Po těžkém zranění vyměnil Ameriku za Rusko. Naučil jsem se radovat ze života, říká Nestrašil

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 5. 2018 18:53
Andrej Nestrašil se po devíti letech v zámoří vrátil do Evropy a na mistrovství světa v Kodani prožívá velkou premiéru. V roce 2016 si vážně poranil páteř, ze zranění se vyhrabal, ale dvířka do NHL zůstala přesto zavřená. Nové angažmá našel v industriálním prostředí ruského Nižněkamsku, a tak má před čtvrtečním zápasem proti rozjeté sborné rozhodně co říct.
V sedmadvaceti letech prožívá útočník Andrej Nestrašil premiéru na velkém turnaji.
V sedmadvaceti letech prožívá útočník Andrej Nestrašil premiéru na velkém turnaji. | Foto: Luboš Vácha

Jak se vám usínalo po zápase proti Švýcarům, který jste vyhráli 5:4 po nájezdech?

Těžce. Ne ani tak kvůli výsledku, ale spíš kvůli tomu času. Než se na hotelu najíme, je jedna ráno, jsme rozjetí a spí se trochu hůř. Utkání to bylo pro fanoušky ideální, ale nebylo to podle našeho plánu. Hráli jsme často v oslabení a možná nás to stálo bonusový bod. Ale zaplaťpánbůh za dva body a lepší vzájemnou bilanci proti Slovákům i Švýcarům.

Jste spokojeni se čtyřmi body po prvních třech zápasech?

Abych řekl pravdu, tabulku jsem ještě ani neviděl. Vím, jaké zápasy nás čekají a do každého jdeme s tím, že chceme vyhrát. Čekají nás Rusové, kteří dali za tři zápasy dvacet gólů a žádný nedostali. Doufáme, že jsou trochu namlsaní a mohli bychom je zaskočit. Ani ty další zápasy nebudou jednoduché, Rakušané tady už potrápili Slováky a vzali bod Švýcarům.

Rusové hráli dosud s Francií, Rakouskem a Běloruskem trochu v tréninkovém tempu. Dokážou přepnout na vyšší obrátky?

Nevím přesně, jak je ten tým složený, mají nového trenéra. Ale myslím, že to dokážou. Mají v týmu kvalitu, kluky z NHL nebo skvělého lídra Pavla Dacjuka. To je fantastický hráč a člověk, který ostatní strhne.

Stojí ruský tým hlavně na něm?

To asi ne, lídrů mají více. Zmínil jsem ho, protože ho znám, vím, jaký je. Jde příkladem, pořád pracuje. V jeho věku, s tím, co má za sebou, ještě jede na mistrovství světa. To samo o sobě dává ostatním klukům v týmu motivaci. Nedovolí si v jeho přítomnosti nic vypustit.

Může být vaší výhodou, že se Rusové na svých devět bodů zatím tolik nenadřeli? Teď půjdou do zápasu po dvou dnech volna.

To jsou spekulace. Můžeme si říkat, že ano, ale třeba to tak vůbec nebude. Už na Švédských hrách jsme s nimi hráli vyrovnané utkání. Budou se na nás připravovat, nepůjdou na led s tím, že je to tutovka.

Hrajete v ruském Nižněkamsku. Bude to pro vás speciální utkání?

Těžko říct. Jsem na prvním mistrovství a užívám si každou chvíli. Je mi jedno, proti komu hrajeme. V každém zápase jde o body, každý má náboj a je důležitý. Kdybych měl v ruském týmu spoluhráče, bylo by to víc speciální. Ale já jsem hrál v tolika zemích, že už to beru normálně.

Tomáš Rolinek chtěl Rusy vždy porazit kvůli tomu, že neuznávají ostatní hráče a jsou hodně sebestřední. Vy to tak nevnímáte?

Ne, nic takového jsem totiž nepocítil. Bylo pro mě milé překvapení, jakou partu jsme v klubu měli. Po této stránce jsem si nic lepšího nemohl přát, na kluky z Nižněkamsku bych nedal dopustit.

V sedmadvaceti letech jste na prvním šampionátu. Byl to vedle NHL váš klukovský sen?

Jasně, o tom sní asi každý. My jsme vyrůstali na Vídni 1996, na zlatém hattricku v letech 1999 až 2001. Pamatuju si, že jsme u toho na Slavii seděli celý tým. Prožívali jsme to, byli jsme nadšení, snili jsme o tom.

Berete účast na mistrovství v Dánsku částečně jako náplast za olympiádu, na kterou jste nominován nebyl?

O náplasti bych nemluvil. Jsou to dva různé turnaje, na oba jsem chtěl jet a oba cíle jsem si chtěl splnit. Mám to nastavené tak, že když pro něco udělám maximum a nevyjde to, nic se neděje. A pro olympiádu jsem víc udělat nemohl. Život jde dál, musíte na to nahlížet pozitivně.

A co zadostiučinění za to, čím jste si v kariéře prošel? Zlomená páteř, protloukání v nižších soutěžích v Americe. V nejtěžších chvílích jste na mistrovství světa asi ani nepomyslel, ne?

