Američané rozstříleli Německo a berou bronz, rozhodla smršť ve druhé třetině

6. 6. 2021 16:22
Hokejisté Spojených států amerických porazili v duelu o třetí místo na mistrovství světa v Rize Německo vysoko 6:1 a získali bronz počtvrté za posledních osm šampionátů.
Američané se radují z vítězství nad Německem v zápase o bronz na MS 2021 v Rize. | Foto: Reuters

Třemi body za gól a dvě asistence přispěl k úspěchu týmu kouče Jacka Capuana Conor Garland, tři nahrávky zaznamenal Tage Thompson.

Němci na první medaili na MS od stříbra z roku 1953 ze Švýcarska nedosáhli. Nenavázali na historický úspěch z olympijských her v Pchjongčchangu, kde před třemi roky skončili také druzí.

Američané se už po 58 sekundách museli bránit při čtyřminutovém vyloučení Jasona Robertsona, při kterém odolali. Hned čtyři vteřiny po skončení oslabení se navíc radovali z vedení. Obránce Christian Wolanin obral v obranném pásmu o puk Matthiase Plachtu a únik zakončil úspěšným blafákem do bekhendu.

Němci sice měli převahu, ale gólman Cal Petersen jejich střelecké pokusy kryl. Nebezpečnější byl Robertsonův pokus na druhé straně z pravého kruhu. Americký gólman si poradil se střelou Markuse Eisenschmida z pozice mezi kruhy.

Ve druhém dějství se sen Němců o úspěchu rozplynul. Gólman Felix Brückmann si ještě poradil se střelami Garlanda a Matta Tennysona, ale v 27. minutě se už po Robertsonově střele od modré čáry trefil z dorážky Garland. Za 98 sekund v přečíslení uvolnil Sasha Chmelevski Jacka Druryho, který blafákem do bekhendu upravil na 3:0.

V polovině utkání při vyloučení Tageho Thompsona pomohla Petersenovi tyč po střele Dominika Kahuna, rodáka z Plané u Mariánských Lázní. Američané naopak ve 32. minutě Plachtův faul potrestali a z pravého kruhu o bližší tyč skóroval Robertson.

Za 40 sekund v další početní výhodě zvýšil už na 5:0 Trevor Moore, který po Garlandově střele dorážel před brankou a nadvakrát překonal Brückmanna. Němci ještě ve druhé části nedokázali využít pětiminutovou přesilovku po vyloučení Chmelevského, při kterém hráli i dvě minuty v pěti proti třem po faulu Colina Blackwella.

Petersen udržel čisté konto ještě v 48. minutě při úniku Tobiase Riedera, ale v čase 49:28 už jej po Plachtově přihrávce překonal Dominik Bittner. Krátce předtím Brückmann zlikvidoval Mooreovu velkou šanci. Američané ale za 25 sekund znovu vedli o pět gólů. Po ideální přihrávce Adama Clendeninga usměrnil puk do odkryté branky Ryan Donato a dovršil skóre.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

O 3. místo (Arena Riga):

USA - Německo 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Wolanin, 27. Garland (Robertson, Wolanin), 29. Drury (Chmelevski), 32. Robertson (Garland, T. Thompson), 33. T. Moore (Garland, T. Thompson), 50. Donato (Clendening, T. Thompson) - 50. Bittner (Plachta, Kahun). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman - Nikulainen, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 9:7, navíc Chmelevski (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0.

USA: Petersen - Wolanin, Hellickson, Z. Jones, Tennyson, Mackey, Ch. Wideman, Shea, Clendening - Robertson, T. Moore, Garland - Robinson, Blackwell, Labanc - Donato, Rooney, T. Thompson - Drury, B. Boyle, Chmelevski. Trenér: Jack Capuano.

Německo: Brückmann - Moritz Müller, Seider, J. Müller, Holzer, Wagner, Nowak, Gawanke, Bittner - L. Reichel, Noebels, Pföderl - Plachta, Kahun, Eisenschmid - Kühnhackl, Loibl, Rieder - Krämmer, Kastner, Peterka. Trenér: Toni Söderholm.