Slováci si připsali povinnou výhru nad Británií a stále jsou ve hře o čtvrtfinále

Aktualizováno 18. 5. 2019 18:35
Hokejisté Slovenska deklasovali v šestém zápase na mistrovství světa v Košicích Velkou Británii 7:1 a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále.
Radost Američanů.
Radost Američanů. | Foto: Reuters

Slováci mají na kontě v tabulce skupiny A devět bodů a k postupu do vyřazovací části potřebují, aby v neděli Německo porazilo USA a Američané v závěrečných dvou duelech celkově nezískali více než bod. Britové, nováčci mezi elitou, jsou i nadále bez bodu poslední.

Slováci položili základ výhře již v první třetině, do úvodní velké šance se ale dostal soupeř. Již v první minutě se do brejku dostal Betteridge, při zakončení mu ale sklouzl puk z hokejky.

K prvnímu i druhému gólu domácí reprezentace pomohli Britové. V čase 2:04 tečoval Sekerovu střelu Jonathan Phillips, za 21 sekund kapituloval brankář Bowns podruhé, když po Tatarově akci skončil puk za jeho zády po zásahu O'Connora. Když se poté v 10. minutě trefil v přesilovce Marinčin, bylo rozhodnuto.

Hammond sice v 18. minutě překonal Godlu, který dostal na turnaji šanci jako třetí slovenský gólman, ale žádný obrat se nekonal. Ve druhé třetině v klidu hrající favorit přidal další tři branky a jistě mířil za třetí výhrou na turnaji. O poslední gól se postaral v 58. minutě Bondra, který lehce tečoval Kochovu střelu.

Kanada rozprášila Německo

Hokejisté Kanady deklasovali v pátém zápase na mistrovství světa v Košicích Německo 8:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále, ve kterém nebude chybět ani jejich soupeř. Oba týmy mají v tabulce skupiny A na kontě 12 bodů. Hattrickem se na výhře Kanady podílel útočník Mark Stone, tři asistence si připsal Dylan Strome. Hokejisté USA porazili na mistrovství světa v Košicích bez problémů Dánsko 7:1 a připsali si čtvrté vítězství na turnaji za sebou.

Němci sice na turnaji vyhráli všechny čtyři předešlé zápasy, proti Kanadě ale favority nebyli a o protivníkově síle se také rychle přesvědčili. Již po 79 sekundách byl vyloučen Nowak a Chabot přesilovku záhy využil, skóre otevřel v čase 2:01.

Treutleho, jenž dostal šanci v německé brance, ještě v první třetině překonal Stone, který se poté stal ústřední postavou druhé části. V 27. minutě prokázal, proč je Kanada nejlepším týmem v početních výhodách na turnaji, a 71 sekund před koncem vrátil zámořským hráčům třígólový náskok a klid na hokejky.

Německo totiž dokázalo v 39. minutě snížit na 1:3, když využilo zaváhání rozhodčích, kteří soupeře chybně potrestali za příliš mnoho hráčů na ledě. Kanaďané ale na Ehlizův gól dokázali zareagovat již po 48 sekundách.

V pohodě hrající favorit nakonec ve třetí části přidal další čtyři branky, když se prosadil i v oslabení. Dvakrát se mezi střelce zapsal Mantha, který se tak se sedmi góly dostal do čela tabulky střelců šampionátu. Němce ale vysoká prohra mrzet nemusela, jistotu postupu do čtvrtfinále jim dala již odpolední výhra USA nad Dánskem.

Američané porazili Dánsko 7:1

V tabulce skupiny A mají jedenáct bodů a přiblížili se postupu do čtvrtfinále.

Američané o výhře rozhodli v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Dvěma góly a asistencí se na zisku tří bodů podílel útočník Alex DeBrincat, tři asistence si připsal kapitán Patrick Kane.

Svěřenci trenéra Jeffa Blashilla o osudu duelu rozhodli již v první dvacetiminutovce, do první šance se ale dostali Dánové. Již po pěti sekundách hry se sám před brankářem Schniderem objevil Regin, skórovat ale nedokázal.

Favorit byl mnohem produktivnější. Do vedení se dostal v 11. minutě, kdy se po Hanifinově přihrávce dostali do brejku Ryan s Vatranem a bez problémů překonali Nielsena v dánské brance. Druhý gól přidal o 29 sekund později v přesilovce DeBrincat, a když se pak prosadili ještě Keller a Kreider, bylo o vítězi jasno.

Dánsko sice dokázalo ve 25. minutě zásluhou Olesena snížit, druhý gól DeBrincata ale hráčům Spojených států vrátil klid na hokejky. Galbraitha, který od druhé části nahradil Nielsena, ještě překonali Larkin a Eichel.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Dánsko - USA 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Olesen (Bau, O. Lauridsen) - 11. Vatrano (D. Ryan, Hanifin), 12. DeBrincat (P. Kane, Suter), 15. Keller (J. van Riemsdyk, Suter), 19. Kreider (J. Hughes, Eichel), 32. DeBrincat (P. Kane, White), 34. D. Larkin (D. Ryan), 52. Eichel (P. Kane, DeBrincat). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kaukokari (Fin.) - Šišlo (Rus.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 6184.

Dánsko: Nielsen (21. Galbraith) - M. Lauridsen, O. Lauridsen, S. Lassen, Jensen Aabo, Larsen, Nicholas Jensen, M. Lassen - Patrick Russell, Regin, Boedker - Storm, J. Jensen, Nicklas Jensen - Bau, Madsen, Meyer - From, Jakobsen, Poulsen - Olesen. Trenér: Heinz Ehlers.

USA: Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes, Wolanin - P. Kane, D. Larkin, DeBrincat - Kreider, Eichel, J. Hughes - Keller, White, J. van Riemsdyk - D. Ryan, Glendening, Vatrano. Trenér: Jeff Blashill.

Kanada - Německo 8:1 (2:0, 2:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 3. Chabot (Marchessault, Strome), 17. Stone (Severson, Nurse), 27. Stone (Strome, Marchessault), 39. Stone (Dubois), 44. Mantha, 45. Mantha (Turris), 46. S. Reinhart (Strome), 54. Cirelli (Joseph) - 39. Ehliz (Eisenschmid, Seidenberg). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Staňo (SR) - Kaderli (Švýc.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 6:4, navíc Hager (Něm.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6510.

Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers, Theodore, Fabbro - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Strome, Jost - Henrique, Bertuzzi. Trenér: Alain Vigneault.

Německo: Treutle - M. Müller, Holzer, Seidenberg, Nowak, J. Müller, Reul, Schopper - Pföderl, Hager, Ehliz - Kahun, Draisaitl, Tiffels - Eisenschmid, Michaelis, Plachta - Mauer, Noebels, Bergmann - Fauser. Trenér: Toni Söderholm.

Velká Británie - Slovensko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Hammond (Richardson) - 3. Sekera (Buc), 3. Tatar, 10. Marinčin (Krištof), 25. Čajkovský (Pánik), 30. Studenič (Krištof), 36. Sukel (Liška, Koch), 58. Bondra (Koch, Nagy). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Reneau - Hancock (oba USA), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7440.

Velká Británie: Bowns (17. Whistle) - Richardson, Lee, O'Connor, D. Phillips, Ehrhardt, Mosey, Billingsley - Dowd, Hammond, Farmer - Betteridge, Davies, Lake - Shields, Perlini, Kirk - J. Phillips, Lachowicz, Ferrara - Lewis. Trenér: Peter Russell.

Slovensko: Godla - Černák, Sekera, Čajkovský, Marinčin, Fehérváry, Koch - Pánik, L. Hudáček, Tatar - Nagy, Krištof, Studenič - Daňo, Sukel, Lantoši - Liška, Buc, Lunter - Bondra, Zigo. Trenér: Craig Ramsay.