Holeček: Po Haškovi nemáme nadprůměrného brankáře, může jím být Mrázek

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 2. 2016 6:05
Hokejový brankář Petr Mrázek podává v zámořském Detroitu neskutečné výkony a připomíná dřívější dominanci Dominika Haška. Bude jeho nástupcem? Získá letos trofej pro nejlepšího brankáře? A naskočí na Světovém poháru jako česká jednička?
Petr Mrázek vzbuzuje u českých fanoušků velké naděje.
Petr Mrázek vzbuzuje u českých fanoušků velké naděje. | Foto: Reuters

Praha – Byť nejvíc pozornosti poutá nestárnoucí Jaromír Jágr, nejlepším Čechem v letošním ročníku hokejové NHL je nejspíš Petr Mrázek. Gólman Detroitu zažívá fantastickou, pravděpodobně zlomovou sezonu.

Jak říká brankářská legenda Jiří Holeček: "Máme hodně dobrých brankářů, ale málo těch nadprůměrných. Dá se říct, že po Haškovi už nikoho. Myslím si, že Mrázek může být jeho nástupcem. Pokud bude pracovitý a skromný, čeká ho velká budoucnost."

Když Dominik Hašek v roce 2001 pózoval s Vezinovou trofejí pro nejlepšího gólmana slavné ligy, nebylo to pro něj nic neobvyklého. Prestižní cenu získal už pošesté. Od té doby na pomyslný brankářský trůn neusedl žádný český brankář. Nejblíže byl před deseti roky Tomáš Vokoun, avšak v hlasování skončil čtvrtý.

Mrázek by letos mohl dopadnout lépe, mnohem lépe. Přestože na startu sezony se pravidelně střídal s Jimmym Howardem, postupně se prodral na post jedničky, což jeho americký kolega nesl nelibě. Z přátelství časem vyvěrala rivalita. Nyní je Howard terčem spekulací o výměně, gólman s kontraktem do roku 2019 a průměrným platem přes pět milionů by dvojku dělat neměl.

Lepší než Hašek

V Red Wings však stále zůstává, a tak Dominik Hašek z pozice pozorovatele zdvihá varovný prst: "Když má jeden brankář o hodně vyšší smlouvu, tak ten druhý musí podávat o hodně lepší výkony, aby chytal. Petrovi se to momentálně daří, ale kdyby měl slabší moment, může se mu to vymstít."

Zatím se tak nestalo, a proto může Mrázek dál snít o Vezinově trofeji. V závěrečné třetině základní části má však plno konkurentů: Schneidera, jenž nese na ramenou průměrně New Jersey, Holtbyho, který udivuje množstvím vítězných duelů s Washingtonem. Slušné šance má i chicagský Crawford a floridský veterán Luongo. Formu nabírá hvězdný Švéd Lundqvist.

Všichni navíc mají dost zkušeností, aby závěrečnou jízdu zvládli. Mrázek ještě loni chytal i na farmě. "Pokud ale bude pokračovat v dosavadních výkonech, jsem přesvědčený, že minimálně v nominaci bude," říká Hašek.

Jisté je, že pokud 24letý Čech udrží momentální statistiky, zařadí se v jistém ohledu mezi nejúspěšnější brankáře v historii klubu. Od 80. let, kdy liga začala počítat úspěšnost zákroků, nezvládl žádný brankář Red Wings chytat v jednom ročníku tolik puků. I Hašek je na Mrázkových 93 procent krátký (nikoliv se statistikami z Buffala):

Brankář Sezona Zápasy Průměr ink. gólů Úspěšnost zák.
D. Hašek 2001/02 65 2,17 91,5 %
D. Hašek 2003/04 14 2,2 90,7 %
D. Hašek 2006/07 56 2,05 91,3 %
D. Hašek 2007/08 41 2,14 90,2 %
P. Mrázek 2015/16 39 2,02 93 %

Ostravský rodák vyniká i v průměru obdržených gólů (2,02). Posledním detroitským gólmanem, jenž dostával méně branek, byl v 50. letech legendární Terry Sawchuk.

S unikátními čísly vyvstává otázka, kdy Mrázek dostane pořádnou šanci v seniorské reprezentaci Česka. Květnové mistrovství ho spíš mine, jelikož Red Wings patří k předtím týmům Východní konference.

Jednička na Světovém poháru?

Na zářijovém Světovém poháru, kde budou jen ti nejlepší, by naskočit mohl. Už do začátku března musí budoucí reprezentační kouč Josef Jandač nominovat dva gólmany. Bude mezi nimi Mrázek?

"Jestli nejsou slepí, tak ho vezmou," říká Holeček a zamýšlí se, jak by brankoviště Česka mohlo na prestižní akci v Torontu vypadat: "Prostřídal bych Pavelce a Mrázka. Pak by se ukázalo, kdo je na tom lépe."

Hašek je v prognózách opatrnější: "Petr ještě nikde nechytal, vždycky je těžké přijít s někým úplně novým a hned ho dát na pozici jedničky. Nominovaný by ale stoprocentně měl být. Jestli bude jednička, to je spíš otázka na trenéry."

Teď jsou však v Mrázkově horizontu jiné události – finiš základní části NHL, nejspíš play off, snad i pocit napětí při vyhlašování vítěze Vezinovy trofeje a nová smlouva. Zatím zastavuje kotouče ani ne za 800 tisíc dolarů ročně.

"Je pro něj nesmírně důležité, aby výborně dochytal sezonu, podepsal kvalitní kontrakt a měl jistou pozici prvního brankáře. Pak už se může plně soustředit na svoji hru," dodává Hašek. Bude Petr Mrázek jeho nástupcem?

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy