Liberec porazil Vítkovice fotbalově jediným gólem. Sparta doma nestačila na švédské HV 71

Aktualizováno 1. 11. 2016 22:14
Jeden gól stačil k vítězství hokejistům Liberce v úvodním střetnutí dvou českých týmů v osmifinále Ligy mistrů. V 57. minutě rozhodl zápas s Vítkovice forvard Milan Bartovič. Sparta nestačila na švédské HV 71, prohrála 2:4.
Milan Bartovič
Milan Bartovič | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Hokejisté Liberce porazili v úvodním osmifinálovém zápase play off Ligy mistrů Vítkovice 1:0. Souboj extraligových týmů, který nebyl příliš bohatý na šance, rozhodl v 57. minutě gólem v oslabení slovenský útočník Milan Bartovič. Čisté konto udržel Roman Will. Odveta se hraje za týden 8. listopadu v Ostravě. Sparta Praha doma nestačila na švédské HV 71 a prohrála 2:4.

Lepší vstup do utkání měli domácí, když hned v první minutě dvakrát nebezpečně střílel Lakatoš, Dolejš v brance Vítkovic byl ale pozorný. Hosté zahrozili z protiútoku zásluhou Koloucha, také Will byl připraven.

Poté se až za obranu Vítkovic dostal rychlík Bartovič, se svým blafákem ale na Dolejše nevyzrál. V závěru první třetiny hráli Severočeši přesilovou hru. Největší šanci však měli v oslabení Slezané. Brankář Will špatně rozehrál a na Szturce zívala prázdná branka, hostující útočník však trestuhodně minul.

"Byla to moje velká chyba a hodně mi zatrnulo. Chtěl jsem puk rozehrát, aby nebylo vhazování v našem pásmu, ale moc jsem vymýšlel. Dostat branku do šatny by bylo nepříjemné, naštěstí hostující hráč branku minul," řekl Will.

Druhou třetinu zahajovali Tygři v početní výhodě, Dolejše ale prakticky neohrozili. Poté se hrálo převážně ve středním pásmu a nepřesností přibývalo na obou stranách. Světlou výjimkou byl průnik Bulíře, jeho zakončení však chyběla větší razance. V závěru druhé dvacetiminutovky byl v gólové pozici liberecký Stránský, Dolejš ale zůstal nepřekonán.

Hokejovou nudu rozehnal až gól ve vlastním oslabení

Nepříliš atraktivní podívaná pokračovala i v úvodu třetího dějství. Trochu vzrušení přineslo až drzé sólo domácího Ordoše, ani mladý útočník však se svým zakončením neuspěl. Liberec pak přeci jenom přidal na obrátkách a zatlačil Vítkovice v jejich pásmu. Se střelami Lakatoše a Jelínka ale Dolejš neměl větší problém. V ideální pozici byl i Krenželok, branku ale přestřelil.

Čtyři minuty před koncem hrály Vítkovice početní výhodu, do přečíslení se však dostala liberecká dvojice Šimek - Bartovič a slovenský útočník střelou k tyči rozhodl. Vítkovice již na jeho gól nedokázaly odpovědět. "Je to velká škoda a hodně mě to štve. Přijít o remízu a já o nulu čtyři minuty před koncem a ještě navíc ve vlastní přesilovce, to vždy zamrzí. Do odvety je to však stále otevřené," uvedl vítkovický gólman Daniel Dolejš.

Oba trenéři byli po zápase nespokojeni s produktivitou svých svěřenců. "Dali jsme branku v oslabení, což je vždy pozitivní, ale dát doma jen jeden gól je velmi málo. I když jsme měli celý zápas střeleckou převahu," řekl kouč Tygrů Filip Pešán.

Jeho protějšek Jakub Petr si pochvaloval dobře organizovanou hru, uvedl však, že koncovka je největším problémem jeho týmu. "V poslední době hrajeme zápasy, které končí fotbalovým výsledkem. Trápíme se v koncovce, nedáváme góly. Šance máme, ale nejsme schopni trefit ani prázdnou branku. Výsledek 1:0 je však do odvety hratelný a jsem rád i za diváky, že se bude rozhodovat u nás ve Vítkovicích," uvedl Petr.

Sparta na Švédy nestačila

Hokejisté pražské Sparty podlehli v úvodním utkání osmifinále Ligy mistrů HV 71 2:4 a budou tak mít za týden ve Švédsku v boji o postup mezi nejlepších osmičku těžkou pozici. Dvěma góly se na výhře klubu z Jönköpingu podílel útočník Martin Thörnberg. O branky Sparty se postarali Miroslav Forman a Lukáš Pech.

Sparta mohla jít v prvním dějství do vedení, ale gólmana Petterssona Wentzela nepřekonal ve třetí minutě obránce Barinka a v polovině třetiny neuspěl v úniku Vrána. Ve 12. minutě se dočkali hosté, když střelu Reeseho vyrazil gólman Novotný nešťastné do Kumstáta, od kterého se puk odrazil do sparťanské branky.

Odpovědět se snažil Forman, další možnosti hostů zase měli Laine a Christensen. Gólmana HV 71 ještě v prvním dějství otestovali Kalina a Cingel.

Hned po 29 vteřinách druhého dějství hosté zvýšili, když se dostal za obranu Thörnberg a blafákem do bekhendu překonal Novotného. Ve 24. minutě trefil Mikuš od modré čáry horní tyč a za dvě minuty už se Pražané dočkali. Při Perssonově vyloučení se dostal k puku před brankou Forman a nadvakrát jej dorazil za záda Petterssona Wentzela.

V polovině utkání ale přesnou ránou z pravého kruhu vrátil HV 71 dvoubrankový náskok opět Thörnberg, který v sezoně 2013/14 hrál v Praze KHL za Lva a v O2 areně prožil i boj ve finále Gagarinova poháru. Ve 34. minutě z levého kruhu upravil už na 4:1 Stenlund.

Sparťané bojovali, aby získali do odvety co nejreálnější naději na postup a dočkali se ve 49. minutě své druhé branky v utkání. Pech po úniku překonal Petterssona Wentzela po kličce do forhendu. Na rozdíl jediného gólu se mohla Sparta přiblížit při Berglundově vyloučení, ale hosté odolali. Největší šanci měl Kumstát, v oslabení ale také mohl udeřit Borgman.

Při dlouhé power play Sparty netrefili hosté dvakrát prázdnou branku. když neměli přesnou mušku Tedenby a už při přesilovce Sparty Erik Andersson. Gól domácí nedali ani v 11 sekund trvající hře šesti proti třem.

Osmifinále play off hokejové Ligy mistrů - 1. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Ridera 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 57. Bartovič (Šimek, J. Vlach). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Vinnerborg (Švéd.) - Lhotský, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4527.

Sestavy:

Liberec: Will - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Jánošík, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bulíř, Radivojevič - Svačina, Mikyska, Bartovič - J. Stránský, Špaček, J. Vlach - Hrníčko. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Vítkovice: Dolejš - D. Krenželok, L. Kovář, Puzič, Sedlák, Bail, Rudl, Adamík - Vandas, Stastny, Szturc - D. Květoň, O. Roman, P. Zdráhal - E. Němec, Balán, Kolouch - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

Sparta Praha - HV 71 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Forman (Čajkovský), 49. Pech - 12. Reese, 21. Thörnberg (Arlbrandt, Almquist), 30. Thörnberg (Stenlund), 34. Stenlund (E. Andersson). Rozhodčí: Brannare (Fin.), Di Pietro (Švýc.) - Ondráček, Špůr (oba ČR). Vyloučení: 3:6, navíc Reese (HV 71) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3618.

Sestavy:

Sparta: F. Novotný - Čajkovský, J. Mikuš, Kalina, Gernát, Nedomlel, Piskáček, Barinka, Švrček - Uher, P. Vrána, Forman - Ihnacak, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Kumstát - Černoch, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

HV 71: Pettersson Wentzel - Almquist, Reese, Pilut, Borgman, Berglund, Persson, Hansson - Thörnberg, Brithen, Arlbrandt - Tedenby, T. Laine, L. Andersson - Sandberg, Törngren, Christensen - E. Andersson, Sundh, Stenlund. Trenéři: Lindbom, Lundh a Rahm.

KalPa Kuopio - Fribourg-Gottéron 1:1, SaiPa Lappeenranta - Växjö 3:2, Eisbären Berlín - Frölunda 1:6, Lugano - Curych 3:2, Bern - JYP Jyväskylä 3:2, Linköping - IFK Helsinky 1:1.

Odvety jsou na programu 8. a 9. listopadu.