Mocný Putinův spoluhráč se střelil do hlavy pistolí, kterou dostal kvůli koronaviru

ČTK jšk, ČTK
8. 5. 2020 12:35
Ruský miliardář Dmitrij Bosov spáchal sebevraždu ve své rezidenci u Moskvy.
Dmitrij Bosov
Dmitrij Bosov | Foto: Twitter

Vyšetřovatelé podle agentury TASS nenašli žádný dopis na rozloučenou, nicméně sebevraždu pokládají za nejpravděpodobnější verzi a její příčinu zjišťují.

"K okolnostem smrti mého otce se nechci vyjadřovat, jsou to rodinné záležitosti. Počkejme si na oficiální závěry vyšetřování," prohlásil Bosovův syn Anton.

Dvaapadesátiletý Bosov s majetkem v odhadované výši 1,1 miliardy dolarů (asi 28 miliard Kč) figuroval na 86. příčce loňského žebříčku nejbohatších Rusů v podání časopisu Forbes. Jedna z Bosovových společností je sponzorem noční hokejové ligy, ve které hraje prezident Vladimir Putin a další členové ruské elity, včetně Bosova. Sám podnikatel pak byl předsedou správní rady hokejového klubu z Novosibirsku a podle webu Hcsibir.ru měl největší zásluhu na tom, že se právě zde bude konat MS dvacítek v roce 2023. 

Tělo podle tisku našla vdova a tělesný strážce v tělocvičně poté, co uhlobaron nereagoval na manželčiny telefonáty a esemesky. Dveře, které byly zamčeny zevnitř, museli strážci vyrazit, než našli tělo s kulkou v hlavě. Pistole byla prý darem od ministerstva vnitra severokavkazské Abcházie, jejíž nezávislost většina světa neuznává. Žádné doklady ke zbrani se dosud nenašly.

Bosov údajně zbraň dostal pro vlastní ochranu v případě, že by v zemi kvůli koronavirové krizi došlo k občanským nepokojům a útokům na movité Rusy. 

Agentura Interfax připomněla, že Bosov se v 90. letech podílel na přerozdělení hliníkového průmyslu. V současnosti byl spoluvlastníkem skupiny Alltek, jakož i dvou uhelných společností, Sibantracit a Vostokugol. Tu druhou tajná služba FSB loni začala podezírat z nelegální těžby, prověrka podle prosincového vyjádření vicepremiéra Jurije Trutněva ještě neskončila.

Podle nejmenovaného přítele Bosovovy rodiny dvaapadesátiletý podnikatel řešil jeden skandál za druhým a jeho podniky byly od začátku roku v chaosu.  Navíc si nadělal řadu vlivných nepřátel - loni například propustil z čela uhelných společností Aleksandra Isajeva, přičemž ho obvinil z "hrubého zneužívání své pozice, krádeží v oblastech, které mu byly svěřeny, a ze šíření nepravdivých informací".

Isajev ovšem nebyl jediný, podle ruského webu RBC začal Bosov v poslední době hromadně propouštět zaměstnance svých podniků a aktiva převádět na své jméno, jako by se chystal vlastní byznys prodat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy