Švýcarské kouzlo neodčarovala ani Kanada, Lotyši smetli Kazachstán

Aktualizováno 20. 5. 2023 21:49
Švýcaři přes úvodní inkasovaný gól vyhráli i pátý zápas na turnaji a vystřídali Česko v čele skupiny. Švédové zůstávají po triumfu nad Francií 4:0 neporažení. Finové slavili čtvrtý triumf a jsou druzí ve skupině. Rakousko pošesté prohrálo a je poslední. Američané jsou dalším týmem, který si zajistil play off. Domácím Lotyšům chybí bod k postupu do čtvrtfinále.

Švýcaři šlágr skupiny otočili

Úvodní třetina souboje dvou dosud neporažených celků skončila bez branek. Hned v první minutě byl přitom blízko gólu kanadský talent Fantilli, ale Švýcaři pohromu odvrátili. Na trestnou lavici musel vzápětí Glauser,

Kanaďané však přesilovku nevyužili. V šesté minutě poprvé výrazněji zahrozil ze švýcarské strany Haas, gólman Montembeault byl však pozorný. Neúspěšnou početní výhodu pak odehráli také Švýcaři. Krátce před přestávkou měl obrovskou šanci Glauser, ani on stavem ještě nepohnul.

Na konci 29. minuty oslabil Švýcary hvězdný Niederreiter a jeho prohřešek přišel mužstvo kouče Patricka Fischera hodně draho. Fantilliho pohotové zakončení z kruhu střelou bez přípravy ještě zneškodnil Genoni, ale na ránu Toffoliho o chvilku později i kvůli zakrytému výhledu už stačit nemohl.

Švýcaři nemarnili čas a ve 34. minutě odpověděli po Hischierově parádě. Útočník New Jersey si na malém prostoru pohrál s několika soupeři a zavěsil pod horní tyčku. O chvilku později sice neuspěl tísněný Corvi, ale v čase 37:00 dokonal obrat dorážkou Simion.

Ve třetí části sice Švýcaři nevyužili přesilovku, ale v 53. minutě měli potřetí důvod k radosti. Niederreiter po objetí branky našel výbornou nahrávkou devětatřicetiletého Ambühla, jehož první pokus ještě zastavil Montembeault, ale na dorážku švýcarského veterána už nedosáhl.

Hischier jel pak sám na gólmana, ale neuspěl. Kanadský tým kontroval snížením v 57. minutě, kdy se prosadil tečující Carcone. Závěrečná hra zámořského mužstva bez gólmana už další změnu skóre nepřinesla.

Lotyši jsou bod od play off

Hráči Lotyšska potřebují k postupu získat bod z úterního závěrečného utkání základní skupiny B se Švýcarskem nebo jakoukoliv ztrátu Slovenska se Slovinskem či Norskem. Kazachstán přišel o naději na účast v play off a ještě nemá jistou záchranu mezi elitou, před posledními Slovinci má však náskok čtyř bodů.

Svěřenci trenéra Harijse Vitolinše vyrovnali nejvyšší výhru turnaje, kterou předvedli v jeho úvod Švýcaři shodným výsledkem 7:0 proti Slovinsku. Dvěma góly a asistencí k tomu přispěl Rodrigo Abols, gól a dvě přihrávky si připsal kapitán Kaspars Daugavinš a tři asistence zaznamenal Rudolfs Balcers.

Skóre otevřel v 16. minutě v přesilovce Rihards Bukarts a za 100 sekund zvýšil Oskars Batna tečí rány Kristapse Zileho. Po 73 sekundách druhé části Martinše Dzierkalse srazil při úniku do gólmana Andreje Šutova Danil Butěnko, od jeho brusle puk dojel do posunuté branky a sudí Hürlimann a MacFarlane po kontrole u videa gól uznali. A potvrdili ho i opakovaně po trenérské výzvě Kazachstánu.

V polovině utkání po Daugavinšově střele z dorážky zvýšil Abols. Lotyši hnaní bouřlivým publikem zaplněné Riga Areny měli řadu dalších šancí a pět sekund před druhou pauzou se dočkali pátého gólu. Přihrávku Rihardse Bukartse usměrnil za Šutova Miks Indrašis.

Do třetí třetiny nahradil Šutova Nikita Bojarkin a v 50. minutě také inkasoval po Daugavinšově střele z pravého kruhu. Za 110 sekund dovršil výsledek při trestu Dmitrije Grence po Balcersově přihrávce svým druhým gólem v utkání Abols. Šilovs udržel díky 16 úspěšným zákrokům čisté konto.

Finové se o vítězství strachovali

Domácím Finům se ideálně vydařil vstup do utkání, již po 79 sekundách otevřel skóre Kapanen. Rakušané však dokázali rychle odpovědět a v 5. minutě vyrovnal po protiútoku Zwerger.

Finové měli výraznou střeleckou převahu, tlačili se před branku Madlenera, který dostal první šanci na turnaji, a v 8. minutě se dostali zpět do vedení. Po krásné přihrávce obránce Määttäho se prosadil efektně s hokejkou za tělem Suomela.

Další střely ale Madlener zlikvidoval a postaral se o dramatičnost utkání. Ve druhé třetině totiž Rakušané drželi s úřadujícími šampiony krok. Ve třetí části Seveřané opět převzali aktivitu. Kouč Jukka Jalonen měnil složení útoků, Finové si vytvářeli šance, gól však dali až v 59. minutě, kdy se prosadil bývalý útočník Hradce Králové Oksanen.

Hráči USA udeřili v posledním dějství

Američané zlomili odpor houževnatého Dánska soupeře až ve třetí třetině, do 50. minuty se hrálo bez branek. Gól a dvě asistence si připsal Alex Tuch, čisté konto udržel Casey DeSmith. Dánsko prohrálo podruhé na šampionátu, s osmi body drží čtvrté místo v tabulce skupiny A.

Američané byli od počátku aktivnější. V první třetině ale naráželi na připraveného brankáře Dichowa. Nejblíže otevření skóre byl v 10. minutě po chybě soupeře v rozehrávce Eyssimont, trefil ale jen tyč.

Gólmana DeSmitha na druhé straně prověřil po individuální akci Storm, ani on ale skórovat nedokázal. V závěru první třetiny byl Dichow otřesený po střetu s Brownem a po přestávce jej v dánské brance nahradil Sorensen, jenž si na turnaji zachytal poprvé.

Dokázal navázat na výkon kolegy a dál trápil americké střelce. Aktivní byl zejména Gauthier, který si za 40 minut připsal osm střeleckých pokusů. Dánové se soustředili zejména na pozornou obranu a hrozili z ojedinělých akcí, DeSmith byl ale připravený.

V úvodu třetí části mohli Dánové udeřit v přesilovkách, 59 sekund hráli dokonce v pěti proti třem, gól ale nedali. Američané se ubránili, následně byl vyloučen Poulsen a Spojené státy otevřely skóre. Čekání na první gól zápasu utnul svou devátou střelou Gauthier.

Vyrovnat mohl Nicklas Jensen, ani on ale DeSmitha nepřekonal. Výhru Američanů poté pojistil Tuch a poslední slovo měl při power play soupeře Grimaldi.

Švédové rozebrali Francii v první třetině

Švédům stačila k tříbodovému zisku mimořádná efektivita v úvodním dějství. Proti outsiderovi sice vypálili pouze sedmkrát do prostoru branky, zatímco Francouzi vyslali na Johanssona osm přesných ran, ale z toho hned čtyřikrát překonali gólmana Juncu.

První velkou šanci zápasu měl Texier, Johansson však zasáhl. Do vedení tak mohli jít záhy hokejisté Tre kronor. Pěknou souhru zakončil v druhé minutě Pär Lindholm. Raymond zazvonil o chvilku později na brankovou konstrukci. V desáté minutě se dostal tváří v tvář francouzskému brankáři Zetterlund a blafákem do bekhendu zvýšil.

Francouzi mohli brzy odpovědět, Bertrand a zakončující Fabre však přečíslení dvou na jednoho nevyužili - v cestě jim stál znovu bezchybný Johansson. Seveřané se pak ubránili v oslabení a sami při své první přesilovce přidali třetí zásah. Berggrenovu přihrávku si nešťastně srazil do vlastní branky obránce Thiry. Šest sekund před přestávkou Švédové zužitkovali další početní výhodu zásluhou Zetterlunda.

Junca od druhé třetiny přepustil své místo Papillonovi. Na toho Švédové vyslali 22 ran, ale skóre už se nezměnilo. V 57. minutě sice dostal znovu kotouč do branky Zetterlund, ale protože překonal Papillona z dorážky výstavní placírkou, jeho třetí zásah za večer nemohli sudí uznat. Johanssonovi stačilo k uhájení čistého štítu 15 úspěšných zákroků.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Tampere):

USA - Dánsko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 50. Gauthier (A. Tuch, Tynan), 56. A. Tuch (Grimaldi, Perunovich), 60. Grimaldi (A. Tuch). Rozhodčí: Langin (Kan.), Heikkinen - Niittylä (oba Fin.), Nothegger (Rak.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8951.

USA: DeSmith - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, Mackey, Thrun, Hutson - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, O'Connor, Eyssimont - Mazur, Tynan, Gauthier - Coronato, Brown, Farrell - Bjork. Trenér: Quinn.

Dánsko: Dichow (21. Sorensen) - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, O. Lauridsen, Krogsgaard, Gammelgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Poulsen, Storm - Asperup, Moelgaard, Bau Hansen - Andersen, Wejse, Olesen. Trenér: H. Ehlers.

Rakousko - Finsko 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Zwerger (Rossi) - 2. Kapanen (Kakko, Määttä), 8. Suomela (Määttä, Koivisto), 59. Oksanen (Björninen). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Hunnius - Hofer (oba Něm.), Briganti (USA). Vyloučení: 2:0. Bez využití. Diváci: 11.785.

Rakousko: Madlener - Nickl, B. Wolf, Zündel, Heinrich, Brunner, Reinbacher, Maier, Strong - M. Huber, Haudum, Wukovits - Thaler, Nissner, P. Huber - Schneider, Rossi, Zwerger - Neubauer, Achermann, Ganahl. Trenér: Bader.

Finsko: Larmi - Ohtamaa, M. Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman - Rantanen, Manninen, Hartikainen - Kapanen, Suomela, Kakko - Armia, Lammikko, Pesonen - Anttila, Björninen, Oksanen. Trenér: J. Jalonen.

Švédsko - Francie 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. P. Lindholm (Tömmernes, A. Petersson), 10. Zetterlund (Pudas, Tömmernes), 17. Berggren (Carlsson, Tömmernes), 20. Zetterlund (O. Lindberg, Raymond). Rozhodčí: Fernandez (USA), Ansons - Zunde (oba Lot.), Mackey (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 8454.

Švédsko: Lars Johansson - Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, L. Bengtsson, Nemeth, Pudas - Berggren, Carlsson, Raymond - Grundström, P. Lindholm, A. Petersson - Everberg, O. Lindberg, Zetterlund - Silfverberg, J. de la Rose, Sörensen - A. Nylander. Trenér: Hallam.

Francie: Junca (21. Pappilon) - Gallet, Boscq, Llorca, Chakiachvili, Onno, Crinon, Thiry - Texier, Boudon, T. Bozon - Rech, Addamo, Leclerc - Bertrand, Claireaux, Fabre - Farnier, Valier, K. Bozon. Trenér: P. Bozon.

Skupina B (Riga):

Kanada - Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. Toffoli (Laughton, Quinn), 57. Carcone (Hunt, Neighbours) - 34. Hischier (Fora, Fiala), 37. Simion (Marti, Haas), 53. Ambühl (Niederreiter, Corvi). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Frandsen (Dán.) - Ondráček (ČR), Hautamäki (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 8234.

Kanada: Montembeault - Weegar, Middleton, Hunt, Bear, Joseph, Myers, Barron - Blais, Veleno, Lucic - J. Quinn, Laughton, Crouse - Carcone, McBain, Neighbours - Toffoli, Glass, Fantilli - Krebs. Trenér: Tourigny.

Švýcarsko: Genoni - Kukan, Siegenthaler, Moser, Glauser, Marti, Loeffel, Geisser, Fora - Fiala, Hischier, Malgin - Niederreiter, Corvi, Ambühl - Miranda, Haas, Simion - Herzog, Richard, Ch. Bertschy - Riat. Trenér: Fischer.

Lotyšsko - Kazachstán 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 16. Rihards Bukarts (M. Dzierkals, Jaks), 18. Batna (Zile), 22. M. Dzierkals (Batna, Roberts Bukarts), 30. Abols (Daugavinš, Balcers), 40. Indrašis (Rihards Bukarts, Freibergs), 50. Daugavinš (Balcers, Abols), 52. Abols (Balcers, Daugavinš). Rozhodčí: Hürlimann (Švýc.), MacFarlane (USA) - Hynek (ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 9200.

Lotyšsko: Šilovs - Balinskis, Zile, Cibulskis, Jaks, Čukste, Freibergs, Bergmanis - Daugavinš, Abols, Balcers - M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Andersons - Indrašis, Džerinš, Rihards Bukarts - od 21. navíc Ločmelis. Trenér: Vitolinš.

Kazachstán: Šutov (41. Bojarkin) - S. Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Butěnko, Dichanbek, Koroljov, Gajtamirov - Starčenko, Šestakov, Rymarev - N. Michajlis, Grenc, Savickij - Muratov, Muchametov, Omirbekov - Kajyržan, Mangisbajev, Rachmanov. Trenér: Mambetalijev.