Bělohlav: Sezona dopadla špatně, zklamali zkušení hráči

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
3. 4. 2014 14:00
Motor České Budějovice skončil po restartu ve své první sezoně v 1. lize jedenáctý. Klub přitom pomýšlel výš.
Radek Bělohlav je v Motoru asistentem trenéra i sportovním ředitelem
Radek Bělohlav je v Motoru asistentem trenéra i sportovním ředitelem | Foto: Robert Straka - hokejcb.cz

Praha - Aby loni v létě zachránili profesionální hokej v Českých Budějovicích, museli během několika týdnů sehnat miliony pro fungování rodícího se klubu a hráče na sestavení nového týmu.

Mezi nadšenými patrioty, kteří založili Motor a vyrazili s ním do 1. ligy, byl i Radek Bělohlav. Bývalý reprezentant se stal sportovním ředitelem a také hlavním koučem.

Sezonu dokončil jako asistent trenéra Rosola a po bojích ve skupině o udržení a konečném umístění na jedenácté příčce si docela oddechl.

"Jsme rádi, že jsme soutěž zachránili," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. A to přitom Jihočeši zprvu pošilhávali spíš po návratu do extraligy.

V létě jste klub založili prakticky ´na zelené louce´. Jak jste se sezonou, kterou jste zakončili na jedenáctém místě, spokojeni?
"Mysleli jsme si, že to bude jednodušší, ale nyní jsme trošku prozřeli. Do další sezony jdeme s velkým ponaučením a se zkušenostmi, které jsme nabrali. Ať z obchodní, nebo i sportovní stránky."

Můžete být konkrétnější, jaká ponaučení máte na mysli?
"Hodně jsme dbali na to, abychom založili firmu, udrželi ji na nohou, a také já jsem se docela dlouhou dobu věnoval hodně obchodním věcem. Zajišťovali jsme licenci, partnery, pomoc města a tak dále. Sport byl v té chvíli až na druhém místě. A to se nám vymstilo."

Čekali jste tehdy, že to bude snazší?
"Šli jsme do toho s velkým respektem, abychom si neuřízli ostudu a nezkazili to. Jak říkám, trochu jsme si naběhli. Ale nyní už jsme o něco zkušenější. Trochu jsme podcenili tu sportovní stránku. Také někteří z hráčů, které jsme si vybrali, to nezvládli. První liga má svou kvalitu a své výborné hráče, kteří to dlouhou dobu prokazují. I když za nás hrála řada extraligových hráčů, tak tu zkušenost s 1. ligou neměli. I to byl důsledek toho, jak jsme dopadli, protože se s tou soutěží srovnávali i několik měsíců."

Nesplněná očekávání se víc týkala těch zkušených extraligových hráčů, nebo těch méně ostřílených?
"Týká se to opravdu těch zkušenějších. Oni to vědí, my jsme jim to řekli. Zároveň jsme jim poděkovali, že nám pomohli. Ač ta sezona dopadla relativně špatně, tak jim patří velký dík, že s námi do toho šli. I oni šli do velkého rizika, protože nevěděli, jestli se ta sezona vůbec rozběhne. Že jsme si to na ledě neuhráli, je druhá věc. To je o sportovní výkonnosti, štěstí, chemii a všechno si musí sednout. A to někdy není jednoduché. Chtěli jsme od toho asi moc."

Můžete jmenovat hráče, kteří vás z těchto důvodů po sezoně opustí?
"Některým hráčům jsme už oznámili, že s nimi nechceme prodloužit smlouvu. Ať z důvodů výkonnostních, nebo že nám ten hráč nepatří. Mezi nimi jsou například Melka, Šachl, Ondřej nebo Moravec."

S dalšími hráči probíhají jednání o prodloužení angažmá?
"Ano. Uvidíme, jak se s nimi během několika týdnů dohodneme. Přípravu na novou sezonu oficiálně začínáme 28. dubna."

Jak to vypadá s pokračováním Aleše Kotalíka?
"Oficiálně kariéru neukončil, jednáme s ním dál. Může se stát, že naskočí, je to na něm."

Vraťme se ještě k průběhu právě skončené sezony. Zprvu to vypadalo, že se po slušném rozjezdu propracujete mezi špičku, ovšem následoval pád až na barážové příčky. Jaké pocity se vás v té době zmocňovaly?
"Pořád jsme nepřestávali věřit tomu, co jsme si předsevzali, ať to vypadalo jakkoliv. Přehodnotily se cíle, snažili jsme se stabilizovat kádr i s výhledem na další sezonu. To se nám trochu vyplatilo, protože kluci, kteří přišli v průběhu, se ukázali jako správní lídři a táhli mančaft k záchraně. Ale to tak někdy bývá."

S jakým rozpočtem jste nakonec pracovali?
"Pohyboval se okolo třiceti milionů. Byl v tom však započítán i nákup licence a veškerého vybavení."

A jaký rozpočet plánujete pro příští ročník? Tak abyste byli konkurenceschopní prvoligové špičce.
"Rádi bychom, aby to bylo podobné jako předtím. Pak bychom mohli stabilizovat kádr a posunout se někam dál. Na 1. ligu jsou to velmi dobré podmínky, nechceme být skromní."

Bude letos snazší získávat prostředky?
"Máme na to víc času než loni, kdy jsme na shánění peněz měli asi jen měsíc. A to jsme museli začít fungovat, byť jsme neměli na účtu ani korunu. Teď už máme výhodu v tom, že nás partneři poznali, vědí, kdo jsme a že to myslíme dobře."

Sledovali jste, jak si vede Hradec Králové, kam se loni v létě Mountfield přestěhoval?
"Sledovali, samozřejmě. Já jsem ty kluky trénoval téměř do konce června, než jsem je pak předal dál. Takže to víte, že je sledujeme. Jsou mezi nimi naši kamarádi a nebylo to jednoduché, když jsme se s nimi loučili."

Co jste říkali na výsledky Hradce? V základní části se dlouho drželi na druhém místě, i když potom v play off vypadli už ve čtvrtfinále.
"Ta situace je také semkla. Navíc už byli nějakou dobu pohromadě a projevilo se, jak ten tým trénuje a kam směřuje. Sezona jim sedla a vyplatilo se jim to."

Přes odchod extraligy fanoušci na hokej v Budějovicích nezanevřeli a euforicky nově vzniklý Motor podporovali. Některé vysoké návštěvy vám mohla závidět i řada extraligových týmů. Byla to velká pomoc?
"V létě jsme byli hodně tvrdohlaví a šli jsme si za naším cílem. A to se nám i vzhledem k fanouškům vyplatilo, protože ti byli skvělí. Jádro fanklubu nám dokonce pomáhalo při samotném zakládání klubu a shánění licence. Budeme se snažit si fanoušky udržet, i když ta euforie jednou skončí. Byli úžasní i v dobách, kdy měli právo se zlobit."

Zároveň si asi uvědomujete, že i přes tu euforii je podobné výsledky jako v první sezoně nyní už neuspokojí, že?
"Všechno to se vším souvisí. U nás jsou fanoušci vizitkou klubu. Také jsou naším obrovským obchodním partnerem, protože nám přinášejí finance, abychom mohli fungovat. Ta trpělivost samozřejmě nebude věčná, ale my uděláme všechno pro to, abychom měli minimálně konstantní výsledky."

V klubu jste sportovním ředitelem, u týmu pak působíte jako asistent trenéra Rosola. Bude se na tom v další sezoně něco měnit?
"Snažíme se to skloubit, takže budu nadále vykonávat obě funkce."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Válek odvolal svého předchůdce Arenbergera z funkce ředitele vinohradské nemocnice

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek odvolal jednoho ze svých předchůdců v úřadu Petra Arenbergera z čela pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Arenberger média těsně před oznámením ministerstva informoval, že sám rezignoval. Vedením nemocnice byl pověřen náměstek pro léčebně-preventivní péči Jan Votava.

"Nové vedení se musí zaměřit především na otázku nastavení funkčních manažerských procesů a problematiku zadávání veřejných zakázek," uvedl Válek. Vinohrady tak podle něj budou první fakultní nemocnicí, u níž vypíše výběrové řízení na ředitele.

Arenberger nemocnici vedl od října 2019 do dubna 2021, kdy se stal krátce ministrem zdravotnictví. Odejít z tohoto postu musel po kauzách kolem pronájmů vlastních nemovitostí nemocnici a pochybnostech o soukromém podnikání. Ministerstvo zdravotnictví poté do nemocnice poslalo kontrolu.

před 27 minutami

Česká pošta zruší 669 pracovních míst, chce ušetřit půl miliardy ročně

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle vedení pošty dalším krokem k optimalizaci nákladů. Dnes o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27 000 pracovníků.

Rušení míst se týká úřednické, administrativní, centrálně řízené části firmy. "Pošťáků, tedy modrých límečku, se tak propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme," uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za rok 2021 počítá se ztrátou okolo 800 milionů Kč, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí

Při náletech v Jemenu v pátek přišlo život více než 60 dospělých a tři děti. S odkazem na humanitární organizaci Save the Children o tom informovala agentura Reuters. Svědci na místě předtím agentuře sdělili, že několik lidí, včetně afrických migrantů, přišlo o život při náletu v provincii Saada. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) mezitím informoval, že si nálet na věznici, kterou kontrolují šíitští povstalci, vyžádal sto mrtvých nebo zraněných. V kolika případech šlo o oběti na životech, není ale z prohlášení jasné.

Koalice vedená Saúdskou Arábií v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům začátkem tohoto týdne po útocích na Spojené arabské emiráty. Při jednom z náletů bylo podle agentury Reuters zasaženo záchytné centrum v severojemenské provincii Saada. Zatím však není jasné, kolik lidí přišlo o život. Podle Reuters jsou mezi oběťmi i afričtí migranti. Záchranáři vytahovali těla z trosek ještě kolem poledne místního času.

Organizace Save the Children uvedla, že si nálety v Jemenu vyžádaly životy více než 60 dospělých a tří dětí. Další podrobnosti nesdělila. MVČK uvedl, že 100 lidí přišlo o život, nebo bylo zraněno při náletu na věznici, kterou v provincii Saada spravují povstalci. Podle MVČK nálet provedla koalice vedená Saúdskou Arábií a lze očekávat, že se bilance obětí bude zvyšovat, jelikož záchranné práce na místě pokračují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy