Minsk si hokejovou Ligu mistrů nezahraje, vedení soutěže mu odebralo divokou kartu

ČTK ČTK
8. 6. 2021 12:19
Hokejisté Junosti Minsk, kteří měli být v základní skupině F jedním ze soupeřů českého šampiona Třince, se v nadcházející sezoně Ligy mistrů nepředstaví. Vedení soutěže zrušilo zástupci běloruské ligy divokou kartu po zvážení současné situace v zemi, do níž je omezené cestování kvůli sankcím vůči režimu vůdce Alexandra Lukašenka.
Hokejová Liga mistrů 2019/20: Běloruský hokejový brankář Igor Brikun (Junosť Minsk), před ním třinecký útočník Tomáš Marcinko.
Hokejová Liga mistrů 2019/20: Běloruský hokejový brankář Igor Brikun (Junosť Minsk), před ním třinecký útočník Tomáš Marcinko. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

"Po posledních incidentech v Bělorusku je cestování do Minsku a z něj obtížné. Byly zrušeny některé lety, některé až do konce října a nedá se předvídat, co bude následovat. Pro fungování celoevropské soutěže je nezbytné, aby týmy, fanoušci, rozhodčí, sponzoři, partneři či poskytovatelé služeb mohli bezpečně cestovat," uvedl Rada Ligy mistrů v tiskové zprávě.

"V současné době bohužel není cestování do země a zpět možné. Pro účastníky je tak nemožné plánovat dopředu a my musíme mít jasně dané podmínky pro uskutečnění soutěže a splnění našich povinností vůči všem zúčastněným stranám" doplnili zástupci soutěže.

Minsk 18. ledna přišel i o pořádání nedávného mistrovství světa, které nakonec hostila jen Riga. Ta původně měla mít jen jednu základní skupinu a dvě čtvrtfinále. K další vyostření situace došlo po události z 23. května, kdy běloruské bezpečnostní složky zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho partnerku v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.

Lídři zemí Evropské unie se v reakci na nucené přistání letounu shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku a zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Řada zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území anebo pro ně uzavřely i svůj vzdušný prostor pro přelety.

Hokejisté Junosti měli hrát ve skupině F vedle Třince také se švýcarským celkem Fribourg-Gottéron a švédským Leksandem, který už po losu informoval, že odmítá hrát duel v Minsku. Rada Ligy mistrů zatím nerozhodla, zda volné místo 32. účastníka zaplní náhradník.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy