Mrázek vychytal první nulu v sezoně, Jaškin rozhodl zápas

Aktualizováno 6. 2. 2015 8:35
Český útočník Dmitrij Jaškin svým gólem rozhodl o výhře St. Louis nad Buffalem 3:0, brankář Petr Mrázek vychytal Detroitu stejně vysokou výhru proti Coloradu.
Podívejte se na Jaškinův gól | Video: nhl.com

Praha - Petr Mrázek vychytal svou premiérovou nulu v letošní sezoně a celkově třetí v NHL. Talentovaný gólman kryl na ledě Colorada 28 střel, dovedl Detroit k výhře 3:0 a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Dmitrij Jaškin vstřelil svůj šestý gól v sezoně a byla to vítězná branka, jíž jednadvacetiletý mladík rozhodl ve druhé třetině o výhře St. Louis nad Buffalem. Bluesmani nakonec zvítězili taktéž 3:0 a Jaškina zvolili druhou hvězdou utkání.

Z vítězství se radoval také Ondřej Palát, který si při triumfu Tampy Bay na ledě Dallasu 5:3 připsal asistence u posledních dvou gólů.

Naopak gól Radima Vrbaty pouze zmírnil prohru Vancouveru, který podlehl San Jose 1:5.

Mrázek ukázal, že je připraven

Mrázek odstartoval sezonu na farmě, ale při zranění prvních dvou brankářů Red Wings dokazuje, že je připraven přijmout důležitější roli v týmu. Dvaadvacetiletý gólman nastoupil od začátku zápasu v posledních jedenácti utkáních, v devíti případech Detroit vyhrál a v tabulce Východní konference se posunul na druhé místo. V Coloradu rozhodl souboj gólmanů při vyloučení Jana Hejdy v přesilovce Justin Abdelkader a další dvě branky vstřelili při závěrečné hře bez brankáře Darren Helm a Luke Glendening.

"Poslední dvě tři minuty, kdy hráli v šesti proti pěti, to bylo těžké. Hráli hodně v našem pásmu, i když moc si toho nevypracovali. Měli asi jen tři nebo čtyři střely, zatímco my jsme dali dvě branky do prázdné, což bylo skvělé," uvedl Mrázek.

Sám byl v utkání jednou za bezbrankového stavu překonán, kvůli přihrávce rukou ale rozhodčí gól neuznali. "Oddechl jsem si. Je to vždy dobrý pocit, když gól, který jste dostali, nakonec neplatí. Nevím přesně, jak se to seběhlo, ale všiml jsem si, že se tam dotkl rukou, takže to rozhodčí asi posoudili správně," dodal český gólman, s nímž souhlasil i domácí trenér Patrick Roy.

Mrázek měl hodně práce zejména v úvodní třetině, v níž bylo Colorado mnohem aktivnější. "Jsou devátí v konferenci, potřebují body. Věděli jsme, že na nás vlítnou. Chlapi přede mnou ale skvěle bránili," podotkl Mrázek, jehož výkon ocenil i kouč Detroitu Mike Babcock. "Jakmile jsme začali bruslit, převzali jsme nad utkáním kontrolu. Posledních čtyřicet minut jsme byli dobří. Mrázek nás ale držel od začátku, prožil skvělý večer. Na druhé straně chytala hvězda (Semjon Varlamov), kterou předčil. To je pro něho skvělé," prohlásil.

Jaškin uspěl díky pohotovému manévru

V Buffalu Jaškin prokázal v předposlední minutě prostřední třetiny chytrost a rychlé ruce. U zadního mantinelu se zmocnil puku po nepřesné střele obránce Chrise Butlera, obkroužil branku a s pomocí betonu gólmana Jhonase Enrotha otevřel skóre. Zbývající dvě trefy přidali v závěru Vladimír Tarasenko a Jaden Schwartz, kteří podtrhli sedmou výhru Blues v řadě.

"Sledujeme vznik mladého silového útočníka. Dává góly, dostává se do šancí, dokáže zaujmout pevné místo u branky. To je dobré znamení," rozplýval se trenér Ken Hitchcock nad Jaškinem, který má na kontě šest branek, přičemž polovina z nich je vítězných. "Celá jejich lajna je dobrá a Jaškin je vynikající. Předvádí teď skvělé výkony," dodal kouč St. Louis, které bodovalo ve třinácti zápasech za sebou, čímž stanovilo klubový rekord.

Radim Vrbata se v létě po pěti letech ve Phoenixu odhodlal ke změně prostředí, která mu zjevně svědčí. Nejlepší český střelec tohoto ročníku NHL vsítil při prohře Vancouveru 1:5 se San Jose už dvacátý gól v sezoně. Stejný počet branek dal i loni, ale potřeboval na to 80 zápasů.

Palát byl u klíčové pasáže zápasu

Po šesti zápasech bez bodu se do statistik zapsal Ondřej Palát. Český útočník zaznamenal obě přihrávky v posledních čtyřech minutách, v nichž Lightning zlomili nerozhodný stav 3:3 na konečných 5:3. Pod vítěznou brankou se asistencí podepsal i Tomáš Fleischmann, když po jeho akci rozhodl Brandon Pirri o výhře Floridy 3:2 nad Los Angeles.

Pod vítěznou brankou se asistencí podepsal i Tomáš Fleischmann, když po jeho akci rozhodl Brandon Pirri o výhře Floridy 3:2 nad Los Angeles.

Jakub Voráček vyšel podruhé za sebou naprázdno, navíc se neprosadil ani v penaltovém rozstřelu a s Philadelphií nakonec podlehl New Yorku Islanders 2:3 po nájezdech. Přesto je stále v čele produktivity soutěže o jeden bod před Tylerem Seguinem z Dallasu.

V souboji o první místo v soutěži zvítězil Anaheim 5:2 v Nashvillu, přestože se musel obejít bez kapitána Ryana Getzlafa, který po rozbruslení odstoupil.

Výsledky NHL:

Buffalo - St. Louis 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 39. Jaškin, 55. Tarasenko, 59. Schwartz. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.912. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Jaškin (oba St. Louis), 3. Enroth (Buffalo).

Philadelphia - NY Islander 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Schultz, 32. VandeVelde - 39. a rozhodující sam. nájezd Clutterbuck, 37. Grabovskij. Střely na branku: 18:30. Diváci: 19.042. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Grabovskij (oba NY Islanders), 3. Mason (Philadelphia).

Ottawa - Washington 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 33. Turris - 34. Kuzněcov, 35. Ovečkin. Střely na branku: 26:29. Diváci: 16.543. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Turris, 3. E. Karlsson (oba Ottawa).

Florida - Los Angeles 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 11. Barkov, 48. Bjugstad, 57. Pirri (Fleischmann) - 16. McBain, 43. Gáborík. Střely na branku: 20:31. Diváci: 9624. Hvězdy zápasu: 1. Pirri, 2. Bjugstad (oba Florida), 3. Gáborík (Los Angeles).

Nashville - Anaheim 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)
Branky: 44. Wilson, 56. Neal - 4. a 25. Silfverberg, 14. Vatanen, 24. Beleskey, 59. Perry. Střely na branku: 46:26. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Andersen, 3. Rakell (všichni Anaheim).

Dallas - Tampa Bay 3:5 (0:2, 2:0, 1:3)
Branky: 36. Klingberg, 36. Goligoski, 54. Daley - 53. a 57. Johnson (na druhou Palát), 4. Stamkos, 7. Hedman, 59. Kučerov (Palát). Střely na branku: 36:29. Diváci: 16.010. Hvězdy zápasu: 1. Johnson (Tampa Bay), 2. Daley (Dallas), 3. Stamkos (Tampa Bay).

Colorado - Detroit 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 34. Abdelkader, 58. Helm, 60. Glendening. Střely na branku: 28:29. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání a z 28 střel neinkasoval. Diváci: 18.087. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek, 2. Abdelkder (oba Detroit), 3. Varlamov (Colorado).

Arizona - Carolina 1:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 7. Moss - 2. Rask, rozhodující sam. nájezd Lindholm. Střely na branku: 29:41. Diváci: 12.649. Hvězdy zápasu: 1. Smith (Arizona), 2. Lindholm, 3. Ward (oba Carolina).

Vancouver - San Jose 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 59. Vrbata - 18. Irwin, 27. M. Karlsson, 40. Pavelski, 44. Tierney, 60. Desjardins. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18.508. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Burns, 3. Couture (všichni San Jose).

5. Colorado 52 22 11 19 134:146 55
6. Minnesota 50 24 6 20 138:140 54
7. Dallas 51 23 8 20 162:167 54