Lev v prvním "federálním" derby padl, na Slovanu prohrál 2:5

15. 10. 2013 21:22
Fanoušci Slovanu si užívali triumfu svého klubu nad Lvem Praha.
Fanoušci Slovanu si užívali triumfu svého klubu nad Lvem Praha. | Foto: Marek Vojtěch

Bratislava - Hokejisté Lva Praha v úvodním z dvojice česko-slovenských derby tohoto ročníku KHL na ledě Slovanu Bratislava na svého soupeře nestačili a prohráli 2:5.

O vítězství Slovanu rozhodli hlavně čeští krajánci. Tomáš Netík zaznamenal dvě trefy a Michal Vondrka gól a asistenci. Další zápas čeká Lva v sobotu v pražské O2 areně proti CSKA Moskva.

Slovan v celkově pátém "federálním" derby v KHL uspěl už počtvrté, Lev vyhrál jen v únoru v Bratislavě. Z vítězství domácích se radovalo hned sedm Čechů - vedle Vondrky a Netíka také beci Škoula, Kutlák, Mojžíš, na lavičce brankář Kopřiva a trenér Rostislav Čada.

Slovan udeřil hned v úvodu

V úvodu byl sice nebezpečnější Lev, ale v páté minutě se ujal vedení Slovan. Přečíslení dvou na jednoho zakončil po přihrávce Ölveckého blafákem do bekhendu Vondrka. Vzápětí ještě pálil Škoula. Na druhé straně byl blízko vyrovnání Birner, ale Januse nepřekonal. Za Slovan zase zahrozil Mráz.

Pražané pak odolali při Jaakolově vyloučení, ale během pobytu kapitána Novotného na trestné lavici už inkasovali. Mikúš uvolnil Netíka, který se zblízka trefil pod horní tyč odkryté branky. V dalším přečíslení domácích kryl Vehanen Miklíkův pokus.

"Lev nehrál špatně, ale my jsme byli důraznější, rychlejší, nedali jsme jim tolik prostoru. Možná jsme si to v průběhu zápasu zkomplikovali, vítězství jsme si však zasloužili," řekl Netík novinářům.

Český útočník zažil derby se Lvem v dresu Slovanu poprvé. "Vyhráli jsme derby, co víc si přát," netajil radost.

V druhém dějství zastavil Netíkův únik Jaakola, Lev se pak neprosadil při Bližňákově trestu a dokonce v oslabení zahrozili Ölvecký s Netíkem. Hosté nadále marně dobývali obranný val Slovanu a čelili brejkům. V 31. minutě mohl po Vránově přihrávce snížit Řepík, ale Janus zasáhl. Náskok slovenského týmu pak zvýšil po Vondrkově akci Ölvecký.

Lev se trefil až v poslední třetině

Lev se dlouho marně snažil zkorigovat výsledek i ve třetí třetině. Šanci nevyužil Novotný, pak Lev promarnil přesilovku, ale dočkal se ve 47. minutě. Po Sekáčově asistenci se trefil k levé tyči Ridderwall. Domácí měli velkou šanci po Miklíkově ráně.

Pražané se snažili vykřesat naději, ale další možnosti neproměnili Novotný ani Thörnberg. V 59. minutě ujel Netík a bylo rozhodnuto. A to i přesto, že bleskově za 20 vteřin odpověděl Birner. Při pokusu Lva v oslabení o power play pojistil výsledek 59 sekund před koncem Miklík.

"Dneska nás Slovan vyučil. Neměli tolik šancí jako my, ale hráli výborně dozadu," řekl Birner, jenž v zápasu zaznamenal premiérový gól v sezoně. "Možná je to trochu ostuda, že až nyní jsem dal první gól. Škoda, že týmu nepomohl," dodal.

Trenér Lva Kari Jalonen netajil, že týmu nevyšel úvod zápasu. "V první třetině jsme nehráli to, co jsme si řekli před zápasem. Ztráceli jsme mnoho puků ve středním pásmu a Slovan se dostával do přečíslení. Takové góly jsou jednoduché, soupeři bychom neměli dovolit takhle skórovat. Slovan zaslouženě slaví vítězství," řekl Jalonen.

Kontinentální hokejová liga:

Slovan Bratislava - Lev Praha 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 5. Vondrka (Ölvecký, Miklík), 19. Netík (Mikúš, Kutlák), 37. Ölvecký (Vondrka, Miklík), 59. Netík (Bartovič), 60. Miklík - 47. Ridderwall (Sekáč), 59. Birner (Řepík, O'Byrne). Rozhodčí: Wiegard, Sergejev - Golovjov, Šeljanin. Vyloučení: 5:7, navíc Řepík (Lev) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 10.055 (vyprodáno).
Slovan: Janus - Kutlák, Škoula, Mojžíš, Sersen, Sigalet, Štajnoch - Bartovič, J. Mikúš, Netík - Vondrka, Ölvecký, Miklík - Hudáček, Bližňák, Kukumberg - Daňo, Matoušek, R. Mráz. Trenér: Rostislav Čada.
Lev: Vehanen - Jaakola, O'Byrne, Ševc, Gragnani, Němec, Nakládal, Humphries - Thörnberg, Zackrisson, Klepiš - Ridderwall, Azevedo, Sekáč - Danielsson, Christensen, Novotný - Řepík, Vrána, Birner. Trenér: Kari Jalonen.