Mazanec i Faksa v týmech NHL zatím končí, vracejí se na farmu

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 16. 11. 2015 9:45
Brankář Marek Mazanec nezůstal v celku NHL Nashville Predators ani ne celý týden. Aniž b si v soutěži jednou zachytal, byl poslán zpět na farmu do Milwaukee do AHL. Do stejné soutěži zamířil po měsíci v kádru Dallasu také útočník Radek Faksa
Marek Mazanec.
Marek Mazanec. | Foto: Reuters

Nashville - Český hokejový brankář Marek Mazanec se po šesti dnech vrátil v neděli z Nashvillu v NHL na farmu do Milwaukee do nižší AHL. Měsíc pobyl v kádru Dallasu další český hráč, útočník  Radek Faksa. Ten nyní zamířil na farmu do Texasu  do stejné soutěže.

Šest dní bez jediného zápasu

Mazanec, čtyřiadvacetiletý odchovanec Písku, během pobytu v prvním týmu kryl při zranění Chrise Huttona ve třech zápasech záda jedničce Pekkovi Rinnemu a do hry nezasáhl.

Mazanec v této sezoně odchytal na farmě pět zápasů s průměrem 3,09 obdržené branky na zápas a s úspěšností 90 procent. V NHL má z minulých dvou ročníků na kontě 27 utkání, v nichž si udržel průměr 2,77 gólu na utkání, měl úspěšnost 90,2 procenta a dvakrát vychytal čisté konto.

Nashville draftoval Mazance v roce 2012 v šestém kole na 179. pozici. Do zámoří se vydal o rok později po zisku extraligového titulu s Plzní.

Mladí uvolnili místo uzdraveným marodům

Faksa spolu s dalším forvardem Devinem Shorem uvolnili místo v kádru Stars pro uzdravené Travise Moena a Patricka Eavese. Faksa byl povolán do první týmu před měsícem a při svém debutu v NHL sehrál 14 utkání, v nichž si připsal dva body za gól a asistenci.

V nižší AHL má na kontě v této sezoně dva zápasy, v kterých vstřelil dvě branky. Dallas draftoval Faksu v roce 2012 v prvním kole na 13. pozici, ale do kádru se prosadil až letos. V AHL má ně kontě celkem 42 utkání a 16 bodů za sedm tref a devět asistencí. V play off přidal ve 21 duelech čtyři góly a loni získal s Texasem Calderův pohár.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy