Nejdřív se trápili, ale pak Finové Slovinsko rozstříleli. Bělorusové na první bod stále čekají

10. 5. 2017 18:44
Senzace nebyla daleko, Slovinci v utkání skupiny B na mistrovství světa v Paříži vedli nad Finskem 1:0, ale nakonec prohráli 2:4. Bez bodu i bez gólu odešli hokejisté Běloruska z duelu proti Švýcarsku, které vyhrálo jasně 3:0.
Radost hokejistů Finska
Radost hokejistů Finska | Foto: Reuters

Paříž - Hokejisté Finska zdolali na mistrovství světa v Paříži Slovinsko 5:2, zabrali tak po dvou prohrách a posunuli se ve skupině B se sedmi body na třetí místo. Proti nováčkovi elitní kategorie rozhodli svěřenci trenéra Lauriho Marjamäkiho až v polovině závěrečné třetiny, kdy skórovali během 64 vteřin Sebastian Aho a Markus Hännikäinen. Výsledek ještě pojistil při power play Tomi Sallinen. Slovinci zůstávají s jedním bodem předposlední.

Finové, kteří po úvodní výhře nad Běloruskem (3:2) podlehli Francii (1:5) a Česku (3:4 po samostatných nájezdech), začali proti nováčkovi elitní skupiny náporem, ale Krošelj odolával. Tým Suomi sice přestřílel soupeře v první třetině 15:5, ale prohrál ji 0:1. V 15. minutě se z pravého kruhu trefil přesně k tyči Kuralt.

Odpovědět mohl bleskově Järvinen, jenže trefil levou tyč. Rantanenův pokus ze vzduchu pak kryl Krošelj, po rychlém brejku nezamířil přesně Pihlström a na slovinském brankáři ztroskotal Osala.

Slovinci se ubránili při Jegličově vyloučení z konce první třetiny, ale ve 25. minutě už náskok ztratili. Za pravým kruhem napřáhl Savinainen a Krošelj po jeho přesné ráně poprvé kapituloval.

Za 105 vteřin favorit stav otočil. Při dalším Jegličově trestu se puk po Savinainenově střele odrazil od Vidmara před Rantanena, který zakončil do odkryté branky. Při Vidmarově trestu mohl zvýšit Puljujärvi. Finům se ale nedařilo náskok pojistit a Slovinci se nevzdávali.

Vyrovnání se dočkal outsider ve 46. minutě při Järvinenově vyloučení. Po Saboličově střele propadla Säterimu mezi betony Tičarova teč. Vedení vrátil Finům Aho a vzápětí se z pravého kruhu trefil přes dva bránící hráče Hännikäinen. Finové se ještě v závěru ubránili při trestu Sallinena, který po návratu z trestné lavice výsledek do prázdné branky zpečetil.

Švýcaři zápas proti Bělorusku kontrolovali

Odpolední zápas velké šance dlouho nenabízel. Bělorusové se ubránili Korobovově vyloučení a Švýcaři odolali při Bodenmannově trestu. V 16. minutě nepřekonal při Karabanově pobytu na trestné lavici Lalandea Malgin. Pak šel pykat i Graborenko, Bělorusové se ubránili 27 sekund ve třech proti pěti, ale v klasické přesilovce už z dorážky otevřel skóre Schäppi.

Zatímco Bělorusové byli podobně jako v minulých duelech s Českem (1:6) a Kanadou (0:6) v ofenzivě nebezpeční minimálně, Švýcaři mohli zvýšit po šanci Malgina či střele Schäppiho a dorážce Almonda. Za soupeře ojediněle zahrozil Linglet.

Ve 36. minutě se podruhé radovali Švýcaři. Hollenstein našel zpoza branky mezi kruhy Ambühla a Lalande, který byl rozhozený ještě z předešlé střely, na jeho zakončení nedosáhl. Další možnost měl Suter.

Podobný obrázek hry nabídla i závěrečná třetina. Genoni byl bez práce a po chybě v běloruské defenzivě ve 48. minutě zvýšil Almonda, který vyřešil individuálně přečíslení přesnou střelou nad Lalandeovu lapačku. Genoni pak musel uhájit nulu při Ambühlově trestu a pak i při pokusech Andreje Kosticyna a Kovyršina.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Švýcarsko - Bělorusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Schäppi (Untersander, Genazzi), 36. Ambühl (Hollenstein, Loeffel), 48. Almond (Schäppi). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Salonen - Sormunen (oba Fin.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 3212.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Rüfenacht, Schäppi, Almond - Praplan, Hollenstein, Haas - Ambühl, Bodenmann, Brunner - Herzog, Malgin, Richard - Suter. Trenér: Patrick Fischer.

Bělorusko: Lalande - Korobov, Lisovec, Šinkevič, Chenkel, Graborenko, Jevenko, Vorobej - Stefanovič, A. Kosticyn, S. Kosticyn - Kulakov, Pavlovič, Kovyršin - Děmkov, A. Stas, Linglet - Šarangovič, Karaban, Kogalev - Drozd. Trenér: Dave Lewis.

Finsko - Slovinsko 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 25. Savinainen (Honka, Sallinen), 26. Rantanen (Savinainen, Aho), 50. Aho (Rantanen, Osala), 51. Hännikäinen (J. Lajunen), 60. Sallinen (Pyörälä) - 15. Kuralt (Pem), 46. Tičar (Sabolič). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Stricker - Kaderli (oba Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 3436.

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen, Kukkonen - Rantanen, Aho, V. Filppula - Puljujärvi, Kemppainen, Pyörälä - Savinainen, Pihlström, Sallinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Slovinsko: Krošelj - Pretnar, Kovačevič, Robar, Gregorc, Vidmar, Kranjc, Repe, Podlipnik - Tičar, Jeglič, Sabolič - Urbas, Muršak, Verlič - D. Rodman, Ograjenšek, Goličič - Mušič, Pem, Kuralt. Trenér: Nik Zupančič.