Rusko srazil 18letý kluk. Finský hokej je na tom dobře, pyšně hlásí

Rusové neskrývali slzy. Finové a Kanaďané slavili postup do finále
Sborné zlato "z půdy Matičky Rusi" utíká už rovných třicet let. Naposledy na domácím šampionátu vyhrála ještě pod hlavičkou tehdejšího Sovětského svazu legendární parta kolem kouče Tichonova v Moskvě 1986.
Letos ruskému týmu, jenž před dvěma lety vyhrál v Minsku a loni byl v Praze stříbrný, vystavili stopku Finové po výhře 3:1.
Finové si zahrají finále podruhé za poslední tři roky a budou se snažit navázat na dosavadní dva triumfy na světových šampionátech z let 1995 ze Stockholmu a 2011 z Bratislavy.
Vyzyvatelem týmu Suomi jsou obhájci titulu z Kanady, kteří v zámořském derby přehráli hráče USA 4:3. Zopakuje se tak obsazení finále z minulého šampionátu v Rusku v roce 2007.
Foto: ČTK
Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 5. 2016 19:34
Ruští hokejisté ani tentokrát nezískají zlato z domácího mistrovství světa, neboť v semifinále padli s Finskem 1:3. "Rusko začalo hodně zostra, ale přežili jsme a hned potom odehráli naši nejlepší třetinu na turnaji," popisuje průběh utkání Sebastian Aho, 18letý kluk, který zařídil dva góly.

Moskva (od našeho zpravodaje)Ruští hokejisté ani tentokrát nezískají zlato z domácího mistrovství světa, neboť v semifinále padli s Finskem 1:3. Obrovské zklamání nezapřeli, kolem novinářů procházeli, co nejrychleji to šlo. A když už třeba kapitán Pavel Dacjuk musel mluvit, slova ze sebe páčil těžko a nakonec také zmizel v kabině. Prostor před diktafony tudíž postupně zaplnili šťastní Finové.

Skoro to vypadalo, že právě skončilo semifinále juniorského šampionátu. Zatímco na jednom místě stál 18letý supertalent Patrik Laine, kousek od něj odpovídal na otázky jen o tři čtvrtě roku starší Sebastian Aho. Právě on dnes nejvíc zářil, mužstvu pomohl dvěma góly z přesilovky.

"Vždycky to vyšlo díky skvělým přihrávkám, ať už od Mikaela Granlunda, nebo Mikka Koiva. Já jsem se jen snažil být někde mezi kruhy a vystřelit na bránu," popisoval Aho.

Duel proti sborné jste skvěle otočili, ale start nebyl nejlepší, že?
Rusko začalo hodně zostra, ale přežili jsme a hned potom odehráli naši nejlepší třetinu na turnaji.

Velkou zásluhu na tažení týmu máte vy a Laine, přestože vám oběma je teprve 18 let. Spoluhráči vás hodně chválí. Jaký je to pocit?
Starší kluci nás podporují, takže to jde ještě lépe. Máme sebevědomí. Je skvělé, že Laine i já dokážeme sbírat body.

Letos prožíváte výjimečnou sezonu. Čekáte, že na podzim zamíříte do Caroliny, která vás loni draftovala?
Doufám, že ano, ale zrovna teď o tom moc nepřemýšlím, protože se snažím soustředit na zítřejší zápas.

Pokud v něm Finsko vyhraje, získá po titulu z dvacítek a osmnáctek další zlato. Co by to pro vaši zemi znamenalo?
Hodně, bylo by to vážně úžasné. Už teď je vidět, že finský hokej je na tom dobře, což je skvělé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy