Aktualizováno 7. 5. 2015 22:22
Američtí hokejisté přišli o neporazitelnost, do čela skupiny se dostali Bělorusové.
Bělorus Kitarov bouřlivě slaví jednu z branek do sítě USA.
Bělorus Kitarov bouřlivě slaví jednu z branek do sítě USA. | Foto: Reuters

Ostrava - Američané kouzla zbavení. Zatím stoprocentní výběr USA na světovém šampionátu v hokeji poprvé padl. V Ostravě se o to zasloužili Bělorusové, kteří favorita zaskočili vůbec poprvé v historii šampionátů a zvítězili jednoznačně 5:2.

Dvě branky vstřelil útočník Alexej Kaljužnyj. Vítězný tým se dostal do čela skupiny B a výrazně se přiblížil postupu do čtvrtfinále MS. Naopak výsledek zápasu způsobil další postupové komplikace pro národní tým Slovenska. Ve druhém utkání skupiny Finsko přehrálo Slovince 4:0.

USA po překvapivém triumfu nad Ruskem pokračovaly i v úvodu dnešního zápasu v sebevědomém herním projevu, ale výrazný desetiminutový nápor v gól neproměnilo. Příležitosti Kruga, Hendrickse či Sextona zmařil kanadský rodák v běloruské brance Laland, kterého jednou na čáře musel zastoupit i spoluhráč z obrany.

Američanům zlomily vaz chyby

Poté se Spojené státy chytily do vlastní pasti chyb v obraně. Soupeř je doslova zničil z rychlých brejků. Gavrus ve 32. minutě zavěsil po úniku z pravého křídla do pravého horního růžku a už za 110 sekund ho dokonale napodobil Volkov. I třetí gól padl po navlas stejné rychlé protiakci zprava, Kitarov jen k překonání Campbella potřeboval dva pokusy.

I když Nelson ještě před koncem druhé části po krásné souhře s Eichlem snížil, Bělorusko kontrovalo v nástupu do závěrečné třetiny v přesilovce pět na tři zásluhou Kaljužného, jehož pas před branku srazil do vlastní sítě Smith.

Bylo jasné, že Američané už na obrat nemají. Krug v početní výhodě ještě bombou snížil, ale Kaljužnyj z dalšího sólového úniku svým druhým gólem stvrdil historický úspěch.

Fin Rinne vychytal třetí nulu v řadě

Hokejisté Finska dosáhli ve svém čtvrtém utkání na mistrovství světa v Ostravě předpokládaného vítězství nad Slovinskem 4:0. Gólem a asistencí k tomu přispěl jejich nejproduktivnější hráč Joonas Kemppainen. Brankář Pekka Rinne vychytal na turnaji třetí nulu v řadě a je nepřekonán už 182 minut. Finsko se v tabulce skupiny B bodově dotáhlo na Rusko a USA a z postupové čtyřky vystrčilo Slováky.

Finské výkony jdou od úvodní porážky se Slovenskem nahoru. Proti Slovincům nepřipustili Seveřané ani náznak trápení a dvěma rychlými góly v první desetiminutovce převzali kontrolu nad zápasem. Komarov v sedmé minutě ze závaru prostřelil klubko těl před brankářem Krošeljem, kterému o 41 vteřin později premiéra na šampionátu ještě více zhořkla po trochu šťastném golfovém zásahu Kontioly.

Slovinci nedali gól už 113 minut

Slovincům scházela jiskra a dva slepené góly jim v tom vůbec nepomohly. Finsko diktovalo vývoj zápasu podle svého. Barkov byl ve 22. minutě nejdříve u vyražené střely Donskoie a přidal třetí branku. Seveřané stálou převahu zúročili i v přesilovce, když se po příhře Ruutua zblízka do prázdné branky trefil nejproduktivnější finský hokejista Kemppainen.

Rinne potřeboval jen třináct zákroků, aby uhájil třetí nulu v řadě. Vážně ho ohrozil až ve 47. minutě Goličič, ale Rinne si s jeho pokusy z brankoviště poradil a protáhl střeleckou impotenci Slovinců na 113 minut.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

USA - Bělorusko 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 38. Nelson (Eichel), 46. Krug (Eichel, Lewis) - 32. Gavrus (Lisovec, Šinkevič), 34. Volkov (S. Kosticyn), 37. Kitarov (S. Kosticyn), 42. Kaljužnyj (A. Kosticyn, Usenko), 49. Kaljužnyj (A. Kosticyn, Lisovec). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Lederer (ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 6648.

USA: Campbell - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Redmond, Gardiner - Morin, Bonino, Lee - Smith, Arcobello, Vesey - Lewis, Eichel, Nelson - Larkin, Hendricks, Sexton. Trenér: Todd Richards.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmkov, Volkov, Kitarov. Trenér: Dave Lewis.

Finsko - Slovinsko 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Komarov (Pesonen, Kemppainen), 7. Kontiola, 22. Barkov (Donskoi, J. Jokinen), 36. Kemppainen (Ruutu, Aaltonen). Rozhodčí: Kubuš (SR), Piechaczek (Něm.) - Carnathan (USA), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 6452.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Ruutu, Kontiola, Aaltonen - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Hartikainen, Immonen, Pihlström - Pesonen, Kemppainen, Komarov. Trenér: Kari Jalonen.

Slovinsko: Krošelj - Kranjc, Pretnar, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar, Štebih, Tavželj - Urbas, A. Kopitar, Razingar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Muršak, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.

1. Bělorusko 4 3 0 1 0 15:7 10
2. Finsko 4 3 0 0 1 13:5 9
3. Rusko 4 3 0 0 1 18:11 9
4. USA 4 3 0 0 1 13:9 9
5. Slovensko 4 1 2 0 1 11:8 7
6. Norsko 4 1 0 0 3 6:15 3