovém mistrovství světa spoléhat výhradně na gólmany z Evropy. Pokud do Bratislavy přijede zámořská posila, tak jedině na poslední chvíli, nebo až v průběhu turnaje.
Petr Mrázek vypadl ze seznamu reálných adeptů na posílení brankoviště národního týmu.
Petr Mrázek vypadl ze seznamu reálných adeptů na posílení brankoviště národního týmu. | Foto: Michal Eger

Dvě ze tří známých jmen, k nimž se trenér Miloš Říha a spol. upínali, jsou reálně ze hry. Zbývá Pavel Francouz.

David Rittich, jenž chytal na loňském mistrovství, prožil v NHL životní sezonu. Jako oblíbenec fanoušků Calgary si prošlapal cestu k pozici klubové jedničky. Jenže čtvrt roku chytal se zraněným kolenem a teď potřebuje klid na léčení. Navíc je před podpisem nové smlouvy.

Petr Mrázek vzkřísil v Carolině svou uvadající kariéru a během posledních měsíců patří ke statisticky nejlepším brankářům NHL. Sérii druhého kola play off proti Islanders však kvůli zranění v dolní části těla nedochytal. Jeho tým i tak dokázal postoupit.

"Teoreticky s Petrem počítáme, ale prakticky už ne," řekl ještě před rozhodující výhrou Hurricanes trenér reprezentačních brankářů Zdeněk Orct.

Zatím není jasné, jestli Mrázek, jemuž v létě končí smlouva, bude chytat konferenční finále. "Na brankáře nemůžete tlačit," prohlásil trenér Caroliny Rod Brind'Amour. "Hráči mohou zranění do jisté míry skrývat, ale brankář ne. Musí se cítit stoprocentně, aby mohl dělat pohyby v plném rozsahu."

Poslední příležitost pro reprezentaci, jak zkvalitnit brankoviště, tak představuje Francouz z Colorada. "Šance je relativně slušná," podotýká Orct.

Francouz dohrál minulý víkend, kdy s farmou nepřešel úvodní kolo play off. Pak se ale musel přesunout do prvního týmu, kde je coby trojka pojistkou v případě zranění Philippa Grubauera či Semjona Varlamova. Dokud Colorado nevypadne (série s favorizovaným San Jose je nerozhodná 2:2), musí být český gólman připravený.

Ideální není, že Francouz by v případě postupu San Jose a odjezdu na mistrovství nechytal dva týdny. "Nemělo by to hrát roli. Myslím, že se připravuje zodpovědně a z kondice nevypadl," podotýká Orct.

Česko odjede do Bratislavy se třemi gólmany z Evropy. Na soupisku ale zpočátku zřejmě zapíše jen dva, aby drželo místo Francouzovi.

Bez omaskovaného muže, který do zámoří odcházel jako hvězda Kontinentální ligy i reprezentace a v nižší AHL patřil k nejlepším, by českou jedničkou mohl být buď Patrik Bartošák, nebo Jakub Kovář. Zbylými brankáři v týmu jsou Šimon Hrubec a Marek Langhamer.

Podle čísel jsou Češi úspěšnější s gólmanem zpoza oceánu. Dvě ze tří posledních medailí vychytali Tomáš Vokoun (zlato, 2010) a Ondřej Pavelec (bronz, 2011). Zbylý bronz (2012) společně obstarala evropská dvojice Kovář - Jakub Štěpánek.

Francouz aktuálně nemá někdejší Vokounův či Pavelcův lesk. V NHL zatím nastoupil do dvou zápasů. Na posledních dvou šampionátech vypadl ve čtvrtfinále, pokaždé ale mužstvo držel.

Oprava: V původní verzi textu jsme mylně uvedli, že Pavel Francouz nastoupil do jediného klání NHL.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy