Z hokejového stadionu nouzová márnice? Telefon od Hamáčka zatím nezazvonil

yac yac
22. 4. 2020 6:01
Když na konci března proběhla médii zpráva, že ve španělském Madridu slouží tamější zimní stadion jako nouzová úschovna mrtvých těl obětí koronaviru covid-19, v manažerovi pražské Hvězdy Michaelovi Grimovi to hrklo. Stadion, který klub spravuje, figuruje v seznamu míst, která jsou pro podobné účely vytipována v Česku.
Ledová plocha zimního stadionu Hvězda v pražských Vokovicích.
Ledová plocha zimního stadionu Hvězda v pražských Vokovicích. | Foto: Milan Kammermayer

Ještě téhož dne se na poněkud morbidní téma Grima telefonicky vyptávalo hned několik známých a přátel, ovšem ani bývalý šéf krizového štábu Roman Prymula, ani jeho nástupce Jan Hamáček se mu zatím neozvali. 

Trubky se čpavkem, které míří pod ledovou plochu stadionu Hvězda. V kritické situaci by chlazení mohlo působit i na mrtvá těla.
Trubky se čpavkem, které míří pod ledovou plochu stadionu Hvězda. V kritické situaci by chlazení mohlo působit i na mrtvá těla. | Foto: Milan Kammermayer

"Nikdo nás naštěstí nekontaktoval. Ale hned jak jsem slyšel o tom případu v Madridu, tak mě jako první napadlo, jestli nám nikdo nebude volat, že máme začít mrazit," říká Grim. 

Zimní stadiony jsou pro podobné účely vhodné právě kvůli systému chlazení. Betonová plocha kluziště se obvykle namrazuje do hlubokých minusových teplot, přičemž těla se v běžných márnicích skladují dokonce při teplotách mírně nad nulou. 

Výhodou vokovického stadionu navíc je, že se nachází ve strategické poloze nedaleko střešovické nemocnice, což mohlo hrát roli v tom, že byl už v devadesátých letech zařazen na seznam objektů, které by mohly složky státu v krizových situacích využívat. 

"To se řešilo snad před dvaceti lety. Tehdy to bylo snad nařízení vlády, ale od té doby se s námi kvůli tomu nikdo nespojil. Rozhodně na podobné případy nijak nenacvičujeme," tvrdil ještě v únoru v rámci reportáže Aktuálně.cz Grim. 

Jenže co se ještě před dvěma měsíci zdálo jako naprosto nepravděpodobná eventualita, se najednou stává reálnou možností. A Hvězdu před temným osudem chrání pouze fakt, že průběh epidemické situace v Česku je i díky přijatým opatřením zatím poměrně mírný a na covid-19 zemřely zatím přibližně dvě stovky lidí v celé republice.  

V Praze ročně skoná přes dvanáct tisíc lidí a kapacita pražských márnic je podle několik let starých odhadů odhadem kolem tisícovky mrtvých těl. Kdyby došlo k dramatickému zhoršení aktuální situace, tak by se na kluziště Hvězdy, které má rozměry 60 × 30 metrů, v případě potřeby vešly další stovky zesnulých.

"Pokud by to přišlo, tak s tím nic nenaděláme. Aktuálně ale už máme stadion kvůli karanténě uzavřený a led rozpuštěný, takže by bylo třeba namrazit plochu hřiště. To se ale dá stihnout za pár dní. Ale snad to nebude potřeba," uzavírá Grim. 

Prohlédněte si stadion Hvězdy:

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy