Přejí mu i HIV. Kapitán Kanady čelí zlobě za blamáž a simulace, brání ho Crosby

jzp jzp
7. 1. 2019 16:43
Uplynulé mistrovství světa dvacítek nemá dohru jen na Slovensku, kde hokejisté otevřeně kritizují svého trenéra Ernesta Bokroše. Za Atlantikem zažívá trpké chvilky kapitán Kanady Maxime Comtois, jeho zástupci dokonce mluví o kyberšikaně.
Maxime Comtois po vyřazení ve čtvrtfinále na MSJ 2019.
Maxime Comtois po vyřazení ve čtvrtfinále na MSJ 2019. | Foto: ČTK

Jestli tradiční šampionát na přelomu prosince a ledna dopadl pro české mladíky neúspěchem, v Kanadě můžou mluvit o propadáku.

Kolébka hokeje nevyhrála vancouverskou skupinu a ve čtvrtfinále vypadla s Finskem. O medaili nehrála teprve podruhé za posledních 21 let a vůbec poprvé vyšla naprázdno na domácí půdě.

Smutek v některých případech rychle přešel do vzteku. Roli obětního beránka sehrál kapitán výběru Comtois. Jako muž, který v deseti zápasech za Anaheim nasbíral pěkných sedm bodů, měl vést svou zemi k obhajobě.

Kvalitu potvrdil záhy, patřil k nejproduktivnějším hráčům favorita. Jenže v rozhodující chvíli selhal. V prodloužení čtvrtfinále neproměnil trestné střílení. Chytal se za hlavu. Krátce nato mu zatrnulo ještě víc, když Finové přesnou střelou rozhodli o výhře 2:1.

Žal pak Comtois ventiloval fotkou na svém instagramovém účtu.

Místo soucitu se však setkal s hněvem části veřejnosti. "Kapitán Kanady by neměl simulovat jako italský fotbalista a taky by v prodloužení neměl předvést tak zoufalý nájezd," stálo v jednom vzkazu (původní příspěvek už je smazaný).

Ano, Comtois si za některé reakce mohl sám. Během domácího mistrovství občas předváděl teatrální kousky, proti Rusku dokonce dostal menší trest za simulování:

Kapitán sborné Klim Kostin, který šel na trestnou lavici za krosček, pak kanadského soka zkritizoval už v přestávkovém rozhovoru. "V předešlém životě pracoval v cirkusu, to jste nevěděli?" řekl o Comtoisovi. "Asi sledoval mistrovství světa ve fotbale, Neymar je nejspíš jeho nejlepší kamarád."

Kanaďanův zvláštní přístup k soubojům poznal rovněž Martin Nečas:

Neproměněný nájezd proti Finům tak zapůsobil spíš jako rozbuška. Comtois o sobě na Instagramu četl, že si kapitánské céčko nezasloužil nebo že by bylo dobré, kdyby dostal virus HIV. Padly i vulgární narážky na útočníkův frankofonní původ.

Případ proto prosákl i do politických kruhů. Pascal Bérubé, prozatimní šéf sociálních demokratů z Québecu, kteří prosazují samostatnost své provincie, označil virtuální útoky na kanadského kapitána za anti-frankofonní rasismus.

Agentura, která Comtoise zastupuje, vydala prohlášení, v němž upozorňuje na problém kyberšikany. Zároveň uvádí: "Je ostudné a nepochopitelné, že pár zbabělců, kteří se můžou schovat za anonymitu, tak zlomyslně zaútočilo na charakter mladých kluků poté, co ze srdce bojovali za vlast."

Bouři na sociálních sítích o víkendu ještě ozvláštnila zpráva, že Comtois dohrával turnaj s vykloubeným ramenem a před návratem do juniorky bude pár týdnů marodit.

O to překvapující je, že klíčové trestné střílení jel právě on.

Talent Anaheimu nenašel zastání jen u agenta, ale i v těch nejvyšších hokejových kruzích. "Radím mu, aby reakce na sítích prostě ignoroval," řekl Sidney Crosby. "Je to vynikající hráč a má před sebou skvělou kariéru. Jeden nájezd ho nijak nedefinuje."

Rozhněvané části veřejnosti kanadská modla vzkázala: "Je snadné fandit, když se vyhrává. Při porážce je to o trošku těžší. Podle mě by na to všichni měli myslet."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy