25. 2. 2015 20:28
Pavel Francouz zářil v liberecké aréně, brankář Litvínova vychytal čisté konto.
Pavel Francouz, brankář Litvínova.
Pavel Francouz, brankář Litvínova. | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Hokejisté Litvínova v dohrávce 50. kola extraligy vyhráli na ledě Liberce 2:0. Severočeské derby rozhodla branka Petera Jánského ze druhé třetiny. Výsledek pečetil v úplném závěru gólem do prázdné branky Viktor Hübl. Hrdinou hostů byl brankář Pavel Francouz, který se blýskl vychytaným čistým kontem.

Bílí Tygři přišli o šňůru pěti vítězství a promarnili možnost přiblížit se pozicím, které zaručují účast v předkole play off. Litvínov počtvrté v řadě naplno bodoval a potvrdil tak druhé místo v tabulce.

Liberečtí vstoupili do zápasu aktivně. Na zteč je hnala velká touha po plném bodovém zisku, jímž by se po úterních výsledcích dotáhli k desáté příčce, kterou nyní drží Vítkovice, na jediný bod. Brzkou přesilovku při Trávníčkově vyloučení ovšem přes šance Bakoše a Výtiska nezužitkovali a poté začali vystrkovat růžky i hosté. Druhý tým tabulky byl při svých šancích nebezpečnější, na brankáře Lašáka ale hosté recept nenašli.

Povedlo se jim to až v 26. minutě, kdy seděl na trestné lavici Gřegořek. Bek Pavlík si vyměnil puk s Ručinským, poté ho bez přípravy napálil od modré čáry směrem na Lašáka, před nímž úspěšně tečoval Jánský. Sudí si ještě u videorozhodčího překontrolovali, zda se tak stalo v souladu s pravidly, a poté mohli potvrdit vedení Vervy. Lukeš navíc ve velké šanci minul branku.

Ve 34. minutě zkusil štěstí ihned po buly Bakoš, brankář Francouz byl však se svou lapačkou dostatečně rychlý. Ještě před druhou přestávkou připravil Pavelka parádní přihrávkou od modré čáry obrovskou šanci Ručinskému, ten ale selhal a zakončil jen do boční sítě.

V úvodu třetího dějství zahrozil Bakoš, jenže Francouz byl nadále velmi pozorný. Na druhé straně vzal na sebe koncovku přečíslení dvou na jednoho Petružálek, ani Lašák se však nechtěl nechat zahanbit a držel naděje svého týmu nad vodou. Chvilku poté si poradil i se samostatným únikem Hübla.

Poté začal sílit tlak domácích. Vampola pálil z dobré pozice, dostal se i k odraženému puku, jenže ve velké šanci zakončil mimo. Následovala početní výhoda Bílých Tygrů, ani ta kýžené vyrovnání nepřinesla. I ve zbytku hrací doby se hrálo před Francouzem, 56 vteřin před koncem to Liberec zkusil v power play, jenže Hübl s Jánským si precizně pohráli s jediným bránícím hráčem domácích a definitivně rozhodli.

Dohrávka 50. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Jánský (Pavlík, Ručinský), 60. Hübl (Jánský). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5409.

Liberec: Lašák - Šimek, Gřegořek, Výtisk, Derner, Vitásek, Ulrych, Plutnar - Bulíř, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, T. Urban - Balaštík, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Litvínov: Francouz - Gula, T. Pavelka, Pavlík, Baránek, Štindl, Chaloupka, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Šrámek, Petružálek, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

1. Třinec 50 32 4 3 11 177:107 107
2. Litvínov 50 28 6 3 13 160:117 99
3. Brno 50 27 3 5 15 149:129 92
4. Sparta Praha 50 26 6 1 17 185:130 91
5. Hradec Králové 50 25 3 1 21 129:125 82
6. Zlín 50 20 5 5 20 138:150 75