MS v hokeji: Ulicemi letí orli. A ledoborec tříští hokejové sny

MS v hokeji: Ulicemi letí orli. A ledoborec tříští hokejové sny
Socha hokejových fanoušků byla jako jediná v historickém jádru města určená pro jejich výtvory. Píšou a kreslí na ni ostošest. Zvěčnil se tam Graždanski nogometni klub Dinamo Zagreb (chorvatští fotbalisté). Max Bastien se svým Go France! Volaaký Timurko. Brasil. A najdete tam i asijské znaky - snad čínské, snad japonské. Bratislavu zdobí také sochy všech 16 zemí, které na MS přijely. A sochy slovenských hokejových velikánů. Třeba Petera Šťastného z TJ Slovan Chemické závody Juraja Dimitrova Bratislava, z Quebec Nordiques, New Yersey Devils a St. Louis Blues.
Češi se na Primacionálnom námestí moc nevyřádili. Ke vzkazům je fanouškovská socha na začátku MS lákala pramálo. Nevadí, rozhodující jsou výkony v hokejové hale. Ale přece jen, těsně nad bruslí stálo ´Česká chytrost všude platí, budeme i v Blavě zlatí.´
Pouť u hokejových soch můžete začít třeba na Hodžovom námestí před Prezidenstkým palácom. Socha Slovenská hrdost se tam vyjímá nádherně.
Ruská socha stojí v Michalské ulici, jen kousek za známou věží. Před restaurací Zbrojnoš. Docela přiléhavé, dnešní hokejisté vypadají díky mohutné výstroji jak opravdoví válečníci. A při některých zákrocích jde o životy. Jeden takový nelítostný ruský žoldnéř se jmenuje Jevgenij Arťuchin.
Foto: Ondřej Besperát, Miloslav Lubas
Ondřej Besperát, Miloslav Lubas
9. 5. 2011 13:00

Domácí MS v hokeji skončilo pro Slováky sportovní katastrofou. Čtvrtfinále bylo něčím, na co nestačili. Za jednu věc ale pořadatelská země zaslouží nejtřpytivější zlato. Za hokejové sochy v malebné staré Bratislavě. Jen doufám, že smutek a vztek z prohry z Finy z nich neudělal torza.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy