Lubina dělá novou Slavii: Chci, aby se její hokej líbil

Adam Sušovský Adam Sušovský
24. 6. 2014 6:00
Agresivní a útočný hokej. To je motto Ladislava Lubiny. V těchto měsících intenzivně pracuje na tom, aby tak Slavia v nové sezoně skutečně hrála.
Ladislav Lubina má se Slavii směle plány. Atraktivním útočným hokejem plným důrazných soubojů chce i s oslabeným mužstvem do play off a hrát v něm důstojnou roli.
Ladislav Lubina má se Slavii směle plány. Atraktivním útočným hokejem plným důrazných soubojů chce i s oslabeným mužstvem do play off a hrát v něm důstojnou roli. | Foto: ČTK

Praha - Příchod Ladislava Lubiny do Slavie rozvířil vody. Fanoušci jeho jméno kvůli pověsti už tak neradi slyšeli a on se objevil na scéně zrovna v době, kdy z Edenu po čtrnácti letech odcházel ne zrovna v dobrém Vladimír Růžička jako jeho nástupce.

Lubina od té doby moc rozhovorů nerozdal. Drží se kréda, že v letních měsících má hokejový tým "více makat než o tom kecat". Z pozice hlavního trenéra vede letní dril Slavie už osm týdnů a vidí první pokroky.

Chtěl by hokej Slavie více přiblížit lidem, hrát agresivně a útočně, protože jeho prioritou jsou góly. To jsou pro muže, který z pozice hlavního kouče povede tým poprvé v kariéře, smělé plány.

"Ale já už se na to moc těším, našel jsem tady dobré prostředí i dobré  spolupracovníky - to je základ. Teď už bude záležet jen na nás, abychom se chytli a měli hned od začátku pohodu," říká Lubina v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jenže když jste do Slavie přišel, moc dobré prostředí tady zjevně nebylo. Řešily se závazky vůči hráčům i nečekaný odchod vašeho předchůdce Vladimíra Růžičky. Jak jste první dny ve Slavii prožíval?
Navenek je vždycky víc humbuku než to vypadá vevnitř. To stejné bylo tady a já to od začátku nevnímal tak negativně, jak to vnímala spousta jiných lidí.

Jenže součástí ne zrovna dobré atmosféry kolem Slavie jste i vy. Fanoušci vám pořád nemohou přijít na jméno, co s tím budete dělat?
Já s tím nebudu dělat nic, ani nevím, co bych měl. Já teď jen věřím, že do sezony dobře vstoupíme a budeme hrát dobrý hokej. To je totiž asi tak jediné, co s tím můžu udělat.

Slavii jste přebral pod svá křídla po čtrnácti letech velení Vladimíra Růžičky. Budete pokračovat v jeho práci, nebo v Edenu v tuhle chvíli skutečně začíná úplně nová éra?
Tím, jak Růža skončil a odešel k nároďáku, pro spoustu lidí určitá etapa Slavie skončila. Se všemi změnami, které tady v minulých dnech nastaly, to vnímám i já tak, že nastává další éra. Teď uvidíme, jak dlouhá bude.

Vladimír Růžička měl být původně konzultantem Slavie, ale pak se situace po vašem příchodu úplně změnila a Růžička ve Slavii skončil úplně. Stihl jste s ním něco o Slavii probrat?
Když jsem sem nastoupil, několikrát jsem se s ním sešel. Bavili jsme se ale jen o všeobecných věcech. Neradil mi, spíš mě seznámil se situací a s mužstvem. Řekl mi, kdo je na odchodu a kdo asi přijde. Nic víc.

Obraz hry Slavie chci více přiblížit lidem

Na zápasy Slavie jste jezdil na konci sezony v době, kdy bylo zřejmé, že Růžička končí a vy se pravděpodobně stanete jeho nástupcem. Jak se vám hra Slavie líbila?
Už jsem jezdil na hokej s nějakou myšlenkou, ale na zápasy jsem chodil také proto, že hrála play off s Pardubicemi. Nechtěl bych ale minulou Slavii hodnotit. Myslím, že hra a způsob hry se vždycky odvíjí od hráčského potenciálu, připravenosti a technicko-taktické vyspělosti. To bude také naše náplň měsíce srpna, kdy se tomu budeme na ledě věnovat. Záměry a myšlenky, jak hrát, v hlavě mám. Ale jestli se nám je podaří realizovat v plném rozsahu, to teprve uvidíme.

Jaký potenciál tedy Slavia má, jestli to tedy můžete už během suché přípravy zhodnotit?
To jste řekl docela přesně. Je tady totiž spousta hráčů, o kterých nevím, jak vypadají na ledě. Když bych to ale hodnotil vyloženě podle letní přípravy, tak jsem přesvědčený o tom, že tohle mužstvo má vnitřní sílu a charakter. Co je pro mě nejpodstatnější, tak hráči chtějí pracovat. To je první krok k tomu, aby mužstvo vstoupilo do extraligy dobře.

Klub ale v létě hodně poškrtal rozpočet, odešli klíčoví hráči jako Jelínek, Krenželok, Růžička… Bude takhle oslabená Slavia v lize konkurenceschopná?
Neškrtá jenom Slavia, škrtá spousta dalších mužstev a další ještě škrtat budou, akorát o Slavii se hodně mluví.  Samozřejmě to má vliv na složení kádru, ale já jsem přesvědčený o tom, že mužstvo tady bude na takové úrovni, aby bylo schopno hrát o play off a sehrát v něm důstojnou roli.

Jaký hokej bude Slavia hrát?
Chtěli bychom hrát takový hokej, který se bude líbit divákům. Samozřejmě ale musíme koukat i na výsledky. Budeme se snažit najít správnou cestu, abychom dělali body a aby se hokej lidem líbil. Aby měli proč na hokej chodit.

Řekněme si na rovinu, že minulá hra Slavie zrovna pohledná nebyla. Dávala málo branek, bránila. Co s tím uděláte?
To říkáte vy, že se nelíbila (směje se). Ale jo, chtěli bychom obraz hry přiblížit více lidem. Chtěli bychom víc útočit. Hrát útočný agresivní hokej, takový, co na začátku sezony říkají, že by chtěli, všichni trenéři v extralize. Mužstvo se ale hodnotí podle získaných bodů a to bude priorita. Budeme se snažit mít body a zároveň hrát pohledný hokej, aby se slávisté těšili na domácí zápasy.

Věřím, že Bednáře začne hokej ve Slavii zase bavit

Co je to ten útočný agresivní hokej, o kterém před sezonou mluví každý extraligový trenér?
Já jsem byl vždycky představitelem tvrdé hry. Úpravou pravidel v posledních letech se agresivita a tvrdost podle mě z hokeje vytrácí, ale my se budeme snažit v rámci pravidel do té hry agresivitu přinést. Agresivita, nasazení, bojovnost, to budeme chtít. A s tím snad přijdou i nějaké branky, protože střílení branek je prioritou. Pro to budeme dělat všechno.

Od nové sezony se v rámci změn pravidel IIHF posunou modré čáry a rozšíří se tak útočné třetiny podobně, jako v zámoří. Co na to říkáte?
Přinese to spoustu nových věcí. Přibude mnoho taktických variant a pro diváky asi i spoustu překvapivých situací. Bude to zvýhodňovat útočící tým v přesilovkách a tím přibudou komplikace pro ten bránící. Uvidíme, jestli to přinese ten správný efekt, kterým je podle mě větší počet vstřelených branek.

Ve střílení branek bude letos Slavia asi nejvíce spoléhat na dvojici Bednář-Vlasák, že?
Jsem rád, že se Bedýnku podařilo udržet. Já věřím, že ho po těch eskapádách, co se tady děly, po tom, jak se mluvilo o jeho odchodu, chytne správný vítr a že ho hokej ve Slavii zase začne bavit. Že bude přínosem pro mužstvo a že mu to mužstvo vrátí nějakým úspěchem.

Byl odchod Bednáře opravdu reálný?
Ano, bylo to na pořadu dne.

Co rozhodlo, že ve Slavii zůstal?
To není otázka pro mě, na to nejsem schopný odpovědět.

Přijde do Slavie ještě někdo?
Rád bych posílil ještě o jednoho kvalitního a zkušeného středního útočníka, jinak máme domluvených několik hráčů na zkoušku, až vyjedeme na led. Tlak o místo v kádru bude ve Slavii velký.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy