Budou Maďaři hrát slovenskou extraligu? Nabízí milion eur

Lukáš Caha Lukáš Caha
18. 10. 2015 13:51
Slováci by v hokejové extralize nemuseli být sami. Zájem o vstup do soutěže projevil maďarský Miškovec, který je za účast ochotný zaplatit i milion eur.
Slováci a Maďaři by nemuseli být soupeři již jen v reprezentačních zápasech ale i v tuzemské extralize.
Slováci a Maďaři by nemuseli být soupeři již jen v reprezentačních zápasech ale i v tuzemské extralize. | Foto: Reuters

BrnoSlovenskou Tipsport ligu možná již brzy rozšíří zahraniční tým. Začátkem týdne o tom informoval prezident soutěže Richard Lintner. Podle tamních médií se jedná o maďarský Miškovec.

Ten momentálně působí v mezinárodní MOL lize, kterou hrají maďarské a bulharské týmy. Loni se stal mistrem, když ve finále porazil slovenské Nové Zámky. Tabulku vede i letos a liga mu začíná být malá.

Za vstup do Tipsport ligy je údajně ochotný i zaplatit. A to nemalou částku. "Mám informace o tom, že se jedná o milion eur. Kdo vám dnes takovou sumu nabídne? Miškovec je navíc schopný poskládat mužstvo o 70 % silnější, než jsou některé naše týmy," přiznal pro Hospodárske noviny předseda představenstva Dukly Trenčín Viliam Růžička.

Zájem o extraligu klesá

"Je to dobrá zpráva, že k nám chce někdo přijít a ne odejít, jak to bylo minulé roky," tvrdí prezident Nitry Miroslav Kováčik. V roce 2012 totiž nejvyšší slovenskou soutěž opustil Slovan Bratislava, který momentálně působí v ruské KHL. Odejít do zahraničí následně chtěly i jiné kluby. Piešťany měly zájem o mezinárodní EBEL ligu, jednání však nakonec ztroskotala.

Letos působí v Tipsport lize jedenáct týmů včetně reprezentačního výběru do dvaceti let. Návštěvnost zápasů je bídná. V sezóně 2014/2015 se průměr zastavil na 1728 divácích na utkání. Nejvíce fanoušků chodí v Košicích. Průměrně 3629.

Vstup zahraničního soupeře do extraligy by mohl být oživením. V jakém časovém horizontu by se tak mohlo stát, však není zřejmé. Účast Miškovce by musely posvětit všechny týmy soutěže i Slovenský zväz ľadového hokeja.

"Bez svazu to nepůjde, ale pokud se na něčem dohodnou mužstva, svaz jim bránit nebude," přiznal pro HN Vladimír Paštinský, bývalý ředitel společnosti Pro-hokej řídící extraligu.

Lintner však tyto informace o Miškovci nepotvrdil. "Téma je uzavřené ve smyslu, že existuje úvaha, že by v budoucnu vstoupil do Tipsport ligy zahraniční účastník," reagoval na dotaz HN. "Existuje důvod na takovouto úvahu."

Lákavou nabídkou pro týmy bude jistě i zmiňovaná suma milionu eur. Pokud by si ji rozdělily, každému by připadlo 100 tisíc euro. Dle HN reagují pozitivně na vstup Maďarů do extraligy kromě Trenčína a Nitry i Zvolen a Bánská Bystrica.

Maďarský hokej? Dle Jaška předsudky

Obavy nemusí být ani z toho, že by s příchodem maďarského hokeje úroveň extraligy poklesla. "Je třeba se zbavit předsudků. Když se řekne maďarský hokej, většina fanoušků se nad tím ironicky pousměje, ale podmínky jsou tam srovnatelné s našimi," vysvětluje hokejový trenér Ján Jaško, který čtyři sezóny působil v Székesfehérváru.  

"Maďaři si vytipovali pár top sportů, které budou podporovat a hokej je mezi nimi. Dali se na kanadsko-americkou cestu a dnes tam pracuje mnoho trenérů ze zámoří," upozorňuje Jaško.

Z devíti celků hrající MOL ligu, je pět maďarských a hned tři z Budapešti. Působí v ní i B tým Székesfehérváru, jehož "áčko" se v roce 2007 rozhodlo pro odchod do mezinárodní EBEL ligy.

Klub z města Miskolc vznikl v roce 1978 a své zápasy hraje na stadionu pro 1500 diváků. Hlavním trenérem je Kanaďan Bob Dever, který má v současném kádru i trio Kanaďanů, dva Američany a jednoho Fina. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy