Litvínov a Sparta zdolaly Seveřany, Liberec nestačil na Davos

Bojující Sparta připravila Finům první porážku v Lize mistrů
... a připravili úřadujícímu finskému mistrovi první porážku v soutěži.
Úvod utkání zcela ovládl severský tým. I díky Kumstátově vyloučení již po 48 sekundách hry byl v permanenci brankář Pöpperle.
Do vedení se hosté dostali v sedmé minutě, kdy si obránce Nutivaara najel za obranu Sparty a protlačil puk mezi betony Pöpperleho. Svoji střelu ale ještě musel za brankovou čáru posunout.
Pražané se poprvé v útočném pásmu předvedli po deseti minutách, s pokusy Klimka si však gólman Aittokallio bez větších problémů poradil.
Aktualizováno 3. 11. 2015 21:28
Litvínovští hokejisté si doma poradili s Frölundou, aktuálně prvním týmem švédské nejvyšší hokejové soutěže a v osmifinále Ligy mistrů zvítězili na svém ledě 2:1. Obdobně se vedlo pražské Spartě, která připravila první porážku v soutěži finskému Oulu. Naopak Liberec na ligovou formu nenavázal a doma padl s Davosem.

Lítvínov, Liberec, Praha - Hokejisté Litvínova porazili v úvodním duelu osmifinále play off Ligy mistrů Frölundu 2:1. Dlouho bezbrankový zápas načal gólově po jeho polovině obránce Karel Kubát, na začátku třetí třetiny vyrovnal v přesilovce Andreas Johnson. O výhře nad suverénem švédské nejvyšší soutěže rozhodl ve 46. minutě rovněž v početní výhodě útočník Robin Hanzl.

Domácí nastoupili v netradiční sestavě. Do duelu nenastoupil útočník Jánský, na levém křídle třetí a čtvrté formace naopak figurovali obránci Pavelka s Baránkem. "Máme tam nějaké zraněné hráče, tak jsme museli zaskočit. Tím, že to nemám v krvi, musel jsem více bruslit, takže to bylo náročnější než vzadu. Naposledy jsem hrál v útoku loni v Mostě, také když se zranili útočníci," smál se po utkání Tomáš Pavelka.

A kouč Radim Rulík si toto rozhodnutí mohl pochvalovat. "Oba obránci mě velmi mile překvapili; vůbec jsem nečekal, že si povedou takto dobře. Ale bylo to opravdu jen kvůli marodce, která nás postihla," ocenil výkon obou hráčů Rulík.

Úvod utkání patřil hostům, ale vážnější šanci si nevypracovali. Naopak na hostujícího brankáře se po individuální akci řítil Hanzl, bekhendem však na Johanssona nevyzrál. Petráska v brankovišti Severočechů prověřil od modré čáry jedovatou střelou bek Tömmernes, ale ten našel puk mezi betony. A když se neprosadil ani z ostrého úhlu v závěru první třetiny Trávníček, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

"Byl to pro mě životní zápas, zatím jsem chytal pouze první ligu a dnes jsem si mohl zachytat proti lídrovi švédské soutěže," řekl spokojeně třiadvacetiletý gólman Michael Petrásek, který zatím marně čeká na první extraligový start, ale dnes dostal od trenérů důvěru.

Rulík: Takhle jsme hráli loni

Druhá část nabídla pouze jeden zajímavý moment, ale za to hned brankový. Jurčík nahodil puk z brankové čáry na Johanssona, puk se po několika záhadných odrazech dostal až k volnému Kubátovi, který s přehledem poslal puk do branky - 1:0 pro Severočechy.

V úvodu závěrečného dějství pálil od modré čáry opět aktivní Tömmernes, ale Petrásek výtečně zakročil. V 42. minutě se už ale hostující Indians dočkali vyrovnání a postaral se o to po výtečné Laschově přihrávce Johnson. S odpovědí však Litvínov příliš dlouho neotálel. V 46. minutě se krásně do horního růžku trefil Hanzl.

A když ze závěrečného tlaku trefil Figren pouze brankovou konstrukci, připsali si domácí těsné vítězství 2:1 a tím i postupovou naději do odvety, která se odehraje na severu Evropy za týden.

"Jsme rádi za vítězství, protože soupeř má výborné mužstvo a hrají skvěle. Ale odveta bude úplně jiná, Frölunda bude hrát doma zcela jinak, bude to za týden otevřené. Chtěl bych však klukům poděkovat za předvedený výkon, takový hokej jsme předváděli v minulé sezoně. Snad se od toho odpíchneme a budeme takto hrát i nadále. Určitě budeme mít o pauze více chuti do tréninků," prohlásil trenér Rulík.

Liberec na ligovou formu nenavázal

Hokejisté Liberce prohráli v úvodním osmifinálovém souboji play off Ligy mistrů se švýcarským Davosem 3:5. Lídr extraligy přišel o lepší výsledek v první třetině, kterou prohrál 1:3. Dvakrát se mezi střelce zapsali domácí útočník Branko Radivojevič a v dresu vítězů Andres Ambühl.

Domácí Liberec nastoupil do utkání před více než sedmi tisíci diváků aktivně a hned po dvou minutách hry měl velkou šanci Valský, Genoni v brance Davosu ale výborně zasáhl. Poradil si rovněž se střelami Řepíka a Krenželoka. Do vedení tak šli v sedmé minutě hosté, když se z nenápadné akce prosadil reprezentační útočník Ambühl. O další tři minuty později liberecká obrana propadla a z přečíslení zvýšil Simion. Bílí Tygři zabrali a podařilo se jim snížit zásluhou Radivojeviče, ale v závěru třetiny vrátil úřadujícímu švýcarskému mistrovi dvougólový náskok Dino Wieser.

Do druhé třetiny vstupovali Severočeši oslabeni o jednoho muže, i přesto se do velké šance prodral Stránský a Genoni měl s jeho ránou značné problémy. Liberečtí se i nadále tlačili dopředu, jejich nápor ale zbrzdilo vyloučení Řepíka. A hosté nabídnutou šanci využili, když se přesně trefil Paulsson. Liberec však našel odpověď, když Radivojevičovo nahození skončilo až za překvapeným Genonim.

Také třetí dějství zahájil Liberec útočně a v obrovské šanci byl Valský, jenže Genoni vytáhl parádní zákrok. Na druhé straně musel být Schwarz ve střehu proti Ambühlovi. Byli to však Bílí Tygři, kteří měli i nadále více ze hry, všechny jejich pokusy však končily na hostujícím brankáři. A ke skórování jim nepomohla ani přesilová hra.

Udeřilo tak na druhé straně, když pátou branku hostí přidal nejlepší hráč zápasu Ambühl. Konečnou podobu výsledku dala branka Řepíka 40 vteřin před koncem. Davos si i tak z Liberce odváží velmi nadějný výsledek do odvety, která se ve Švýcarsku uskuteční přesně za týden 10. listopadu.

Sparta uštědřila Kärpätu první porážku v soutěži

Hokejisté pražské Sparty porazili v úvodním zápase osmifinále play off Ligy mistrů Kärpät Oulu 4:2 a připravili tak úřadujícímu finskému mistrovi první porážku v soutěži. Góly se o to zasloužili Daniel Přibyl, Michal Čajkovský, Lukáš Cingel a Jaroslav Hlinka. Odveta se hraje za týden ve Finsku.

Úvod utkání zcela ovládl severský tým. I díky Kumstátově vyloučení již po 48 sekundách hry byl v permanenci brankář Pöpperle. Do vedení se hosté dostali v sedmé minutě, kdy si obránce Nutivaara najel za obranu Sparty a protlačil puk mezi betony Pöpperleho. Svoji střelu ale ještě musel za brankovou čáru posunout.

Pražané se poprvé v útočném pásmu předvedli po deseti minutách, s pokusy Klimka si však gólman Aittokallio bez větších problémů poradil. Více ze hry měl Kärpät, který potvrzoval, že patří mezi nejlepší kluby Evropy a není náhoda, že všech dosavadních šest zápasů Ligy mistrů vyhrál. Aittokallio navíc v soutěži zatím inkasoval jen jednu branku.

Finové však postupně nevyužili čtyři přesilové hry a Sparta je za to potrestala. Ve 33. minutě šťastně vyrovnal Přibyl, když jeho přihrávka před branku se odrazila od bruslí jednoho z hostujících beků a Aittokallio byl bez šance zasáhnout. O tři minuty později se navíc Čajkovský od modré čáry trefil přesně do pravého horního rohu branky a Pražané vedli.

Sparta následně přežila další oslabení a když v 51. minutě připojil Cingel po Saboličově přihrávce zpoza branky třetí gól, zdálo se, že domácí duel dovedou v klidu do vítězného konce. Obránce Hakanpää však rychle snížil na 2:3. Poslední slovo ale měl Hlinka, který přidal po rychlém protiútoku čtvrtou branku domácích.

Hokejová Ligy mistrů - první zápas osmifinále play off:

HC Verva Litvínov - Frölunda Indians 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. Kubát (Jurčík), 46. R. Hanzl (Trávníček) - 42. Johnson (Lasch). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Smetana (Rak.) - Frodl, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 3:1. Využití: 1:1. Diváci: 1125.

Sestavy:

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, Z. Sklenička, Frolo, Gula, K. Černý - Smolka, Hübl, Lukeš - Válek, R. Hanzl, Trávníček - Martynek, Piroš, T. Pavelka - Jurčík, Gerhát, Baránek. Trenéři: Rulík, Weissmann a Šlégr.

Frölunda: Johansson - Bengtsson, Tömmernes, Larson, Bohm, Gunnarsson, Persson - Lundqvist, Carlsson, Lasch - Sundström, Karlsson, Johnson - Stalberg, Lasu, Rosseli Olsen - Ehn, Figren, Widerström - Lehkonen. Trenér: Rönnberg.

Bílí Tygři Liberec - HC Davos 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Radivojevič (Bakoš), 36. Radivojevič, 60. Řepík (Vitásek, Derner) - 7. Ambühl (D. Wieser), 10. Simion (Brejčák), 19. D. Wieser (Ambühl), 29. Paulsson (Lindgren), 58. Ambühl (Axelsson). Rozhodčí: Kaukokari, Leppänen (oba Fin.) - Lhotský, Zavřel (oba ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 7148.

Sestavy:

Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Výtisk, Ulrych, Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Davos: Genoni - Brejčák, Jung, Forster, Heldner, Schneeberger, Paschoud - Ambühl, Walser, Axelsson - Lindgren, Paulsson, M. Wieser - Sciaroni, D. Wieser, Egli - Simion, Jörg, Aeschlimann. Trenér: Del Curto.

Sparta Praha - Kärpät Oulu 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 33. Přibyl (Hrbas), 36. Čajkovský (Barinka, Černoch), 51. Cingel (Sabolič, A. Kudrna), 57. J. Hlinka (Přibyl, Buchtele) - 7. Nutivaara (Mäenalanen, Hakanpää), 52. Hakanpää (Pyörälä, Aaltonen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Piechaczek (Něm.) - Brejcha, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 9:4, navíc Čajkovský (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 4593.

Sestavy:

Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Barinka, Polášek, Eminger, Hrbas, J. Mikuš, Švrček - Netík, Pech, Kumstát - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, A. Kudrna - Martin Procházka, Černoch, Klimek. Trenéři: Jandač a Moták.

Oulu: Aittokallio - Masuhr, Kukkonen, Nutivaara, Hakanpää, Niemelä, Laatikainen, Pentikäinen, Ronkainen - Puljujärvi, Niemi, Aho - Ikonen, Aaltonen, Pyörälä - Huml, Keränen, Mäenalanen - Suoranta, Pirnes, Kalapudas. Trenér: Lauri Marjamäki.

TPS Turku - Storhamar Hamar 4:3, Blues Espoo - HV 71 Jönköping 3:1, Tappara Tampere - Lulea Hockey 2:1, Eisbären Berlín - Skelleftea 2:5, Djurgaarden - Lukko Rauma 1:2.