Přejí mu i HIV. Kapitán Kanady čelí zlobě za blamáž a simulace, brání ho Crosby

jzp jzp
7. 1. 2019 16:43
Uplynulé mistrovství světa dvacítek nemá dohru jen na Slovensku, kde hokejisté otevřeně kritizují svého trenéra Ernesta Bokroše. Za Atlantikem zažívá trpké chvilky kapitán Kanady Maxime Comtois, jeho zástupci dokonce mluví o kyberšikaně.
Maxime Comtois po vyřazení ve čtvrtfinále na MSJ 2019.
Maxime Comtois po vyřazení ve čtvrtfinále na MSJ 2019. | Foto: ČTK

Jestli tradiční šampionát na přelomu prosince a ledna dopadl pro české mladíky neúspěchem, v Kanadě můžou mluvit o propadáku.

Kolébka hokeje nevyhrála vancouverskou skupinu a ve čtvrtfinále vypadla s Finskem. O medaili nehrála teprve podruhé za posledních 21 let a vůbec poprvé vyšla naprázdno na domácí půdě.

Smutek v některých případech rychle přešel do vzteku. Roli obětního beránka sehrál kapitán výběru Comtois. Jako muž, který v deseti zápasech za Anaheim nasbíral pěkných sedm bodů, měl vést svou zemi k obhajobě.

Kvalitu potvrdil záhy, patřil k nejproduktivnějším hráčům favorita. Jenže v rozhodující chvíli selhal. V prodloužení čtvrtfinále neproměnil trestné střílení. Chytal se za hlavu. Krátce nato mu zatrnulo ještě víc, když Finové přesnou střelou rozhodli o výhře 2:1.

Žal pak Comtois ventiloval fotkou na svém instagramovém účtu.

Místo soucitu se však setkal s hněvem části veřejnosti. "Kapitán Kanady by neměl simulovat jako italský fotbalista a taky by v prodloužení neměl předvést tak zoufalý nájezd," stálo v jednom vzkazu (původní příspěvek už je smazaný).

Ano, Comtois si za některé reakce mohl sám. Během domácího mistrovství občas předváděl teatrální kousky, proti Rusku dokonce dostal menší trest za simulování:

Kapitán sborné Klim Kostin, který šel na trestnou lavici za krosček, pak kanadského soka zkritizoval už v přestávkovém rozhovoru. "V předešlém životě pracoval v cirkusu, to jste nevěděli?" řekl o Comtoisovi. "Asi sledoval mistrovství světa ve fotbale, Neymar je nejspíš jeho nejlepší kamarád."

Kanaďanův zvláštní přístup k soubojům poznal rovněž Martin Nečas:

Neproměněný nájezd proti Finům tak zapůsobil spíš jako rozbuška. Comtois o sobě na Instagramu četl, že si kapitánské céčko nezasloužil nebo že by bylo dobré, kdyby dostal virus HIV. Padly i vulgární narážky na útočníkův frankofonní původ.

Případ proto prosákl i do politických kruhů. Pascal Bérubé, prozatimní šéf sociálních demokratů z Québecu, kteří prosazují samostatnost své provincie, označil virtuální útoky na kanadského kapitána za anti-frankofonní rasismus.

Agentura, která Comtoise zastupuje, vydala prohlášení, v němž upozorňuje na problém kyberšikany. Zároveň uvádí: "Je ostudné a nepochopitelné, že pár zbabělců, kteří se můžou schovat za anonymitu, tak zlomyslně zaútočilo na charakter mladých kluků poté, co ze srdce bojovali za vlast."

Bouři na sociálních sítích o víkendu ještě ozvláštnila zpráva, že Comtois dohrával turnaj s vykloubeným ramenem a před návratem do juniorky bude pár týdnů marodit.

O to překvapující je, že klíčové trestné střílení jel právě on.

Talent Anaheimu nenašel zastání jen u agenta, ale i v těch nejvyšších hokejových kruzích. "Radím mu, aby reakce na sítích prostě ignoroval," řekl Sidney Crosby. "Je to vynikající hráč a má před sebou skvělou kariéru. Jeden nájezd ho nijak nedefinuje."

Rozhněvané části veřejnosti kanadská modla vzkázala: "Je snadné fandit, když se vyhrává. Při porážce je to o trošku těžší. Podle mě by na to všichni měli myslet."

 

Právě se děje

před 23 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy