Němci porazili Bělorusko a přeskočili Slováky. USA si lehce poradilo s Maďarskem

Aktualizováno 13. 5. 2016 22:01
Hokejisté USA porazili na mistrovství světa ve skupině B Maďarsko 5:1. Nováček mezi elitou držel bezbrankový stav do 25. minuty, ale pak inkasoval dvakrát během 18 sekund a zůstává jako jediný na turnaji bez bodu. Američané se naopak přiblížili čtvrtfinále. Dva góly vítězů dal útočník Nick Foligno, navrch přidal i jednu asistenci.
Maďarský brankář držel hráče USA dlouho střelecky na uzdě.
Maďarský brankář držel hráče USA dlouho střelecky na uzdě. | Foto: Reuters

Petrohrad - Hokejisté USA porazili na mistrovství světa ve skupině B Maďarsko 5:1. Nováček mezi elitou držel bezbrankový stav do 25. minuty, ale pak inkasoval dvakrát během 18 sekund a zůstává jako jediný na turnaji bez bodu. Cenné vítězství si naopak připsali Němci, kteří porazili 5:2 Bělorusko.

Američané se naopak přiblížili čtvrtfinále. Dva góly vítězů dal útočník Nick Foligno, navrch přidal i jednu asistenci.

Zatímco Kinkaid v brance favorizovaných Američanů si za celou první třetinu připsal jediný zákrok, jeho protějšek Vay, který byl maďarským hrdinou předchozího duelu s Finskem (0:3), čelil 15 ranám mezi tyče. Ale pokaždé byl úspěšný. Překonat ho nedokázali Motte při přečíslení, ale ani velký talent Matthews, jehož nebezpečný pokus vykopl betonem.

"V první třetině jsme měli hodně střel a soupeři dovolili jedinou. Vytvořili jsme si velké množství gólových příležitostí, ale jejich gólman chytal mimořádně skvěle. Naštěstí se nám to pak podařilo prolomit a pár puků za něho dostat," řekl útočník Auston Matthews.

Maďaři vystřelili na Kinkaida jen osmkrát

Nechybělo mnoho, aby hned zkraje druhé části dostal zápas nečekanou zápletku: Sarauer však zblízka orazítkoval jen tyčku za Kinkaidovými zády. A pak už dostal zápas očekávaný scénář. Ve 25. minutě otevřel v přesilovce skóre Foligno. Po pouhých 18 sekundách přidal druhou trefu favorita Hinostroza a ve 35. minutě nachytal Vaye z boku Larkin.

"Myslím, že první gól nás trochu zlomil," litoval zkušený zadák a kapitán maďarského výběru Márton Vas. "Potřebovali jsme nějaký čas, abychom se dali znovu dohromady, ale místo toho přišla naše další chyba. Pokud chceme mít nějakou šanci proti těmhle výborným týmům, musíme snížit počet chyb na minimum. Když děláte chyby, platíte za to, protože proti vám stojí skvělí hokejisté," prohlásil Vas.

Další možnosti měli ve třetím dějství Vatrano a Nelson v samostatném úniku, ale čtvrtou trefu přidal až v 53. minutě Foligno. Chvilku poté zvýšil Murphy na 5:0. Nakonec se dočkali malé radosti i Maďaři, kteří za celé utkání vyslali mezi tyče pouze osm střel. Dvě minuty před koncem využil přesilovku Sofron.

Německo - Bělorusko 5:2

Hokejisté Německa porazili na mistrovství světa v Petrohradu Bělorusko 5:2, když po skvělém nástupu vedli už v 11. minutě 3:0. Díky tříbodovému zisku vystřídali Slovensko na čtvrté příčce, která jako poslední zajišťuje postup do čtvrtfinále. Gól a nahrávku si připsali útočníci vítězů Brooks Macek a Philip Gogulla. U obou běloruských branek si asistenci připsal gólman Vitalij Koval.

V německé brance nastoupil poprvé Greiss z New York Islanders, který posílil tým během turnaje. Po brzkém faulu Noebelse byl záhy v permanenci, ale Němci oslabení ustáli a krátce po jeho skončení sami udeřili. V páté minutě otevřel skóre Reimer.

"Soupeř nás přehrál díky tomu, že byl na ledě pracovitější a někteří z našich hráčů nepracovali dost tvrdě. Výsledek je proto neuspokojivý," zlobil se kouč Bělorusů Dave Lewis.

