Budou Maďaři hrát slovenskou extraligu? Nabízí milion eur

Lukáš Caha Lukáš Caha
18. 10. 2015 13:51
Slováci by v hokejové extralize nemuseli být sami. Zájem o vstup do soutěže projevil maďarský Miškovec, který je za účast ochotný zaplatit i milion eur.
Slováci a Maďaři by nemuseli být soupeři již jen v reprezentačních zápasech ale i v tuzemské extralize.
Slováci a Maďaři by nemuseli být soupeři již jen v reprezentačních zápasech ale i v tuzemské extralize. | Foto: Reuters

BrnoSlovenskou Tipsport ligu možná již brzy rozšíří zahraniční tým. Začátkem týdne o tom informoval prezident soutěže Richard Lintner. Podle tamních médií se jedná o maďarský Miškovec.

Ten momentálně působí v mezinárodní MOL lize, kterou hrají maďarské a bulharské týmy. Loni se stal mistrem, když ve finále porazil slovenské Nové Zámky. Tabulku vede i letos a liga mu začíná být malá.

Za vstup do Tipsport ligy je údajně ochotný i zaplatit. A to nemalou částku. "Mám informace o tom, že se jedná o milion eur. Kdo vám dnes takovou sumu nabídne? Miškovec je navíc schopný poskládat mužstvo o 70 % silnější, než jsou některé naše týmy," přiznal pro Hospodárske noviny předseda představenstva Dukly Trenčín Viliam Růžička.

Zájem o extraligu klesá

"Je to dobrá zpráva, že k nám chce někdo přijít a ne odejít, jak to bylo minulé roky," tvrdí prezident Nitry Miroslav Kováčik. V roce 2012 totiž nejvyšší slovenskou soutěž opustil Slovan Bratislava, který momentálně působí v ruské KHL. Odejít do zahraničí následně chtěly i jiné kluby. Piešťany měly zájem o mezinárodní EBEL ligu, jednání však nakonec ztroskotala.

Letos působí v Tipsport lize jedenáct týmů včetně reprezentačního výběru do dvaceti let. Návštěvnost zápasů je bídná. V sezóně 2014/2015 se průměr zastavil na 1728 divácích na utkání. Nejvíce fanoušků chodí v Košicích. Průměrně 3629.

Vstup zahraničního soupeře do extraligy by mohl být oživením. V jakém časovém horizontu by se tak mohlo stát, však není zřejmé. Účast Miškovce by musely posvětit všechny týmy soutěže i Slovenský zväz ľadového hokeja.

"Bez svazu to nepůjde, ale pokud se na něčem dohodnou mužstva, svaz jim bránit nebude," přiznal pro HN Vladimír Paštinský, bývalý ředitel společnosti Pro-hokej řídící extraligu.

Lintner však tyto informace o Miškovci nepotvrdil. "Téma je uzavřené ve smyslu, že existuje úvaha, že by v budoucnu vstoupil do Tipsport ligy zahraniční účastník," reagoval na dotaz HN. "Existuje důvod na takovouto úvahu."

Lákavou nabídkou pro týmy bude jistě i zmiňovaná suma milionu eur. Pokud by si ji rozdělily, každému by připadlo 100 tisíc euro. Dle HN reagují pozitivně na vstup Maďarů do extraligy kromě Trenčína a Nitry i Zvolen a Bánská Bystrica.

Maďarský hokej? Dle Jaška předsudky

Obavy nemusí být ani z toho, že by s příchodem maďarského hokeje úroveň extraligy poklesla. "Je třeba se zbavit předsudků. Když se řekne maďarský hokej, většina fanoušků se nad tím ironicky pousměje, ale podmínky jsou tam srovnatelné s našimi," vysvětluje hokejový trenér Ján Jaško, který čtyři sezóny působil v Székesfehérváru.  

"Maďaři si vytipovali pár top sportů, které budou podporovat a hokej je mezi nimi. Dali se na kanadsko-americkou cestu a dnes tam pracuje mnoho trenérů ze zámoří," upozorňuje Jaško.

Z devíti celků hrající MOL ligu, je pět maďarských a hned tři z Budapešti. Působí v ní i B tým Székesfehérváru, jehož "áčko" se v roce 2007 rozhodlo pro odchod do mezinárodní EBEL ligy.

Klub z města Miskolc vznikl v roce 1978 a své zápasy hraje na stadionu pro 1500 diváků. Hlavním trenérem je Kanaďan Bob Dever, který má v současném kádru i trio Kanaďanů, dva Američany a jednoho Fina. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy