Bělorusové jsou v play off. Poškodil český sudí Lotyše?

Jaroslav  Šindelář ČTK Jaroslav Šindelář, ČTK
19. 5. 2014 22:10
Hokejisté Běloruska po osmi letech postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. Na domácím šampionátu v Minsku porazili v pondělním večerním zápase skupiny B Lotyšsko 3:1.
Sudí Antonín Jeřábek při powerplay neuznal Lotyšům vyrovnávající gól, opakované záznamy však ukázaly, že jeho verdikt byl minimálně sporný | Foto: Lukáš Drštička

Minsk - Hokejisté Běloruska po osmi letech postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa. Na domácím šampionátu v Minsku porazili v pondělním večerním zápase skupiny B Lotyšsko 3:1, díky čemuž se posunuli na druhé místo tabulky.

Nutno však dodat, že Bělorusům dost možná do čtvrtfinále sporné rozhodnutí českého hlavního rozhodčího Antonína Jeřábka, který v 60. minutě neuznal při powerplay Lotyšů vyrovnávací gól Kasparse Daugavinše.

Opakované televizní záběry totiž ukázaly, že Gints Meija, který clonil při Daugavinšově střele gólmanovi Kevinu Lalandeovi, zřejmě nebyl při střele v brankovišti, kvůli čemuž Jeřábek gól neuznal.

Podívejte se na neuznaný gól Kasparse Daugavinše.

"Bez urážky k Bělorusku, ale myslím si, že si měl alespoň zavolat na video. Asi spěchal po zápase do baru. Myslím si, že tady po něm pravděpodobně pojmenují ulici," zlobil se kouč Lotyšů Ted Nolan na Jeřábka.

Vadilo mu, že mu celou situaci arbitři ani nevysvětlili. "Ani podle zpomalených záběrů tam nic nebylo. Myslím si, že z úcty k zápasu a k mistrovství světa, si měl zavolat (na video). Na hráče jsem hrdý za to, jak hráli. Zasloužili si ale lepší osud," řekl Nolan.

"Nikdy jsem neviděl, že by takový gól neplatil. V Severní Americe ani nikde jinde. Nevím, co říkají pravidla, ale z toho, co jsem viděl, tak tam byla střela, která skončila v brance. A z nějakého důvodu nebyl gól uznán," doplnil jej lotyšský obránce Arturs Kulda.

Bělorusové: Bylo to správné rozhodnutí

Bělorusové logicky viděli situaci obráceně a na verdikt si ani v nejmenším nestěžovali. "Viděl jsem, jak chce Kaspars (Daugavinš) vystřelit, ale pak bylo všechno rozmazané. Ještě jsem neviděl záznam celé situace, ale myslím si, že to bylo správné rozhodnutí," řekl brankář Kevin Lalande.

Kouč Běloruska Glen Hanlon nechtěl situaci moc komentovat. "Gól nebyl uznán a my jsme vyhráli. Haleluja. To je všechno, co chci říct," uvedl Hanlon.

Díky výhře Bělorusů se z postupu dál mohou radovat i hokejisté USA. Poslední místo ve čtvrtfinále si i přes dnešní prohru mohou zajistit Lotyši, pokud v úterním zápase porazí finalisty posledního šampionátu ze Švýcarska, kteří naopak o šanci postoupit.

Lotyši mohou vyřadit i další semifinalisty loňského MS z Finska, kteří sice porazili v odpoledním zápase Kazachstán 4:3, byl pro ně však poslední zápas v základní skupině.

Bělorusové udeřili dvakrát v 9. minutě

Prestižní duel a boj o přiblížení se účasti v bojích o medaile začal lépe pro domácí reprezentanty. Oba týmy sice na úvod nevyužily šance, v 9. minutě ale v rozmezí 33 sekund Bělorusové dvakrát udeřili. Nejprve otevřel skóre Platt a poté zvýšil na 2:0 pro domácí Grabovskij.

Snížit mohl Keninš, ale více do hry se Lotyši dostali až ve druhé třetině. Přidali na důrazu a byli aktivnější. Důsledkem toho se na ledě i více jiskřilo a v 28. minutě došlo i na hromadnou bitku, kterou odstartovalo Gotovecovo najetí do gólmana Masalskise.

Zvýšit vedení Běloruska mohl Kaljužnyj, ale Masalskis si s jeho šancí poradil a Lotyši naopak snížili.

Lotyši v závěru lámali hokejky

Ve dvojnásobné přesilové hře se prosadil Kulda. Následně ale zápas opanovali brankáři Lalande a Masalskis. Oba týmy, zejména ten běloruský, pozorně bránily a příliš šancí nebylo.

Více do útoku se museli tlačit Lotyši, kteří měli v závěru i dvě početní výhody. V 59. minutě se navíc rozhodli odvolat brankáře a hráli v šesti proti čtyřem.

Podařilo se jim i podruhé překonat Lalandea, rozhodčí Jeřábek ale Daugavinšův gól neuznal. V pokračující hře šest na čtyři poté výhru Běloruska potvrdil Sergej Kosticyn střelou do prázdné branky. Prohru neunesl Daugavinš, který zlostí zlomil hůl před očima rozhodčích.

Kazaši Finům zle zatápěli

Finové začali náporem, ale v páté minutě musel své umění ukázat gólman Rinne proti Panšinovi. Chvilku nato museli ovšem Kazaši do čtyř po prohřešku Litviněnka a Palola v pozici klečícího střelce otevřel skóre ranou bez přípravy z kruhu pro vhazování.

V 15. minutě nevyužil dobré pozice ke zvýšení Haula a soupeř záhy trestal, když se na druhý pokus prosadil Rymarev a vyrovnal.

Kazaši navíc Finům cestu za "povinnými" body ještě více zkomplikovali hned v následující minutě, když právě Rymarev zpoza brány našel najíždějícího Poliščuka a ten využil už po 13 vteřinách přesilovku.

Na rozdíl dvou branek navíc mohl ještě do přestávky zvýšit Žajlajov, místo toho si však Karalahtiho přihrávka našla Lehteräho a ten velmi snadno překonal gólmana Ivanova. Přestože Finové vyhráli na střely mezi tyče 17:9, stav byl vyrovnaný 2:2.

Ve 24. minutě uháněl sám na Ivanova Komarov, přelstít v koncovce ho však nedokázal.

Kazaši už v závěru srovnat nestihli

Od 28. minuty už bylo ale Finům o něco veseleji, když Jokinen dostal v početní výhodě nabito mezi kruhy, ranou bez přípravy trefil do hlavy Litviněnka a kuriózně od něho se kotouč odrazil do branky za bezmocného Ivanova.

Další možnosti měli Panšin, Gavrilin a Rymarev, ale Rinne byl pozorný a uhájil svému celku těsné vedení. To navíc ještě vylepšil v čase 39:57 Immonen a zvýšil na 4:2 pro Finy.

Jenže Kazachstán - přestože již dobře zná svůj sestupový osud - pokračoval ve snaze o co nejlepší výsledek i ve třetím dějství. Ve 44. minutě měl Rinne štěstí, když Dallman trefil tyč.

Pojistku mohl přidal Huhtala, ale neuspěl. Kazaši to pak téměř čtyři minuty před vypršením základní hrací doby zkusili bez gólmana a dorážející Romanov snížil v přesilovce na 3:4. Ve zbývajících 29 sekundách ale už více nestihli.

Kazachstán - Finsko 3:4 (2:2, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Rymarev (Poliščuk, Krasnoslobodcev), 16. Poliščuk (Rymarev, Krasnoslobodcev), 60. Romanov (Žajlajov) - 8. Palola (Lehterä, Komarov), 20. Lehterä (Karalahti), 28. Jokinen (Kontiola, Mäntylä), 40. Immonen (Jokinen, Jormakka). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Patafie (USA) - Dehaen (Fr.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:2. Diváci: 12.119.
Kazachstán: Ivanov (60. Polujektov) - Blochin, Dallman, Lakiza, Semjonov, Litviněnko, Savčenko, Vasilčenko, Kazancev - Starčenko, Upper, Žajlajov - Romanov, Gavrilin, Panšin - Rymarev, Poliščuk, Krasnoslobodcev - Rachmanov, Spiridonov, Anciferov. Trenér: Ari-Pekka Selin.
Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Pakarinen - Komarov, Jokinen, Haula - Jormakka, Immonen, Palola - Huhtala, T. Sallinen, Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.

Lotyšsko - Bělorusko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 34. Kulda (Niživijs) - 9. Platt (Graborenko, Stas), 9. Grabovskij (Kaljužnyj, Korobov), 60. S. Kosticyn. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - Carlson (Kan.), Puolakka (Fin.). Vyloučení: 7:9, navíc M. Jass, Daugavinš (oba Lotyšsko) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 14.531.
Lotyšsko: Masalskis - Galvinš, Kulda, Sotnieks, Pujacs, Lavinš, J. Redlihs, M. Jass - M. Redlihs, Daugavinš, Keninš - Niživijs, Vasiljevs, Indrašis - Meija, Džerinš, Cipulis - Štals, Berzinš, K. Jass. Trenér: Ted Nolan.
Bělorusko: Lalande - Korobov, Graborenko, Denisov, Gotovec, Jevenko, Usenko - Kaljužnyj, Grabovskij, A. Kosticyn - Platt, Stas, S. Kosticyn - Ugarov, Kitarov, Stepanov - Kovyršin, Volkov, Jefimenko - Osipov. Trenér: Glen Hanlon.