"Bezvýznamná veš, snad se nevrátí." Brankář navzdory tvrdé sankci odešel do Ruska

Sport Sport
11. 7. 2022 6:38
Brankář Janis Kalninš, který reprezentoval Lotyšsko na poslední olympiádě v Pekingu, je ve své zemi tvrdě kritizovaný za odchod do ruské KHL. Za národní mužstvo už si nejspíš nezachytá.
Janis Kalninš chytal za Lotyšsko na olympiádě v Pekingu 2022.
Janis Kalninš chytal za Lotyšsko na olympiádě v Pekingu 2022. | Foto: Reuters

Zatímco český hokejový svaz se k hráčům, kteří odešli do Kontinentální ligy, zatím nijak nestaví, ve Švédsku a Finsku s těmito hokejisty nepočítají v reprezentaci.

Lotyšsko zašlo ještě dál, neboť odchody profesionálních sportovců do Ruska neřeší tamní svazy, ale přímo zákon z dubna letošního roku. 

Konkrétně to znamená, že například hokejista, který se připojí ke klubu KHL, musí počítat s doživotním zákazem startu v reprezentaci. 

Třicetiletý Kalninš se přesto rozhodl podepsat smlouvu s Chabarovskem. V minulé sezoně přitom chytal za švédské Växjö a finskou Tapparu. Teď se vrací do KHL, kde dřív nastupoval za lotyšskou Rigu a finský Jokerit.

"Není to populární krok, ale rozhodl jsem se tak, protože moje kariéra už nebude trvat dlouho," vysvětloval Kalninš, jenž v minulosti reprezentoval Lotyšsko na olympiádě i mistrovství světa.

"Byla to nejlepší volba pro mou rodinu a celkově můj život po kariéře. Jsem dospělý a vím, jak můžou lidé a média reagovat. Žijeme ale vlastní životy a děláme rozhodnutí, která jsou pro nás a naše rodiny nejlepší," doplnil brankář, který se v Chabarovsku sejde třeba s českým bekem Michalem Jordánem.

Kalninšův krok se však obecně nesetkal s velkým pochopením. Někteří naopak sáhli po tvrdých slovech, například lotyšský novinář Aivis Kalninš, hráčův jmenovec.

"Co se týče Janise Kalninše, řeknu jen to, že je to bezvýznamná veš v kožichu," napsal na sociální síti. "Ví, že za národní tým už nikdy hrát nebude. Je připraven odejít a vydělat si nějaké krvavé peníze, podpořit ruskou propagandu. Nechte ho jít. Snad se do Lotyšska nikdy nevrátí, protože tady nepotřebujeme podporovatele okupantů."

Na konci června se objevila zpráva, že v KHL, konkrétně ve Spartaku Moskva, podepsal smlouvu také 31letý Miks Indrašis, pravidelný lotyšský reprezentant. Stálo to tak i v záznamech soutěže.

Lotyšské ministerstvo školství následně přispěchalo s prohlášením, že jestliže Indrašis nastoupí za Spartak byť jen k jedinému zápasu, dostane doživotní zákaz reprezentovat svou rodnou zemi.

Po tvrdé kritice útočník oznámil, že se Spartakem žádnou platnou smlouvu nemá. Moskevský klub nicméně trvá na tom, že ano, a hrozí pokutou za nedodržení závazku.

Už dlouho dopředu je jasné, že příští sezona KHL nezačne s lotyšskou Rigou, která coby tradiční účastník opustila soutěž v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy