Vylepšená Liga mistrů chce být nejlepší v Evropě. Už v ní není málo peněz, říká Ševc

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 8. 2017 16:56
Kvalifikace pouze sportovní cestou, nižší počet účastníků a rostoucí prize money. Hlavně těmito kroky chce hokejová Liga mistrů zvýšit svou atraktivitu pro fanoušky a kluby. Nadcházející ročník mezinárodní soutěže odstartuje se čtyřmi českými týmy.
LM: Sparta Praha - SC Bern
LM: Sparta Praha - SC Bern | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hokejová Liga mistrů, která příští týden vstoupí do svého čtvrtého ročníku, chce nadále budovat svou značku a prestiž. V novém formátu po redukci na 32 účastníků se v soutěži představí jen čtyři české kluby - mistrovská Kometa Brno, Bílí Tygři Liberec, Mountfield Hradec Králové a Oceláři Třinec. Ty by rády navázaly na představení pražské Sparty, která v minulém ročníku jako první český zástupce dokráčela až do finále.

"Chceme být nejlepší evropskou hokejovou soutěží," nastínil cíle výkonný ředitel Ligy mistrů Martin Baumann.

K prestiži mají napomoci také zvyšující se prize money. V nadcházejícím ročníku se mezi účastníky rozdělí celkem 1,54 milionu eur a nový šampion dosáhne na 300 tisíc eur.

Postupně budou odměny vzrůstat, až se na konci současného kontraktu v sezoně 2022/23 vyšplhají na 3,46 milionu eur celkově a na 720 tisíc eur pro vítěze.

Cílem Ligy mistrů je také zvýšit zájem fanoušků o soutěž a organizátory trápí je především klesající křivka ve Švédsku. Naopak loňské tažení Sparty a plnící se O2 arena je nadchla. "Viděli jsme plné stationy a skvělou atmosféru. Věříme, že to bude podobné s týmy, které budou hrát v příští sezoně," přeje s Baumann.

Ševc: Fotbalu se nemůžeme přibližovat

"Myslím, že prestiž Ligy mistrů roste. Je to i novým formátem, nikdo nemá místo zaručené. Samozřejmě jde i o prize money. Už to není málo peněz," prohlásil zkušený liberecký obránce Martin Ševc.

Zároveň však přiznal, že fotbalovou Ligu mistrů nepůjde dohnat: "Fotbalu se nemůžeme přibližovat. Vezměte si, jaké peníze se pohybují ve fotbalových přestupech. V hokeji se hráči de facto nekupují, přestupují po konci smlouvy nebo v rámci výměn."

Oproti minulému ročníku, kdy hrálo soutěž 48 klubů a z nich mělo 26 automaticky zajištěnou na základě spolumajitelského podílu, se nově kvalifikovaly celky pouze sportovní cestou.

"Máme obhájce vítězství, vítěze Kontinentálního poháru, třináct mistrů jednotlivých zemí, dva vítěze základní části, pět týmu ze druhých míst, pět finalistů a pět semifinalistů," poukázal Baumann na zvýšení kvality ryze podle výsledků.

I v novém ročníku se bude bojovat o každý bod kvůli žebříčku, podle kterého se bude přidělovat počet účastníků soutěže. Maximální počet pěti mají díky dosavadním třem ročníkům jen Švédsko a Finsko, následuje se čtyřmi Švýcarsko a Česko. Po třech mají Německo a rakouská EBEL.

Dále mají po jednom vedle vítěze Kontinentálního poháru Slovensko, Norsko, Bělorusko, Dánsko, Velká Británie, Francie a Polsko. "Každý získaný bod je pro žebříček důležitý," zdůraznil Baumann.

Kluby v Česku začínají Ligu mistrů, která startuje v období přípravných zápasů, brát čím dále prestižněji. "Minulý ročník byl výjimečný zejména výkony Sparty. Udělalo to soutěži u nás obrovskou reklamu. Ukázalo, že máme týmy, které jsou schopné v Lize mistrů konkurovat a třeba ji i jednou vyhrát. Věřím, že mužstva, která budou startovat nyní, na to mohou navázat a mají dostatečně široké kádry na to, aby se dokázala v soutěži prosadit," dodal ředitel domácí extraligy Josef Řezníček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy