MS v hokeji: Ulicemi letí orli. A ledoborec tříští hokejové sny

MS v hokeji: Ulicemi letí orli. A ledoborec tříští hokejové sny
Socha hokejových fanoušků byla jako jediná v historickém jádru města určená pro jejich výtvory. Píšou a kreslí na ni ostošest. Zvěčnil se tam Graždanski nogometni klub Dinamo Zagreb (chorvatští fotbalisté). Max Bastien se svým Go France! Volaaký Timurko. Brasil. A najdete tam i asijské znaky - snad čínské, snad japonské. Bratislavu zdobí také sochy všech 16 zemí, které na MS přijely. A sochy slovenských hokejových velikánů. Třeba Petera Šťastného z TJ Slovan Chemické závody Juraja Dimitrova Bratislava, z Quebec Nordiques, New Yersey Devils a St. Louis Blues.
Češi se na Primacionálnom námestí moc nevyřádili. Ke vzkazům je fanouškovská socha na začátku MS lákala pramálo. Nevadí, rozhodující jsou výkony v hokejové hale. Ale přece jen, těsně nad bruslí stálo ´Česká chytrost všude platí, budeme i v Blavě zlatí.´
Pouť u hokejových soch můžete začít třeba na Hodžovom námestí před Prezidenstkým palácom. Socha Slovenská hrdost se tam vyjímá nádherně.
Ruská socha stojí v Michalské ulici, jen kousek za známou věží. Před restaurací Zbrojnoš. Docela přiléhavé, dnešní hokejisté vypadají díky mohutné výstroji jak opravdoví válečníci. A při některých zákrocích jde o životy. Jeden takový nelítostný ruský žoldnéř se jmenuje Jevgenij Arťuchin.
Foto: Ondřej Besperát, Miloslav Lubas
Ondřej Besperát, Miloslav Lubas
9. 5. 2011 13:00

Domácí MS v hokeji skončilo pro Slováky sportovní katastrofou. Čtvrtfinále bylo něčím, na co nestačili. Za jednu věc ale pořadatelská země zaslouží nejtřpytivější zlato. Za hokejové sochy v malebné staré Bratislavě. Jen doufám, že smutek a vztek z prohry z Finy z nich neudělal torza.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy