Střelec Birner: Kouč Vůjtek pořád říká, ať si věříme. Na hvězdách NHL nesejde

Jako noc a den. Po trápení v první třetině Češi zničili Tři korunky
Po první třetině to totiž s českými nadějemi proti Švédsku nevypadalo dobře,...
... ale pak se tým kolem kapitána Tomáše Plekance a gólmana Pavla Francouze zvedl a otočil stav zápasu na konečných 4:2.
To vše pod "dohledem" půvabné domácí roztleskávačky...
... i ruských fanoušků,kteří Den vítězství oslavili v uniformách Rudé armády.
Foto: Michal Eger
Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 5. 2016 6:00
Čeští hokejisté navzdory těžkému startu vedou moskevskou skupinu, jejich nejlepším střelcem je Michal Birner, který třemi body (2+1) zazářil proti Švédsku. Životní zápas? "Doufám, že ten ještě přijde," usmívá se lídr mistrovského Liberce.

Moskva (od našeho zpravodaje)Češi navzdory těžkému startu vedou moskevskou skupinu, jejich nejlepším střelcem je Michal Birner. Před startem mistrovství světa spíš sci-fi, nyní realita.

Parta Vladimíra Vůjtka včera vyhrála i potřetí, favorizované Švédy porazila 4:2. Rozhodující trefu na konci druhé periody obstaral Birner, když tvrdě vypálil po šikovné zasekávačce do středu: "Jejich bek to neudělal moc dobře. Celou dobu jsem ho viděl, lehnul si dost naivně."

Česká střídačka každopádně jásala, přitom po prvním dějství z ní hokejisté odcházeli sklíčení. Proti neoblíbenému sokovi kupili hrubé chyby.

O přestávce tudíž musel zvýšeným hlasem promluvit Vůjtek. "Řekl narovinu, že oni si vyloženě sami nic nevypracovali, že jsme jim to všechno darovali," prozrazuje Birner. "Tak to bylo, měl pravdu. Zároveň nás ale uklidňoval, že když začneme hrát co nejmíň v našem pásmu a dávat všechno na beky a do brány, šance přijdou."

A přišly. Bylo jich tolik, že Švédové občas nevěděli, kam skočit. Od trenérů na střídačce dostávali důrazné pokyny, jednou i při oddechovém čase, ale zkrátka nevěděli, jak ze šlamastyky ven. Kolotoč rozpoutaly zejména první dvě české lajny, z nichž nejvíce vyčníval Birner.

Věřit si, to je hlavní

Asistoval u vyrovnávací trefy a další dvě branky vsítil sám. Životní zápas? "Doufám, že ten ještě přijde," usmívá se lídr mistrovského Liberce.

Momentálně je se třemi góly nejlepším střelcem mužstva, ale raději mluví o týmu. Češi mají osm bodů z devíti možných, přitom už narazili na největší favority skupiny. Co stojí za nečekanou jízdou?

"Věříme sami sobě," říká Birner. " Kouč Vůjtek nám to pořád cpe do hlavy, že hlavní je věřit sami sobě, že oni jsou také jenom lidé a dělají chyby. Vůbec nemá cenu koukat na to, jestli je tady někdo z NHL nebo jestli je to nějaká hvězda. Je naše strašná výhoda, že tady máme hodně kluků, co na mistrovství světa nikdy nehráli. Všichni chtějí, aby na nás lidé v Česku byli pyšní."

 

Právě se děje

Další zprávy