Slováci získali s Německem důležitý bod k záchraně, Američané bez potíží smetli slabou Itálii

Aktualizováno 10. 5. 2017 23:05
Jeden důležitý bod po prohře 2:3 s Německem si připsali v zápase skupiny A na mistrovství světa v Kolíně slovenští hokejisté. Bez větších problémů hráči USA smetli Itálii 3:0. Outsider šampionátu se nezmohl na větší odpor a zůstává v tabulce poslední se ziskem jednoho bodu.
Slovákům v boji o záchranu bod s Německem stačil
Slovákům v boji o záchranu bod s Německem stačil | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Slovenska si na mistrovství světa připsali již třetí porážku ve čtvrtém vystoupení v Kolíně nad Rýnem. V utkání základní skupiny A sice vedli nad Německem 2:0, ale ani to jim nestačilo a prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Před druhou přestávkou dvakrát v krátkém sledu inkasovali a nájezdy pak rozhodl útočník Dominik Kahun.

Slováci odehráli zatím nejlepší zápas na turnaji a navrch měli od 10. minuty, kdy Matoušek dorazil ze vzduchu kotouč za záda gólmana Greisse. Že bylo vše v souladu s pravidly uznal i sudí u videa a Slováci mohli naplno slavit vedení. Jedničku Greisse navíc střídal Aus den Birken, jemuž vzápětí při Haščákově šanci pomohla branková konstrukce.

Druhá třetina začala se zpožděním, neboť sudí nebyli spokojení s kvalitou ledu a povolali zpět do akce rolbu, zatímco hráče poslali do kabin. Po nečekaně dlouhé pauze se vrátili do hry lépe Slováci: Libor Hudáček z velkého úhlu a nijak nebezpečnou ranou po ledě překonal Aus den Birkena.

Július Hudáček se následně blýskl rychlou reakcí na změnu směru tečovaného kotouče. Ve 33. minutě jeli Kudrna s Cingelem dva na jednoho, ale Kudrna v koncovce minul. Přišla přesilovka Německa, v níž Plachta namířil svou teč mezi Hudáčkovy betony, jenže ten je srazil k sobě včas. Pak ale napřáhl Reimer a přesnou ranou bez přípravy snížil.

Ze 37. minuty uteklo jen dalších 27 vteřin a Ehliz bekhendem vyrovnal mezi nohy slovenského gólmana. Slováci vypadli z role a během své přesilovky pustili Němce dokonce do přečíslení tří na jednoho, jenže Fauser minul.

Ve třetí třetině byly oba celky čím dál spokojenější s jistotou bodového zisku. Domácí Němci byli přece jen aktivnější, ale blíže gólu bylo Slovensko: Cingel ze závaru před Aus den Birkenem vleže dorážel a kotouč se zastavil na tyči.

V prodloužení Reimerovu střelu vytěsnil Hudáček. Cingel měl pak obrovskou možnost i v posledních sekundách prodloužení, Aus den Birken si ale s dobrou ranou poradil. Nájezdy zahájil Kahun gólem a byl nakonec jediným úspěšným exekutorem.

Italové neměli protizbraň

Američané duel od začátku kontrolovali a dovolili v jeho průběhu Italům celkem jen devět střel mezi tyče Howardovy branky. K úvodní trefě jim však výrazně pomohl soupeř, když Glira v šesté minutě z otočky od zadního hrazení nepochopitelně naservíroval puk na kruh pro vhazování, kde si ho snadno připravil na střelu Nelson a precizně přesnou ranou skóroval.

Zámořského favorita jako by tento moment snad až příliš uspokojil a uklidnil. Měl sice herní i střeleckou převahu, ale stačilo mu k tomu tréninkové tempo. Až zkraje druhé dvacetiminutovky musel Andreas Bernard v italském brankovišti předvést výraznější zákrok proti Dylanu Larkinovi. Na druhé straně chybělo jen málo Scandellovi, aby jel sám na Howarda.

Ve 25. minutě byl vyloučen Eichel, jenže Italové místo využití šance na vyrovnání sami inkasovali, když Američané sehráli dobře kontr v oslabení a Nelson bekhendem usměrnil přihrávku Dylana Larkina pod horní tyč. V polovině 28. minuty navíc pykal Goi a Lee využil už po 23 vteřinách přesilovku, čímž zároveň i uzavřel skóre.

Krátce po druhé přestávce vychytal Andreas Bernard Dvoraka. V polovině třetí třetiny pálil nebezpečně Keller, ale přestřelil branku. Chvilku poté sehráli Američané pěkně přečíslení čtyři na tři, jenže Dvorak zblízka rovněž nezakončil přesně.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

USA - Itálie 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Nelson, 26. Nelson (D. Larkin), 28. Lee (Gaudreau, D. Larkin). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde - Malmqvist (oba Švéd.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7168.

USA: Howard - DeKeyser, Trouba, C. Murphy, Hanifin, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley - Lee, Eichel, Gaudreau - Nelson, D. Larkin, Compher - Keller, Dvorak, Bjugstad - Bjork, Copp, Greenway. Trenér: Jeff Blashill.

Itálie: Andreas Bernard - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Glira, Miglioranzi - Morini, Andergassen, Scandella - Insam, Anton Bernard, Traversa - Frigo, S. Kostner, D. Kostner - Frank, Goi, Gander - Lambacher. Trenér: Stephan Mair.

Německo - Slovensko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 37. Reimer (Ehrhoff, Kahun), 37. Ehliz (D. Seidenberg, Müller), rozhodující sam. nájezd Kahun - 10. Matoušek (Zigo, Šedivý), 22. L. Hudáček (Čajkovský). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson (Kan.) - Jensen (Dán.), Ritter (USA). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 17.647.

Německo: Greiss (10. Aus den Birken) - Müller, D. Seidenberg, Reul, Ehrhoff, Abeltshauser, Hördler, Krueger - Ehliz, Tiffels, Reimer - Macek, Kahun, Y. Seidenberg - Plachta, Fauser, Wolf - Kink, Schütz, Gogulla. Trenér: Marco Sturm.

Slovensko: J. Hudáček - Jánošík, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Sersen, Čajkovský, Šedivý, Trška - Miklík, Bližňák, Haščák - Kudrna, Cingel, Hrnka - Dravecký, L. Hudáček, Skalický - Matoušek, Zigo, Šťastný. Trenér: Zdeno Cíger.