Tajné téma českého hokeje: Sparta v KHL. Co by se stalo?

Adam Sušovský Zdeněk John, Adam Sušovský
24. 9. 2013 5:00
Oficiálně říkají majitelé Sparty, že vzhledem k historii a tradici klubu nepřichází v úvahu, že by s pražským týmem hráli ruskou KHL. Ale otázka velmi citlivá i pro ostatní kluby extraligy se nabízí.
Oficiálně říkají majitelé Sparty, že vzhledem k historii a tradici klubu nepřichází v úvahu, že by s pražským týmem hráli ruskou KHL. Ale otázka velmi citlivá i pro ostatní kluby extraligy se nabízí.
Oficiálně říkají majitelé Sparty, že vzhledem k historii a tradici klubu nepřichází v úvahu, že by s pražským týmem hráli ruskou KHL. Ale otázka velmi citlivá i pro ostatní kluby extraligy se nabízí. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha, Bratislava – Jednou nohou už stejně Spartaruské KHL je. Hraje v téže hale jako Lev, má totožného majitele a občas si půjčí z KHL nějakého hráče, jako se to třeba v posledních dnech stalo reprezentačnímu bekovi Jakubu Krejčíkovi.

Ale když se zeptáte, kdy a zda vůbec tedy Sparta začne KHL hrát, cítíte se jako nevítaný návštěvník ve včelím úlu. "Nic takového se nechystá, vzhledem k historii a tradici Sparty to ani nepřichází v úvahu. Kdybychom to takhle chtěli, udělali jsme to už loni a neinvestovali do značky Lev Praha," říká třeba Robert Speychal, výkonný ředitel Sportovního holdingu, majitele obou pražských týmů, Sparty a Lva.

Neoficiálně: promýšlíme to

V neoficiálních rozhovorech ale majitelé Sparty připouštějí, že tuto možnost příležitostně zkoumají. Není se čemu divit, pozitivní příklad nemají daleko – stačí se podívat na Slovensko.

Na většinu zápasů má Slovan Bratislava vyprodáno. Svým hokejem strhl na svou stranu celé Slovensko, a platí to i letos, i když vstoupil do nového ročníku KHL prachbídně. Slovan prostě dokázal, co se Lvu v Praze zatím nedaří. Při pohledu do prořídlých tribun v Tipsport areně na začátku druhé sezony v KHL se pak nelze divit, pokud by si někdo z majitelů Sportovního Holdingu Praha řekl, že tohle by stálo za okopírování. Pustit do KHL  skutečnou tradiční značku, klub s diváckým zázemím.

Z povzdálí – a ne vždy s radostí - sledují sparťanské předběžné úvahy o KHL i lidé, pro které by odchod Sparty z extraligy byl výraznou změnou. Jana Obermajerová, majitelka společnosti BPA, která vlastní marketingová práva na extraligu i reprezentaci, v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustila, že se s takovými plány už opravdu setkala. "A musím vám říct, že mě to vůbec netěší. Už jen s ohledem na tu 110 let starou historii klubu, protože tohle už něco znamená. Tohle by netěšilo ani ostatní kluby v extralize, které by ztratily atraktivního soupeře," uvedla Obermajerová.

Celý rozhovor s Janou Obermajerovou nejen o Spartě v KHL, ale také o financování českého hokeje si můžete přečíst ZDE.

Se Lvem naplno, ale za rok?

Nevypadá to, že by úvahy o tom pustit Spartu do KHL už byly více konkrétní. Svědčí o tom fakt, že zdroje ze Sportovního holdingu i mimo něj, s nimiž Aktuálně.cz tuto otázku konzultovalo, se neshodují, zda by v takovém případě Sparta opustila českou soutěž, nebo zda by v ní zůstala – tedy zda by s jedním týmem hrála KHL a s druhým extraligu.

O tom, že to zdaleka není upečená věc, svědčí i přístup k HC Lev. Majitelé mají v sezoně vysoké ambice a sami hráči dokonce odvážně vyhlásili  - v druhé sezoně v ruské lize – útok na Gagarinův pohár. Čili žádné zavírání krámu.

Fanoušky v Česku však ani tak tenhle „neautentický“ klub moc nezajímá. Na první zápas sezony nepřišlo do Tipsport arény ani dva a půl tisíce diváků. Na Spartu s Plzní dorazilo skoro třikrát tolik lidí.

Akcionáři Sportovního holdingu jakékoliv náznaky o strategické změně úzkostlivě tají, dokonce i před lidmi, s nimiž jsou denně ve styku. „Moc toho opravdu nevíme, ale vím, že kvůli tomu, že extraliga není finančně úplně zabezpečená, tak se určité kroky a zjišťování, co by start Sparty v KHL znamenal, dělaly,“ řekl jeden z nich.

S médii majitelé holdingu Petr Speychal a Jevgenij Miškovskij normálně nekomunikují, reakce na článek přišla až v úterý v poledne prostřednictvím oficiálního prohlášení majitelů na oficiálním webu Sparty.

„Přestože jsme se již několikrát vyjádřili k odchodu Sparty do KHL, vzhledem ke spekulacím, které se objevily v „objektivních médiích“, tak činím znovu. Sparta zůstane v české extralize. A víte proč? Protože Sparta je věčná," píše Petr Speychal.

Sparta a její ruská sestra

Pokud by opravdu Sparta opustila český hokej, byla by to finanční rána pro všechny. "O kolik bychom v extralize bez Sparty přišli, zatím neumíme vyčíslit," řekla Jana Obermajerová (BPA). Zároveň doufá, že pokud by Sportovní holding skutečně poslal Spartu do Kontinentální ligy, zůstal by její sesterský klub v extralize pod stejným názvem.

O tom, co by se s hokejem v Česku mohlo v takovém případě stát, se nechce vůbec bavit ani Tomáš Král, šéf Českého svazu ledního hokeje. "Já jsem pevně přesvědčený, že Sparta hrát v KHL nebude. S majiteli Sparty se dobře znám, takže si to nemyslím. A vůbec se tím nezaobírám. Už jsem tohle slyšel o dalších asi čtyřech týmech z Česka, ale jsou to nesmysly," řekl Aktuálně.cz Král.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy