Marek střílel, Prusek pětkrát inkasoval

ČTK, SportPlus
16. 10. 2006 21:50
Praha - Dvěma góly zavelel hokejový kanonýr Jan Marek k vítězství Magnitogorsku nad Čeljabinskem v pátečním zápase 15. kola ruské superligy.

RUSKO

Dvěma góly zavelel hokejový kanonýr Jan Marek k vítězství Magnitogorsku nad Čeljabinskem v pátečním zápase 15. kola ruské superligy.

Bývalý sparťan a nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku extraligy překonal hostujícího gólmana Gelašviliho dvakrát v první třetině, Markovi spoluhráči pak přidali ještě další dvě branky.

Pět branek v sobotu inkasoval český gólman Martin Prusek a hokejisté Petrohradu podlehli v ruské lize na ledě Jaroslavle 2:5. Lépe se dařilo útočníkovi Pavlu Rosovi, jenž dvěma asistencemi pomohl Omsku k vítězství 6:5 nad Podolskem.

Hokejisté Chimiku Moskevská oblast porazili v nedělním zápase 16. kola ruské ligy Dynamo Moskva 4:2 a v tabulce se posunuli na druhé místo. Za vedoucí Kazaní zaostávají o čtyři body.

Výsledky - 15. kolo:
Magnitogorsk - Čeljabinsk 4:0 (Marek 2+0), Kazaň - Nižněkamsk 5:2.
16. kolo:
Chabarovsk - Novokuzněck 0:0, Jaroslavl - Petrohrad 5:2, Křídla sovětů - Novosibirsk 4:5 v prodl., Omsk - MVD Podolsk 6:5 (za domácí Rosa 0+2), Togliatti - Viťaz Čechov 2:1, Ufa - CSKA Moskva 3:1, Chimik MO - Dynamo Moskva 4:2.

FINSKO

Český hokejista Ivan Huml pomohl finskému TPS Turku k vítězství v jediném dnešním zápase finské ligy s Pelicans Lahti. Na domácím ledě asistoval u dvou ze čtyř branek svého týmu, který vyhrál 4:1. TPS se tak posunulo na osmou příčku tabulky, Lahti je čtvrté.

Hráči Kärpätu Oulu porazili v sobotním utkání 15. kola finské ligy Lukko Rauma 3:2 a na druhém místě tabulky se přiblížili vedoucímu Jokeritu Helsinky, který zdolal Hämeenlinnu až v samostatných nájezdech, na rozdíl dvou bodů. Jednou gólovou přihrávkou přispěl k výhře Kärpätu Michal Broš, v týmu Raumy si asistenci připsal Jan Platil

Střelecky se prosadil Ladislav Kohn, jeho Blues Espoo ale podlehlo Ässätu Pori 1:2.

Výsledek - 15. kolo:
TPS Turku - Pelicans Lahti 4:1 (Huml 0+2),Ässät Pori - Blues Espoo 2:1 (za hosty Kohn 1+0), Hämeenlinna - Jokerit Helsinky 2:3 po sam. nájezdech, IFK Helsinky - Ilves Tampere 3:1 (za hosty Kůrka 0+1), Jyväskylä - SaiPa Lappeenranta 1:2, Kärpät Oulu - Lukko Rauma 3:2 (Broš 0+1 - Platil 0+1).

SLOVENSKO

Jedenácté vítězství ze 13 kol vybojovali v pátek hokejisté Slovanu, kteří na domácím ledě nasázeli sedm gólů jasně poslední Skalici. Hostům nepomohly změny v realizačním týmu, v němž v pátek přišel o post hlavního trenéra Pavel Pazourek a stal se asistentem, a už po první třetině prohrávali 0:4.

Souboj českých gólmanů se odehrál v Liptovském Mikuláši. Domácí Martin Falter dostal o gól méně než nitranský Vlastimil Lakosil a radoval se z vítězství 2:1. Hosté se snažili o vyrovnání při téměř dvouminutové power-play, ale Falter si poradil i velkými šancemi Salije či Kmeče.

Slovanu v neděli zvýšili svůj náskok v čele na dvanáct bodů. Svěřenci trenéra Rostislava Čady ve 14. kole zvítězili na ledě Nitry 4:3. Čtvrtý gól vítězů dal v úvodu druhé třetiny Marek Vorel po asistenci Petra Pavlase a vyhnal krajana Vlastimila Lakosila z domácí branky. Nitra pak už dokázala jen snížit.

Za Slovan se posunul Martin, který v přímém duelu o druhé místo porazil Trenčín vedený trenérem Antonínem Stavjaňou 3:2 v prodloužení. Už šesté vítězství za sebou oslavili svěřenci Stanislava Bergra z Popradu, který tentokrát přehrál Skalici. Domácím nepomohla ani výměna trenéra, nástupce Pavla Pazourka na střídačce Peter Oremus se musel smířil s porážkou 1:3.

Výsledky - 13. kolo:
Liptovský Mikuláš - Nitra 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 8. Lopuski, 26. Fatyka - 34. J. Mihálik. Rozhodčí: Bodák - Bednár, Orolin. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 1470.

Poprad - Košice 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)
Branky: 34., 35. a 59. A. Kroták, 46. Bambúch, 51. Cipulis - 7. Lažo z tr. střílení, 30. M. Šterbák, 52. Špilár. Rozhodčí: Reichert - Krpelec, Valach. Vyloučení: 10:8, navíc Kumstát (Poprad) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2461.

Slovan Bratislava - Skalica 7:1 (4:0, 1:1, 2:0)
Branky: 3., 12. a 49. Ľ. Hurtaj (na druhou Pavlas), 7. Prokop, 20. Kuľha, 38. Hujsa, 41. Pavlas - 25. Liščák. Rozhodčí: J. Konc - Novák, Bulko. Vyloučení: 3:7. Vyloučení: 3:1. Diváci: 4137.

Zvolen - Trenčín 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 10. Škvaridlo. Rozhodčí: Kubuš - Gašparík, Zvrškovec. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 1801.

Žilina - Martin 1:5 (1:0, 0:3, 0:2)
Branky: 10. Bulík - 35. a 47. Vantroba (na druhou Podstavek), 24. a 54. Mahdalík, 38. Klepáč. Rozhodčí: Rudý - Tvrdoň, Goga. Vyloučení: 9:10, navíc Krajčí (Žilina) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1490.

14. kolo:
Košice - Žilina 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky: 2. Faith (Javín), 11. Lipiansky, 34. Lukáč, 47. Šimurda - 43. Gálik, 53. Krajči (Dlouhý). Rozhodčí: Kubuš - Gajan, Grečko. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 5176.

Martin - Trenčín 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 4. Török, 30. Beran, 65. Vantroba - 25. V. Nemec, 43. Melichárek. Rozhodčí: D. Konc - Tvrdoň, Židek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 3300.

Nitra - Slovan Bratislava 3:4 (1:2, 2:2, 0:0)
Branky: 19. Jendek, 22. Kolník, 28. Štefanka (Vozdecký) - 3. Kokavec, 12. Hurtaj (Pavlas), 23. Kuľha, 24. Vorel (Pavlas). Rozhodčí: Marušin. Vyloučení: 9:7, navíc Kucharčík 10 min. - Hurtaj 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4800.

Skalica - Poprad 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 35. Liščák - 38. Segľa, 42. Jarolín (Kasík), 60. Halaj. Rozhodčí:  Rudý. Vyloučení: 4:8, navíc F. Novák (Skalica) 10 min. Využití: 1:1.Diváci: 1847.

Zvolen - Liptovský Mikuláš 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 30. a 35. J. Čierny, 5. F. Turek. Rozhodčí: Reichert - Mášik, Mihajlo. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 1380.

ŠVÉDSKO

Gól Davida Moravce pomohl hokejistům Malmö k premiérovému vítězství v této sezoně švédské ligy. Český útočník dal v závěru úvodní třetiny druhý gól svého týmu, který nakonec zvítězil nad Färjestadem 3:0.

Střelecky naprázdno v sobotu vyšel nejlepší kanonýr soutěže Pavel Brendl a jeho Mora podlehla Frölundě 2:3. Útočník, jenž má na kontě už jedenáct gólů, si připsal alespoň druhou asistenci v sezoně a upevnil si druhé místo v kanadském bodování ligy.

Vydařený zápas odchytal Roman Čechmánek, jehož Linköping porazil svěřence Slavomíra Lenera z Luley 3:1. Český gólman inkasoval až necelé tři minuty před koncem, kdy ho překonal Slovák Tomáš Surový.

Český hokejista Pavel Brendl byl znovu hlavní hvězdou Mory ve švédské lize. Pětadvacetiletý útočník se zkušenostmi z NHL přispěl gólem a nahrávkou k vítězství 5:1 nad Djurgaardenem a potvrdil svou pozici nejlepšího střelce a nejproduktivnějšího hráče Elitserien. Bývalý juniorský mistr světa vstřelil v jedenácti zápasech dvanáct gólů.

Výsledky - 11. kolo:
Linköping - Lulea 3:1, Malmö - Färjestad 3:0 (Moravec 1+0), MODO Hockey - HV 71 3:4, Mora - Frölunda 2:3 (za domácí Brendl 0+1), Skelleftea - Timra 1:2.
Výsledky - 12. kolo:
Färjestad - Lulea 5:1, Malmö - HV 71 1:1, Mora - Djurgaarden 5:1 (Brendl 1+1).

NĚMECKO

Všichni čeští hokejisté působící v německé lize se v pátek asistencí zapsali do statistik kanadského bodování. V divokém zápase s nováčkem ze Straubingu na jednu ze šesti branek Ingolstadtu nahrál obránce Petr Macholda.

Také jeho zásluhou domácí v úvodu třetí třetiny vedli už 5:2, ale nakonec vítězství zachraňovali až v prodloužení.

Alinčův Ingolstadt porazil 4:2 poslední tým soutěže, Ficencův Krefeld, a nadále mu patří v tabulce druhá příčka za Mannheimem. Ten vyhrál páteční zápas s Norimberkem.

Eisbären Berlín - Augsburg 6:0, Frankfurt - Straubing 6:5 v prodl. (za domácí Macholda 0+1), Hamburk - Duisburg 2:3, Ingolstadt - Krefeld 4:2 (Alinč 0+1 - Ficenec 0+1), Iserlohn - Hannover 2:3, Mannheim - Norimberk 2:1.

ŠVÝCARSKO

Hokejisté Bernu se po pátečním devátém kole udrželi v čele švýcarské ligy. Domácí fanoušky totiž potěšili vítězstvím 4:3, které jim však zajistil až dvě a půl minuty před koncem Simon Gamache.

Bernu pokračoval v jízdě i v sobotu, kdy jako jediní dokázali vyhrát na ledě soupeře a vedoucí příčku v tabulce si navíc ve Fribourgu pojistili čistým kontem. Sami dali čtyři góly, první a poslední měl na svědomí Patrik Bärtschi.

Výsledky - 9. kolo:
Ambri/Piotta - Davos 3:5 (za hosty Marha 0+1), Bern - Basilej 4:3, Lugano - Kloten 4:3 (za hosty Hamr 0+1), Rapperswil - Langnau 5:1, Zug - Fribourg 3:1.
10. kolo:
Basilej - Curych 3:2 po sam. nájezdech, Davos - Zug 5:2 (za hosty Piroš 0+1), Fribourg - Bern 0:4, Kloten - Rapperswil 3:2 po sam. nájezdech (za domácí Hamr 0+1), Langnau - Ambri/Piotta 3:1, Ženeva - Lugano 5:2.

1. Bern 10 8 0 0 2 44:22 24
2. Davos 11 7 1 0 3 31:26 23
3. Rapperswil 11 4 3 2 2 39:27 20
4. Ženeva 10 6 0 2 2 39:28 20
5. Kloten 10 5 2 0 3 51:33 19
6. Lugano 10 6 0 0 4 33:29 18
7. Ambri/Piotta 10 4 1 0 5 29:35 14
8. Zug 11 2 2 2 5 30:38 12