Holeček: Po Haškovi nemáme nadprůměrného brankáře, může jím být Mrázek

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 2. 2016 6:05
Hokejový brankář Petr Mrázek podává v zámořském Detroitu neskutečné výkony a připomíná dřívější dominanci Dominika Haška. Bude jeho nástupcem? Získá letos trofej pro nejlepšího brankáře? A naskočí na Světovém poháru jako česká jednička?
Petr Mrázek vzbuzuje u českých fanoušků velké naděje.
Petr Mrázek vzbuzuje u českých fanoušků velké naděje. | Foto: Reuters

Praha – Byť nejvíc pozornosti poutá nestárnoucí Jaromír Jágr, nejlepším Čechem v letošním ročníku hokejové NHL je nejspíš Petr Mrázek. Gólman Detroitu zažívá fantastickou, pravděpodobně zlomovou sezonu.

Jak říká brankářská legenda Jiří Holeček: "Máme hodně dobrých brankářů, ale málo těch nadprůměrných. Dá se říct, že po Haškovi už nikoho. Myslím si, že Mrázek může být jeho nástupcem. Pokud bude pracovitý a skromný, čeká ho velká budoucnost."

Když Dominik Hašek v roce 2001 pózoval s Vezinovou trofejí pro nejlepšího gólmana slavné ligy, nebylo to pro něj nic neobvyklého. Prestižní cenu získal už pošesté. Od té doby na pomyslný brankářský trůn neusedl žádný český brankář. Nejblíže byl před deseti roky Tomáš Vokoun, avšak v hlasování skončil čtvrtý.

Mrázek by letos mohl dopadnout lépe, mnohem lépe. Přestože na startu sezony se pravidelně střídal s Jimmym Howardem, postupně se prodral na post jedničky, což jeho americký kolega nesl nelibě. Z přátelství časem vyvěrala rivalita. Nyní je Howard terčem spekulací o výměně, gólman s kontraktem do roku 2019 a průměrným platem přes pět milionů by dvojku dělat neměl.

Lepší než Hašek

V Red Wings však stále zůstává, a tak Dominik Hašek z pozice pozorovatele zdvihá varovný prst: "Když má jeden brankář o hodně vyšší smlouvu, tak ten druhý musí podávat o hodně lepší výkony, aby chytal. Petrovi se to momentálně daří, ale kdyby měl slabší moment, může se mu to vymstít."

Zatím se tak nestalo, a proto může Mrázek dál snít o Vezinově trofeji. V závěrečné třetině základní části má však plno konkurentů: Schneidera, jenž nese na ramenou průměrně New Jersey, Holtbyho, který udivuje množstvím vítězných duelů s Washingtonem. Slušné šance má i chicagský Crawford a floridský veterán Luongo. Formu nabírá hvězdný Švéd Lundqvist.

Všichni navíc mají dost zkušeností, aby závěrečnou jízdu zvládli. Mrázek ještě loni chytal i na farmě. "Pokud ale bude pokračovat v dosavadních výkonech, jsem přesvědčený, že minimálně v nominaci bude," říká Hašek.

Jisté je, že pokud 24letý Čech udrží momentální statistiky, zařadí se v jistém ohledu mezi nejúspěšnější brankáře v historii klubu. Od 80. let, kdy liga začala počítat úspěšnost zákroků, nezvládl žádný brankář Red Wings chytat v jednom ročníku tolik puků. I Hašek je na Mrázkových 93 procent krátký (nikoliv se statistikami z Buffala):

Brankář Sezona Zápasy Průměr ink. gólů Úspěšnost zák.
D. Hašek 2001/02 65 2,17 91,5 %
D. Hašek 2003/04 14 2,2 90,7 %
D. Hašek 2006/07 56 2,05 91,3 %
D. Hašek 2007/08 41 2,14 90,2 %
P. Mrázek 2015/16 39 2,02 93 %

Ostravský rodák vyniká i v průměru obdržených gólů (2,02). Posledním detroitským gólmanem, jenž dostával méně branek, byl v 50. letech legendární Terry Sawchuk.

S unikátními čísly vyvstává otázka, kdy Mrázek dostane pořádnou šanci v seniorské reprezentaci Česka. Květnové mistrovství ho spíš mine, jelikož Red Wings patří k předtím týmům Východní konference.

Jednička na Světovém poháru?

Na zářijovém Světovém poháru, kde budou jen ti nejlepší, by naskočit mohl. Už do začátku března musí budoucí reprezentační kouč Josef Jandač nominovat dva gólmany. Bude mezi nimi Mrázek?

"Jestli nejsou slepí, tak ho vezmou," říká Holeček a zamýšlí se, jak by brankoviště Česka mohlo na prestižní akci v Torontu vypadat: "Prostřídal bych Pavelce a Mrázka. Pak by se ukázalo, kdo je na tom lépe."

Hašek je v prognózách opatrnější: "Petr ještě nikde nechytal, vždycky je těžké přijít s někým úplně novým a hned ho dát na pozici jedničky. Nominovaný by ale stoprocentně měl být. Jestli bude jednička, to je spíš otázka na trenéry."

Teď jsou však v Mrázkově horizontu jiné události – finiš základní části NHL, nejspíš play off, snad i pocit napětí při vyhlašování vítěze Vezinovy trofeje a nová smlouva. Zatím zastavuje kotouče ani ne za 800 tisíc dolarů ročně.

"Je pro něj nesmírně důležité, aby výborně dochytal sezonu, podepsal kvalitní kontrakt a měl jistou pozici prvního brankáře. Pak už se může plně soustředit na svoji hru," dodává Hašek. Bude Petr Mrázek jeho nástupcem?

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy