Nemít jedničku se může vymstít, varuje Holeček. Kdo bude hájit českou branku na MS?

David Janeczek David Janeczek
29. 4. 2016 12:32
Martin Prusek a Jiří Holeček se vyjadřují k aktuální situaci v českém brankovišti s výhledem na nadcházející mistrovství světa.
Jiří Holeček
Jiří Holeček | Foto: ČTK

Praha – Už dlouho nebyl před světovým šampionátem tak vyrovnaný souboj o post brankáře číslo jedna jako letos. Mezi Dominikem Furchem z Omsku a Pavlem FrancouzemČeljabinsku není příliš velký výkonnostní rozdíl, navíc do všeho ještě může promluvit Matěj Machovský z Plzně.

Pro Furcha hovoří fakt, že odchytal většinu reprezentačních zápasů během sezony. Francouze zase podle statistik zastihla před mistrovstvím větší forma.

Prusek: Mezi gólmany není jasný favorit

Trenéři se o brankáři, který bude v Rusku hájit české brankoviště rozhodnou podle výsledků přípravy. Před startem šampionátu zbývá odehrát poslední utkání Euro Hockey Tour ve Znojmě proti Švédům a generálku na turnaj v Praze proti mistrovské Kanadě.

Na to upozorňuje i Martin Prusek, který získal s českým národním týmem tři medaile, z toho jednu nejcennější v roce 1999. "Myslím si, že tyhle dva zápasy definitivně rozhodnou, kdo odchytá první zápas na turnaji proti domácímu Rusku."

Statistiky českých brankářů v sezoně

Dominik Furch (Omsk) 49z; 1,78; 93,3 %
Pavel Francouz (Čeljabinsk) 18z; 2,21; 92,4 %
Matěj Machovský (Plzeň) 48z; 2,43; 92,0 %

Vyrovnanost brankářů je patrná, a proto si ani Prusek zatím netroufá určit jasnou jedničku. "Furch s Francouzem jsou tak vyrovnaní, že to na stoprocentní jedničku nevypadá ani pro turnaj. Není to třeba jako za Vokouna, který přijel jako neotřesitelná jednička. Post brankáře číslo jedna se klidně může odvíjet od vývoje turnaje, bude záležet, komu se bude více dařit."

Podobně jako při posledním českém medailovém úspěchu z roku 2012, kdy se o minuty v modrém půlkruhu střídali Jakubové Kovář a Štěpánek.

Brankář musí vědět, že je jednička

Přesto legendární Jiří Holeček, který dotáhl reprezentaci k dvanácti medailím z velkých světových akcí, varuje, že nevybrat před turnajem jedničku se může vymstít.

"Trenéři musí určit před turnajem, kdo bude první brankář. Je to strašně důležité pro psychiku gólmana, nejde to udělat tak, že se rozhodne až během turnaje," vysvětluje Holeček, který byl v reprezentaci jedničkou téměř celá osmdesátá léta minulého století.


Holečka podobně jako širokou hokejovou veřejnost mrzí, že nepřijeli brankáři ze Severní Ameriky. "Vůbec nevím, proč se omluvil Petr Mrázek z Detroitu, protože si myslím, že měl přijet. Kdyby přijel Mrázek a nebyl zraněný Pavelec, tak by Furch s Francouzem bojovali o místo třetího brankáře."

Hráči, kteří se Vůjtkovi omluvili z účasti na MS

Ondřej Pavelec (neprošel zdravotní prohlídkou)
Petr Mrázek (jedná o nové smlouvě)
Jaromír Jágr (unavený psychicky i fyzicky)
Jakub Nakládal (neprošel zdravotní prohlídkou)
Zbyněk Michálek (neprošel zdravotní prohlídkou)
Martin Hanzal (neprošel zdravotní prohlídkou)
David Krejčí (neprošel zdravotní prohlídkou)
Michael Frolík (neprošel zdravotní prohlídkou)
Radko Gudas (neprošel zdravotní prohlídkou)
Jakub Voráček (neprošel zdravotní prohlídkou)
Michal Neuvirth (neprošel zdravotní prohlídkou)
Jiří Hudler (jedná o nové smlouvě)
Michal Rozsíval (rodinné důvody)
Tomáš Fleischmann (necítí formu)

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy