Lev v duelu o třetí místo sestřelil Doněck skvělým úvodem

Hokejisté Lva Praha doma přivítali ukrajinský Doněck.
Domácím se povedl skvělý nástup.
V brance hostů vystřídal Leightona Laco.
26. 2. 2014 21:35

Praha - Hokejisté Lva Praha porazili v Kontinentální lize v přímém souboji o třetí místo v Západní konferenci Donbass Doněck 4:1 a unikli ukrajinskému celku na rozdíl tří bodů.

Pražané po olympijské pauze navázali na úspěšnou domácí bilanci a vyhráli před vlastním publikem pošesté za sebou.

Lev vyrukoval zostra

Lev se dostal do vedení už ve 26. vteřině. Po rozehrávce Donbassu se puk odrazil k Novotnému, který jej přistrčil volnému Azevedovi a Lev rychle otevřel poolympijský střelecký účet. Přesně po pěti minutách hry to bylo už 2:0. Za kanadského gólmana Leightona prošel Jaakolův pokus od modré čáry a do branky Doněcku se postavil Slovák Laco.

Donbass také hrozil, šanci měl i český krajánek Nedorost. Hosté sice nevyužili přesilovku, ale ve 14. minutě v oslabení po Nedorostem vyhraném vhazování snížil od modré čáry Bartulis. Vyrovnat mohl Fedotěnko, ale sám před Vehanenem neuspěl. Z dalšího gólu se radoval v 19. minutě Lev, kdy kombinaci Thörnberga se Sekáčem zakončil Vrána.

Doněck promrhal přesilovky, Lev ho potrestal

Zkraje druhé části mohli hosté vývoj zdramatizovat, ve dvou přesilovkách po sobě však neuspěli. Ve 33. minutě naopak Pražané navýšili svůj náskok, i když s velkou porcí štěstí. Thörnberg se z rohu kluziště snažil najít přihrávkou některého ze spoluhráčů, tečovaný kotouč však náhle zamířil z téměř nulového úhlu přímo na branku a zaskočil Laca.

Ve třetím dějství mohl rozdíl ve skóre navýšit ještě Sekáč, Laco se při jeho pokusu sice hodně zapotil, ale uchránil svou branku od další pohromy. A protože na druhé straně přišla vniveč i šance Dadonova na vykřesání naděje hostů na zvrat, Lev mohl v poklidném závěru oslavit již třinácté vítězství z posledních 16 zápasů.

Blaťák zazářil třemi asistencemi

Obránce Miroslav Blaťák pomohl třemi asistencemi Omsku k vítězství 5:4 v prodloužení na ledě favorizovaného Petrohradu. Svěřenci kouče Miloše Říhy v prvním utkání po olympijské pauze přerušili sérii tří porážek a svou ztrátu na osmé místo ve Východní konferenci a postup do play off snížili na pět bodů.

"Budeme bojovat až do konce," uvedl Říha před závěrečnými třemi duely základní části.

Zápas v Petrohradu rozhodla 63. minuta, kdy Blaťák zavezl puk do útočného pásma a založil akci, na jejímž konci Sergej Širokov překonal bekhendem Alexandra Saláka.

Do prodloužení zápas dospěl poté, co Patrick Thoresen 14 sekund před třetí sirénou po výborné přihrávce Romana Červenky vyrovnal na 4:4 a rozčílil trenéra Říhu. Český útočník předtím také skóroval, když snížil v úvodu druhé třetiny na 1:2. Červenka skóroval ve třetím utkání KHL po sobě a z posledních sedmi duelů má bilanci 6+3.

Kovář dostal čtyři góly

Čtyřikrát inkasoval další gólman českého olympijského výběru v Soči Jakub Kovář z Jekatěrinburgu, který v Jaroslavli podlehl 3:5. Kovář, který v lednu udržel v KHL tři čistá konta a byl stejně jako v prosinci vyhlášen nejlepším brankářem měsíce, dnes kapituloval už po 53 sekundách.

Hosté se za stavu 4:3 snažili o vyrovnání při hře bez brankáře, ale v čase 59:59 zpečetil vítězství Lokomotivu do prázdné klece Jegor Averin.

CSKA Moskva zvítězil v derby nad Spartakem 2:1, ale přišel o hvězdného útočníka Alexandra Radulova. Ruský reprezentant nedohrál zápas po střetu s Vsevolodem Sorokinem s podezřením na otřes mozku.

Kontinentální hokejová liga:

HC Lev Praha - Donbass Doněck 4:1 (3:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Azevedo (Novotný), 5. Jaakola (Zackrisson, O'Byrne), 19. Vrána (Sekáč, Thörnberg), 33. Thörnberg (Oystrick) - 14. Bartulis (Nedorost). Rozhodčí: Bulanov, Kiseljov - Strelcov, Tarasov. Vyloučení: 6:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4201.

Lev Praha: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Oystrick, Gragnani, O'Byrne, Jaakola, Mikuš, Nakládal - Ullström, Novotný, Azevedo - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.
Doněck: Leighton (5. Laco) - Piganovič, Kolář, Wilson, Podhradský, Razin, Bartulis - Wirtanen, Fedotěnko, Laine - Jakucenja, Nedorost, Dadonov - Kašpar, Robitaille, Kagarlickij - Kiiskinen, Varlamov, Zacharov. Trenér: Andrej Nazarov.

Další výsledky:

Čeljabinsk - Dynamo Moskva 3:5
Magnitogorsk - Viťaz Podolsk 0:2
Ufa - Nižnij Novgorod 2:1 v prodl.
Čerepovec - Chanty-Mansijsk 4:1 (za hosty Smoleňák 1+0)
Jaroslavl - Jekatěrinburg 5:3
Kazaň - Nižněkamsk 7:3 (Vincour 0+2, Petružálek 0+1 - Koukal 1+0, Netík 0+1)
Atlant Mytišči - Barys Astana 5:1
CSKA Moskva - Spartak Moskva 2:1
Petrohrad - Omsk 4:5 v prodl. (Červenka 1+1 - Blaťák 0+3)
Dinamo Riga - Záhřeb 5:1
Slovan Bratislava - Dinamo Minsk 4:3 po sam. nájezdech (za hosty Irgl 1+0, Krajíček 0+2).