To určitě ano. V médiích toho tehdy bylo dost, ještě nedávno jsem viděl nějaké články o tom zranění. Já musím říct, že člověk rychle zapomíná. Už si ani nevybavuju, jak jsem se v těch chvílích cítil, co všechno potom následovalo. Někde vzadu v hlavě ale mám, že to mohlo dopadnout hůř. Proto jsem šťastný za to, kde jsem a na jaké úrovni pořád hraju.

Jste teď psychicky silnější než dřív?

Asi ano. Člověk, kterému se to stane, to těžko popisuje. To by museli říct lidé, kteří mě znali před zraněním a znají mě teď. Já myslím, že jsem na všechno vždycky hrozně tlačil, a když se mi něco nepovedlo, byl jsem hodně negativní. Za poslední rok jsem se naučil brát život, jaký je. Víc se z něj radovat, být víc pozitivní. A funguje to, je to dobrý recept.

Po devíti sezonách v zámoří jste tu poslední odehrál v KHL. Jak vám tato soutěž pasuje po herní stránce?

Trochu jsem se obával velkého hřiště, ale zvykl jsem si rychle. Dokonce mi to asi víc vyhovuje, jsem spíš vytrvalec než sprinter. Minutové střídání odjezdím v obloucích a svědčí mi to možná víc než krátké vzdálenosti. Sezona byla dobrá a doufám, že příští bude ještě lepší.

Na výbornou základní část jste v Nižněkamsku nedokázali navázat v play off. Skončili jste hned v prvním kole. Měli jste vyšší cíle?

Určitě ano. Moc nám nepomohla ani ta olympijská pauza. To je měsíc volna bez zápasů. Tým šlape, je tam euforie, daří se a pak vám to někde přetne. Je těžké se do toho dostat zpátky. Podmínky jsou pro všechny stejné, nemá cenu se na to vymlouvat, ale trochu nás to zastavilo v rozletu. Na výhru v play off se v Nižněkamsku čekalo snad sedm let. Jedno utkání jsme sice vyhráli, ale mohli jsme Čeljabinsk potrápit víc.

Jak jste na tom po první sezoně s ruštinou? Zpočátku angažmá jste vyprávěl, jak v Nižněkamsku skoro nikdo anglicky nemluví.

Život vás donutí. Mám řidiče, který umí jen rusky. A musíme se nějakým způsobem domluvit. Člověk se musí přizpůsobit prostředí. Už něco umím, víc toho pochopím, než řeknu, ale v kabině máme víc kluků, kteří anglicky mluví. Já se chci v ruštině i nadále zlepšovat.

Říkal jste, že vám pomohla přítomnost krajana Robina Hanzla. Ten z klubu odchází, ale naopak přijde Adam Polášek. Jak to berete?

Jsem rád, s Polym jsme velcí kamarádi, dokonce tady spolu bydlíme na pokoji. Žijeme vedle sebe posledních pět let a přes léto se vídáme skoro denně. Na druhou stranu mě mrzí, že Hanzi nezůstal. Na turnaji v Pardubicích nám to spolu hodně klapalo a bylo by fajn, kdybychom mohli udělat hezký výsledek v klubu. Nedopadlo to, ve Spartaku se o sebe postará, je to chytrý hráč. My to s Polym nějak přežijeme, on umí rusky mnohem lépe než já. Možná si ho najmu jako řidiče. (úsměv)

Nižněkamsk mnozí považují za jedno z nejhorších míst KHL. Továrna a paneláky. Opravdu to tak je? Nic jiného tam nemají?

Já o svém městě nemůžu mluvit negativně. Ale je to tak, že jdeme na trénink, přijdeme domů a pak jen sedíme na gauči a čekáme na další.

Přesto zůstanete i pro příští sezonu.

To ano. Pro mě to není o životní pohodě, o luxusu. Na to moc nejsem. Jsem tam kvůli tomu, abych hrál hokej. Chci ho hrát někde, kde mě chtějí, kde mi věří. To v Nižněkamsku cítím. Neměl jsem důvod odejít. To město není nejkrásnější na světě, ale svým způsobem to tam mám rád. Ani mi neproblesklo hlavou, že bych měl odejít.

Horší je to pro manželky a přítelkyně hráčů, že?

Přesně tak. My jdeme na trénink, potkáme se s dvaceti lidmi, pokecáme, jsme tam čtyři pět hodin. Odpoledne si odpočineme, zajdeme na véču a další den nás to čeká znovu. Holky to mají horší v tom, že jsou třeba tři, a když jsme na tripu, zůstanou samy. Hráči jsou na to zvyklí. Popravdě můžu říct, že kdybych hrál v New Yorku, stejně půjdu po tréninku domů. Ve finále je proto vlastně jedno, kde hrajete.

Vraťme se zpět do Kodaně. Jak se těšíte na přílet Davida Pastrňáka s Davidem Krejčím? Co týmu přinesou?

Strašně se těším. Oba jsou to fantastičtí hráči. Pasta je mladší, hodně se o něm mluví, já se na něj hrozně rád koukám. Je neuvěřitelný, jaký klid v hlavě má. To dělá hráče hráčem. Neznám ho osobně, ale domnívám se, že ho nic nerozhodí. O Krejčovi se nemluví tolik, co by mělo. Má jinou roli, hraje s mladšími kluky, táhne je a dělá body. Oba pro nás budou obrovským přínosem, budou to naši dva nejlepší hráči. Doufám, že si všichni sedneme, bude pohoda a půjdeme do čtvrtfinále sebevědomě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy