27. 4. 2009 22:50
USA - Rakousko 6:1
Rakousko vzdorovalo Americe jen dvě třetiny
Rakousko vzdorovalo Americe jen dvě třetiny | Foto: Reuters

Bern - Hokejisté Spojených států vyhráli na mistrovství světa i druhý zápas, když v pondělním utkání skupiny C porazili Rakousko jasně 6:1 a mohou se radovat z postupu do osmifinálové skupiny.

Američané mohou být spokojeni, jelikož před posledními duely ve skupině zůstanou v jejím čele. Zámořskému výběru pomohlo zaváhání Švédska, které večer nestačilo na Lotyšsko.

Hráči USA skórovali celkem šestkrát, i když během prvních dvou třetin tak vysokému skóre nic nenasvědčovalo.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Rakušané slušně bránili a dokonce zásluhou Peintnera snížili na 1:2. Byla to teprve druhá branka hokejistů v červených dresech na šampionátu, ale přinesla jim naději.

Favorit ovšem obrat nedovolil, hned po pauze skóroval O´Sullivan a USA vedly 3:1. O další branky se postarali Blake, Stempniak a vše zakončil v 56. minutě Niskanen.

Hvězda rakouské reprezentace, Thomas Vanek z NHL, se proti "svým" neprosadil.

Švédsko se trápilo a přišlo o Enströma

Zato Švédové mají několik důvodů k obavám. Proti nevyzpytatelnému Lotyšsku se sice hráči "Tre Kronor" dostali do vedení, jenže pobaltský výběr otočil skóre a seveřané mohli být rádi, že získali alespoň bod. Prohráli 2:3 na samostatné nájezdy.

Svěřenci kouče Gustafssona začali dobře a vytvořili si několik šancí. Paradoxně ale vstřelili gól až v době, kdy byli aktivnější Lotyši. V šestnácté minutě se o to postaral Linus Omark, mladý zázrak, jenž měl na svém kontě zatím pět asistencí.

Ale soupeř v polovině zápasu zaslouženě srovnal zásluhou zkušeného Redlihse. A těsně před koncem druhé třetiny se dokonce po trefě Darzinše radoval z nečekaného vedení.

Nevydrželo dlouho, hned na začátku poslední třetiny korigoval Johansson. Švédové se však nedokázali proti gólmanovi Masalskisovi více prosadit, a tak se po bezbrankovém prodloužení muselo jít do nájezdů.

V závěrečném rozstřelu přitom vedli Švédové už 2:0 a vypadalo to, že výměna brankářů nebyla pro Lotyše dobrou volbou.

Jenže pak veterán Naumovs chytil tři nájezdy, naproti tomu jeho protějšek Liv si už v souboji s Karsumsem, Vasilijevsem a Niživijsem ani neškrtl.

Černou kaňkou na utkání byla pro Švédy kromě porážky i ztráta obránce Enströma, jenž byl krátce před koncem základní hrací doby sražen na mantinel a krvácel. Led opustil po několika minutách za pomoci lékařů, potlesk diváků jej vyprovázel do šatny.

Skupina C:
USA - Rakousko 6:1 (1:0, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 16. Brown (O´Sullivan, Niskanen), 32. Stafford (Foligno), 41. O´Sullivan (Brown, Blake), 48. Blake (Brown, Liles), 53. Stempniak (Hainsey, C. Wilson), 56. Niskanen (Ballard) - 35. Peintner. Rozhodčí: Šindler (ČR), Zalaski - Bouguin, de Haan (všichni Kan.). Vyloučení: 4:9. Využití: 3:0. Diváci: 3779.
USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian, Harrold - O´Sullivan, Brown, Blake - Okposo, Backes, Oshie - Foligno, Stafford, Shannon - Stempniak, C. Wilson, Stuart. Trenér: Ron Wilson.
Rakousko: Penker - Unterluggauer, Werenka, Rebek, Oraze, P. Lakos, A. Lakos - Koch, Trattnig, Vanek - Schuller, Harand, Setzinger - Kaspitz, Raffl, Peintner - Schellander, Kristler, Baumgartner. Trenér: Lars Bergström.

Lotyšsko - Švédsko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
31. K. Redlihs (Ankipans, Karsums), 40. Darinš (M. Redlihs, Lavinš), rozhodující sam. nájezd Niživijs - 16. Omark (Harju, Thörnberg), 41. Magnus Johansson (Eriksson). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 6000.
Lotyšsko: Masalskis (na nájezdy Naumovs) - Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš, Sotnieks, Galvinš, Pujacs, Jerofejevs, Sorokins - Sprukts, Karsums, Ankipans - Darzinš, M. Redlihs, Berzinš - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Džerinš, Jekimovs, Cipruss. Trenér: Olegs Znaroks.
Švédsko: Liv - Grossman, Tärnström, Magnus Johansson, Enström, Akerman, K. Jönsson - Berglund, Wallin, Huselius - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Thörnberg, Omark, Harju - Andersson, Persson, Nilson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.