Švédská Frölunda kraluje evropskému hokeji. Ligu mistrů vyhrála už potřetí

5. 2. 2019 21:41
Hokejisté Frölundy porazili ve finále Ligy mistrů na domácím ledě v Göteborgu Mnichov 3:1. Všechny branky padly v přesilových hrách. Švédský celek tak soutěž vyhrál potřetí z pěti odehraných ročníků. Před čtyřmi lety podlehli Indians v závěrečném souboji Lulee, ale pak dvakrát slavili v letech 2016 a 2017 poté, co zdolali Kärpät Oulu a pražskou Spartu.
Hokejová Liga mistrů 2018/19: kapitán Joel Lundqvist slaví s Frölundou titul.
Hokejová Liga mistrů 2018/19: kapitán Joel Lundqvist slaví s Frölundou titul. | Foto: ČTK

Už ve třetí minutě měl německý celek možnost hrát první přesilovku, ale příliš se mu nepovedla. Domácí si vedli ve své úvodní početní výhodě mnohem lépe - v polovině 11. minuty otevřel skóre teprve osmnáctiletý Fagemo a hříšníka Voakese poslal zpět do hry krátce po polovině trestu.

V 16. minutě mohl zvýšit Rosseli Olsen, jenže zakončil nad horní tyčku. Poté musel být ošetřen jeden z čárových sudích po zásahu kotoučem. Zanedlouho mohl přidat druhou trefu agilní Fagemo, strážce hostující branky Aus den Birken byl však proti. Do přestávky mohl snížit Daubner, ani domácí gólman Gustafsson se ale nenechal zahanbit.

Pevnou půdu pod nohama získali domácí před více než 12 tisíci diváky v průběhu druhého dějství. Nejprve zvýšil ve 25. minutě Lasch, když měl v přesilovce hodně času na rozmyšlenou, kam zblízka zakončí. Ve 35. minutě pak přišla další povedená souhra v podání Frölundy, na jejímž konci byl Ponthus Westerholm a bylo to 3:0.

Ani za beznadějně vyhlížejícího stavu se hosté nevzdali. Joslin je mohl v nástupu do třetí dvacetiminutovky oživit prvním gólem, jenže napálil jen horní tyčku. V 52. minutě německý celek zariskoval s hrou bez gólmana, aby tak umocnil svou přesilovku, a velmi brzy slavil snížení, když se mezi střelce zapsal Ehliz. Přes další šance na obou stranách už se ale skóre neměnilo.

Frölunda, která přešla ve čtvrtfinále suverénně přes úřadujícího českého mistra Brno a v boji o finále předčila v obou utkáních i Plzeň, vystřídala na trůnu finský tým JYP Jyväskylä.

Finále hokejové Ligy mistrů v Göteborgu (Švédsko):

Frölunda Indians - Red Bull Mnichov 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Fagemo (Genoway, Friberg), 25. Lasch (J. Lundqvist, S. Hjalmarsson), 35. Ponthus Westerholm (S. Hjalmarsson, J. Lundqvist) - 52. Y. Ehliz (Y. Seidenberg, Voakes). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Kaukokari - Sormunen (oba Fin.), Kovacs (Švýc.). Vyloučení: 7:7, navíc Hager (Mnichov) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 12.044.

Frölunda: J. Gustafsson - Genoway, Sigalet, Moverare, Ekbom, Grönlund, Gormley, Printz - Rakhshani, J. Lundqvist, Friberg - Fagemo, P. Carlsson, Lasch - Mustonen, Pathrik Westerholm, Ponthus Westerholm - Rosseli Olsen, S. Hjalmarsson, Stalberg - Fjällström. Trenéři: R. Rönnberg, Lundskog a K. Näslund.

Mnichov: Aus den Birken - Button, Aulie, Abeltshauser, Y. Seidenberg, Bodnarchuk, Joslin, Quaas, Boyle - Y. Ehliz, Hager, Wolf - Daubner, Voakes, Mauer - Shugg, Stajan, Parkes - Mayenschein, Eder, M. Christensen. Trenéři: Don Jackson, Matt McIlvane a Jodoin.