Jen o 78 vteřin později navýšil vedení po rychlé kombinaci a nádherné Noebelsově přihrávce Draisaitl. Koval sice na konci deváté minuty vychytal Hagera, jenže v 11. minutě se v přesilovce nejlépe zorientoval Schütz a bylo to už 3:0. Snížit mohli Pavlovič, Kitarov a také Platt, který byl gólu nejblíže, ale trefil tyč.

"Chtěli jsme do zápasu dobře vstoupit a tenhle plán skvěle zafungoval. Puky se odrážely k nám, jak jsme potřebovali. Je to vždy lehčí, když máte nějaký náskok. Bělorusko se pak dokázalo vrátit do zápasu, ale my jsme ten tlak ustáli. A vítězství jsme si nakonec zasloužili," řekl útočník Patrick Reimer.

Greiss předvedl MEGAhrubku

Při přesilové hře ve 29. minutě se sice blýskl trefou po parádní individuální akci Stěpanov, jenže na druhé straně kontroval Macek. Gogulla pak v úniku mohl zkraje třetí části definitivně rozhodnout, ale nezamířil přesně. Naděje Bělorusů v 50. minutě oživil obrovskou chybou Greiss, když chtěl zastavit nahozený puk a dal si holí vlastní gól.

"Ten gól přišel úplně z ničeho. A pro Greisse to byla hodně těžká chvíle. Chytal dobře a pak jim daruje takový gól... Ale nepanikařili jsme a hráli jsme dál pořád stejně," uvedl německý kouč Marco Sturm.

Velkou hrubku ale dokázal záhy napravit, když vychytal únik osamoceného Gavruse. V závěru místo tlaku Bělorusů přišla přesilovka Německa, v níž Macek rozezvučel tyčku. Poslední vteřiny to Bělorusové zkusili ještě s hrou bez brankáře, ale jejich odvahu rychle uhasil pátým gólem Gogulla.

Pro Německo šlo o teprve druhou výhru nad dnešním soupeřem v historii. Té první dosáhli shodou okolností rovněž na šampionátu v Rusku před devíti lety. "Každý z hráčů podal solidní výkon. Přistoupili jsme k tomu jako k duelu play off - chtěli jsme tedy hrát jednoduše a dávat puk ven z pásma. Jsem pyšný na to, jak to hráči zvládli," ocenil svůj tým Sturm.

Výhra Němců, kteří nemohli díky pořadatelství příštího šampionátu společně s Francií sestoupit, znamená, že i tentokrát budou sestupovat z elitní skupiny dva týmy. Což je zároveň dobrá zpráva pro Italy, kteří se mohou stejně jako Slovinci těšit z návratu mezi elitu.

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina B - Petrohrad:

USA - Maďarsko 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 25. Foligno (Wideman, Hanifin), 25. Hinostroza (Fasching), 35. Larkin (McCabe, Murphy), 53. Foligno, 56. Murphy (Foligno, Maroon) - 58. Sofron (Bartalis, Sarauer). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 3598.

Sestavy:

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Murphy, Skjei, Warsofsky, Santini, McCabe - Maroon, Larkin, Foligno - Wood, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Schroeder, Hinostroza, Nelson - Fasching. Trenér: John Hynes.

Maďarsko: Vay - Dudás, Sagert, Wehrs, Szirányi, Stipsicz, M. Vas, Garát, Mestyán - Sofron, Bartalis, Kovács - Sebök, Sarauer, Galló - Benk, J. Vas, Magosi - Kóger, G. Nagy, Banham. Trenér: Rich Chernomaz.

Německo - Bělorusko 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Reimer (Müller), 6. Draisaitl (Noebels, Macek), 11. Schütz (Gogulla, Hager), 35. Macek (Reul, Noebels), 60. Gogulla (Boyle) - 29. Stěpanov (Koval, Linglet), 50. Stas (Lisovec, Koval). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson (Kan.) - Kilian (Nor.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 2:1. Diváci: 5275.

Sestavy:

Německo: Greiss - Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, Boyle, Akdag, Braun - Kink, M. Goc, Seidenberg - Schütz, Hager, Gogulla - Noebels, Draisaitl, Macek - Reimer, Kahun, Flaake - Fauser. Trenér: Marco Sturm.

Bělorusko: Koval - Djukov, Korobov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkel, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - Stěpanov, Kovyršin, Gavrus - Pavlovič, Kitarov, Děmkov - N. Komarov. Trenér: Dave Lewis.