"Běž domů, Ivane, čeká tě Nataša." Vlajku Ukrajiny jim vzali, Češi si přesto poradili

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
23. 5. 2022 16:52
Ukrajinská vlajka, kterou čeští fanoušci na hokejovém mistrovství světa vyvěsili v sobotu při utkání s Nory, u pořadatelů neprošla. Příznivci z Ostravy se přesto nenechali odradit a na zápas proti USA si nachystali zástavu v textovém provedení.
Čeští fanoušci vyvěsili na podporu Ukrajiny vlajku v textovém provedení. Klasickou jim zakázali.
Čeští fanoušci vyvěsili na podporu Ukrajiny vlajku v textovém provedení. Klasickou jim zakázali. | Foto: Ondřej Zoubek

Tampere (od našeho zpravodaje) - Skupinka českých příznivců se rozhodla vyjádřit podporu Ukrajině, na jejímž území rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin v únoru válku, již při sobotním duelu české reprezentace na mistrovství světa proti Norsku.

Ukrajinskou vlajku, kterou fanoušci zavěsili mezi dvě české v rohovém sektoru arény, ale finští pořadatelé zabavili. "Původně nám nic neřekli, jen tu vlajku sundali," říká jeden z členů skupinky Lumír Bednář.

Později se fanoušci dočkali oficiálního, leč poněkud zvláštního vysvětlení. Vlajka byla stažena kvůli tomu, že se Ukrajina turnaje neúčastní. Přitom jak na Twitteru podotkl slovenský novinář Martin Toth-Vaňo, litevská vlajka při utkání druhé skupiny v Helsinkách pořadatelům nevadila. Přestože ani Litva na MS elitní divize nestartuje.

"Přemýšleli jsme, že vyvěsíme vlajku Rwandy nebo Faerských ostrovů a uvidíme, zda za námi někdo přijde," usmívá se Bednář. "Nebo jsme ještě řešili nápis 'Lenine, vstávej, Putin se zbláznil'," doplňuje.

Nakonec zvítězilo vyobrazení ukrajinské vlajky v textovém provedení. S anglickými nápisy "blue colour" v horní polovině a "yellow colour" ve spodní polovině vlajky.

"Přišlo nám to nejlepší a chtěli jsme u pořadatelů probudit představivost," vysvětluje Bednář. Na světové šampionáty jezdí s ostravskou skupinou "Chacharů" pravidelně. Proti Američanům s nimi v jejich kotli povzbuzoval i nejznámější český příznivec Fantomas.

Už v sobotu měli fanoušci i české vlajky s hesly spojenými se sovětskou okupací v roce 1968 - "Běž domů, Ivane" a "Čeká tě Nataša". Nechali si vyrobit také československé dresy s těmito nápisy a čísly 1968, 2022.

"V dnešní situaci na Ukrajině vidíme paralelu s rokem 1968 u nás. Tehdy naši otcové zůstali sami, dnes stojí za Ukrajinou celý svět. Těší nás to, protože agresorovi se přece neustupuje," uzavírá Bednář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ozbrojenci obsadili s pomocí výbušnin hotel v somálském Mogadišu, zemřelo nejméně 6 lidí

Skupina útočníků v pátek s pomocí výbušnin a střelných zbraní pronikla do hotelu v somálské metropoli Mogadišo a obsadila ho. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na informace policie a zpravodajských služeb. Na místě zemřelo nejméně šest lidí, konečná bilance ale může být vyšší, řekl agentuře DPA jeden z policistů. Podle agentury AFP se k útoku přihlásily islamistické milice Šabáb.

"Dvě bomby v autech měly za cíl hotel Hayat. Jedna mířila na zátaras u hotelu, druhá zasáhla bránu hotelu. Domníváme se, že bojovníci jsou uvnitř," řekl policejní důstojník agentuře Reuters.

Hotel Hayat je oblíbeným místem schůzek vládních úředníků, politiků, novinářů a podnikatelů, napsala DPA. Svědci na sociálních sítích zveřejnili videa, na kterých je slyšet střelba z místa a vidět stoupající dým.

Podobné útoky na hotely páchali v minulosti ozbrojenci z hnutí Šabáb často. Loni v lednu v hotelu Afrik zabili devět lidí, v srpnu 2020 se milice přihlásily k útoku na hotel Elite, kde zemřelo 12 lidí. Nyní ale jde o první útok v metropoli od nástupu nového somálského prezidenta Hassana Sheikha Mohamouda v půlce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy