Tři kontumace a dost. Hokejové MS dvacítek kvůli covidu předčasně končí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2021 22:41
Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě se nedohraje. Mezinárodní hokejová federace turnaj zrušila kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru. Po hladkém začátku šampionátu musel v posledních dvou dnech zakročit direktoriát kvůli výskytu koronavirové nákazy ve třech týmech.
Donovan Sebrango z Kanady a český útočník Jakub Konečný (9) v zápase MS do 20 let
Donovan Sebrango z Kanady a český útočník Jakub Konečný (9) v zápase MS do 20 let | Foto: ČTK

Kontumován byl i dnešní zápas českého týmu proti Finsku.

Jako první se pozitivní testy objevily v kádru Američanů, kteří kvůli tomu neodehráli duel se Švýcary. Dnes kvůli jednomu případu v českém výběru nemohli svěřenci trenéra Karla Mlejnka nastoupit proti Finsku a nedlouho poté byl zrušen i zápas Slovensko - Rusko kvůli nákaze v týmu sborné. Rakousko a Švýcarsko mělo stejné problémy již v přípravě.

"Ty pocity jsou samozřejmě nepříjemné. Jsou to pocity úzkosti, pocity v letošní sezoně nedodělané práce," řekl trenér Mlejnek v on-line rozhovoru s novináři.

Tým po zkontumování duelu s Finy věřil, že proti Rakousku už bude moct ve čtvrtek nastoupit, k čemuž potřeboval projít úspěšně dvěma testy. "Připravovali jsme se na to a těšili se na zápas, i když bychom nastoupili přímo z pokoje. Věřili jsme, že to dobře dopadne. Ale tohle je jedna dlouhá, nekonečná frustrace," přiznal Mlejnek.

Vedení IIHF zrušilo turnaj na základě doporučení lékařské komise federace proto, aby byly zajištěny zdraví a bezpečnost všech účastníků MS.

"Na začátku turnaje jsme plně důvěřovali všem covidovým protokolům, které jsme s ohledem na šířící se variantu omicron upravili tak, abych se pokusili zabránit šíření nemoci. Udělali jsme maximum, aby se mistrovství mohlo uskutečnit. Bohužel to nestačilo," uvedl prezident IIHF Luc Tardif. Dodal, že nyní bude úkolem mezinárodní federace zajistit bezpečný návrat hráčů a realizačních týmů domů.

"Je to velmi nepříjemná situace pro nás pro všechny. Ale vzhledem tomu, že už druhým rokem absolvujeme mistrovství světa juniorů ve ztížených covidových podmínkách, byli jsme připraveni i na scénář, že nějaká taková situace může přijít," uvedl Mlejnek po zrušení zápasu s Finskem.

Na základě vlastních poznatků ale také připustil, že před rokem na stejném místě byla opatření přísnější. "Mohu však říct, že náš tým určitě dodržoval přesně to, co jsme dodržovat měli. Tedy trasa hotel, autobus, aréna… Že ta kritéria a přísnost nebyly tak velké jako loni, to je samozřejmě jasné. Loni bylo kolem hotelu pletivo a do hotelu opravdu nikoho nepustili. Také však mohu říct, že naše patro bylo vyhrazené jen pro nás. A stejně to měli i Rakušani," ujistil Mlejnek.

Češi v základní skupině stihli odehrát jen dvě utkání, nejprve prohráli s Kanadou 3:6 a poté 1:2 v prodloužení s Německem.

Již před začátkem turnaje představitelé IIHF rozhodli, že z elitní skupiny nikdo nesestoupí a za rok se bude hrát poprvé v historii s jedenácti týmy. Postup mezi elitu si zajistili Bělorusové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy