Střelec Birner: Kouč Vůjtek pořád říká, ať si věříme. Na hvězdách NHL nesejde

Jako noc a den. Po trápení v první třetině Češi zničili Tři korunky
Po první třetině to totiž s českými nadějemi proti Švédsku nevypadalo dobře,...
... ale pak se tým kolem kapitána Tomáše Plekance a gólmana Pavla Francouze zvedl a otočil stav zápasu na konečných 4:2.
To vše pod "dohledem" půvabné domácí roztleskávačky...
... i ruských fanoušků,kteří Den vítězství oslavili v uniformách Rudé armády.
Foto: Michal Eger
Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 5. 2016 6:00
Čeští hokejisté navzdory těžkému startu vedou moskevskou skupinu, jejich nejlepším střelcem je Michal Birner, který třemi body (2+1) zazářil proti Švédsku. Životní zápas? "Doufám, že ten ještě přijde," usmívá se lídr mistrovského Liberce.

Moskva (od našeho zpravodaje)Češi navzdory těžkému startu vedou moskevskou skupinu, jejich nejlepším střelcem je Michal Birner. Před startem mistrovství světa spíš sci-fi, nyní realita.

Parta Vladimíra Vůjtka včera vyhrála i potřetí, favorizované Švédy porazila 4:2. Rozhodující trefu na konci druhé periody obstaral Birner, když tvrdě vypálil po šikovné zasekávačce do středu: "Jejich bek to neudělal moc dobře. Celou dobu jsem ho viděl, lehnul si dost naivně."

Česká střídačka každopádně jásala, přitom po prvním dějství z ní hokejisté odcházeli sklíčení. Proti neoblíbenému sokovi kupili hrubé chyby.

O přestávce tudíž musel zvýšeným hlasem promluvit Vůjtek. "Řekl narovinu, že oni si vyloženě sami nic nevypracovali, že jsme jim to všechno darovali," prozrazuje Birner. "Tak to bylo, měl pravdu. Zároveň nás ale uklidňoval, že když začneme hrát co nejmíň v našem pásmu a dávat všechno na beky a do brány, šance přijdou."

A přišly. Bylo jich tolik, že Švédové občas nevěděli, kam skočit. Od trenérů na střídačce dostávali důrazné pokyny, jednou i při oddechovém čase, ale zkrátka nevěděli, jak ze šlamastyky ven. Kolotoč rozpoutaly zejména první dvě české lajny, z nichž nejvíce vyčníval Birner.

Věřit si, to je hlavní

Asistoval u vyrovnávací trefy a další dvě branky vsítil sám. Životní zápas? "Doufám, že ten ještě přijde," usmívá se lídr mistrovského Liberce.

Momentálně je se třemi góly nejlepším střelcem mužstva, ale raději mluví o týmu. Češi mají osm bodů z devíti možných, přitom už narazili na největší favority skupiny. Co stojí za nečekanou jízdou?

"Věříme sami sobě," říká Birner. " Kouč Vůjtek nám to pořád cpe do hlavy, že hlavní je věřit sami sobě, že oni jsou také jenom lidé a dělají chyby. Vůbec nemá cenu koukat na to, jestli je tady někdo z NHL nebo jestli je to nějaká hvězda. Je naše strašná výhoda, že tady máme hodně kluků, co na mistrovství světa nikdy nehráli. Všichni chtějí, aby na nás lidé v Česku byli pyšní."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy